Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 20:15
Reklama dotacje rpo
Reklama Baner reklamowy - warsztat samochodowy - pogotowie

Tak mieszkańcy Hołowczyc Kolonii świętowali stulecie istnienia wsi

Obelisk z okolicznościową inskrypcją i tablice informacyjne ustawione na obu brzegach rzeki Rozwadówki to szczególne pamiątki po uroczystym jubileuszu, podczas którego społeczność Hołowczyc Kolonii świętowała 100-lecie założenia wsi. Wydarzenie zgromadziło nie tylko rdzennych mieszkańców, ale i gości oraz sympatyków tych około nadbużańskich terenów.
Tak mieszkańcy Hołowczyc Kolonii świętowali stulecie istnienia wsi
W jednym z gospodarstw na terenie wsi odprawiono mszę świętą w intencji pierwszych kolonistów i obecnych mieszkańców

Autor: Rafał Zubkowicz

Hołowczyce-Kolonia to liczące ok. 100 osób sołectwo w gminie Sarnaki. 12 czerwca świętowano tam 100-lecie założenia wsi. Rafał Zubkowicz z Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych przypomina, że historia Hołowczyc-Kolonii wiąże się z odzyskaniem niepodległości przez Polskę. 

– W 1918 r. upaństwowiono folwark sąsiadujący z wsią Hołowczyce. Liczył 582 ha. W kolejnych latach jego większą część podzielono na kilkadziesiąt indywidualnych gospodarstw (kolonii) i sprzedano. Nowi właściciele pochodzili głównie z sąsiednich wsi. Obejmowali kolonie w posiadanie w maju i czerwcu 1922 r. Od tego momentu mogli zacząć je uprawiać oraz wznosić domy i zabudowania gospodarcze. I ten właśnie rok potomkowie pierwszych kolonistów przyjęli jako datę założenia wsi. W kolejnych latach pojawił się drugi człon nazwy – „Kolonia”. Odróżniał Hołowczyce od nowej wsi, która wyrosła w sąsiedztwie – mówi Rafał Zubkowicz.

Jubileusz zgromadził ok. 150 osób. Uczestniczyli w nim mieszkańcy, ich potomkowie i goście. Wydarzenie odbiło się szerokim echem w społeczności – jak dotychczas w żadnej wsi w okolicy nie świętowano rocznicy założenia. Było znakomitą promocją samej miejscowości, jej historii i walorów.

– Zorganizowaliśmy obchody stulecia, by jeszcze bardziej zintegrować naszą małą społeczność. Fundamentem tej integracji jest spójna tożsamość i świadomość lokalnej historii – mówi Grażyna Wawryniuk, szefowa Koła Gospodyń Wiejskich (Nie)Zapominajka, które poniosło główny ciężar organizacyjny. Panie od miesięcy przygotowywały się do jubileuszu, w ostatnim czasie intensywnie szykując smakołyki na sąsiedzką biesiadę.

100-lecie upamiętniły trwałe ślady historii – kamień-obelisk z okolicznościową inskrypcją oraz dwie tablice informacyjne, które krótko streszczają historię wsi. Stanęły w dwu jej częściach, ulokowanych na obu brzegach rzeki Rozwadówki 

100-lecie upamiętniły trwałe ślady historii – kamień-obelisk z okolicznościową inskrypcją oraz dwie tablice informacyjne, które krótko streszczają historię wsi. Stanęły w dwu jej częściach, ulokowanych na obu brzegach rzeki Rozwadówki – relacjonuje Rafał Zubkowicz, przypominając, że okolica jest dość chętnie odwiedzana przez osoby, które odpoczywają w dolinie Bugu. – To głównie z myślą o nich ustawiliśmy tablice. Chcemy zaakcentować swoją historię i pokazać, kim jesteśmy – mówi Grażyna Wawryniuk.

W sąsiedztwie pamiątkowego obelisku stanął maszt, na który 12 czerwca strażacy z OSP w Starych Hołowczycach wciągnęli flagę narodową. Uczestnicy odśpiewali hymn i uczestniczyli w uroczystym poświęceniu głazu. – Dalsza część uroczystości odbywała się w jednym z gospodarstw na terenie wsi. Tu odprawiono mszę świętą w intencji pierwszych kolonistów i obecnych mieszkańców. Był krótki wykład nt. historii miejscowości, koncert muzyczny i sąsiedzka biesiada – relacjonuje wydarzenie Rafał Zubkowicz. Gościnę udostępnili Małgorzata i Roman Łazińscy, którzy – jak sami przyznają – kilka lat temu dosłownie zakochali się w okolicy. – Kupiliśmy dawne gospodarstwo i jesteśmy tu niemal co tydzień. Choć nie urodziliśmy się na Podlasiu, to poprzez takie wydarzenia zdecydowanie czujemy się tutejsi – mówi Małgorzata Łazińska.

Na ścianie domu Łazińskich zawisła też wyjątkowa wystawa na którą złożyły się zdjęcia i dokumenty zgromadzone przez miejscowe KGW

Na ścianie domu Łazińskich zawisła też wyjątkowa wystawa, na którą złożyły się zdjęcia i dokumenty zgromadzone przez miejscowe KGW. Dzięki ekspozycji na nowo odżyły wspomnienia o dawnych mieszkańcach wsi, ich relacjach i zwyczajach. Ludzie rozpoznawali swoich przodków i znajomych. – O, te zdjęcie dobrze pamiętam. Spotkaliśmy się przy stole po młocce maszyną – wspominał 80-letni Edward Kasjaniuk. – Z tej czwórki na fotografii zostałem już tylko ja…

W trakcie obchodów jubileuszu uwagę zwracało stoisko z darami lasu – była dziczyzna w wielu postaciach, przetwory z grzybów i owoców leśnych, pierogi z grzybami i nalewki. Leśny kącik dekorowały zioła i gałązki drzew. Koło gospodyń przygotowało go w ramach współpracy z Lasami Państwowymi. Panie z Hołowczyc-Kolonii z sukcesem wzięły udział w konkursie Natura od kuchni, organizowanym przez Centrum Informacyjne Lasów Państwowych. Miejscowe gospodynie skutecznie i oryginalnie promowały leśnictwo i zdrowe, leśne produkty.

Organizację wydarzenia wsparły Nadleśnictwo Sarnaki, Urząd Gminy w Sarnakach i Starostwo Powiatowe w Łosicach.

CZYTAJ TAKŻE: KGW "Ruskowianki" z wygraną i szansą na nagrodę "Perła 2022"!

CZYTAJ TEŻ: Mieszkanka: „Ktoś zatruwa pomnik przyrody!”. Gmina wyjaśnia


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Dajcie SpokójTreść komentarza: Taaa specjalny zespół od naganiania spragnionych wolności ludzi do głosowania na prezydenta konkretnej partii "bo inaczej nie zorganizujemy czytania ustawy, bo nam się wydaje że obecny prezydent odrzuci" Śmiech na sali.Data dodania komentarza: 21.11.2024, 18:02Źródło komentarza: Bliżej legalizacji marihuany w Polsce? Zajmą się tym Petru i JachiraAutor komentarza: c ytTreść komentarza: A krowy? Szczepić krowy, są większe od psa i kota. To o wiele więcej obywatela, na statystyczny przypadek zakaźny. Przyznajcie się, nie zrzucaliście kostek, na Stado?Data dodania komentarza: 21.11.2024, 16:57Źródło komentarza: Wścieklizna w natarciu. Wykryto ją u domowego psa i krowyAutor komentarza: ccytTreść komentarza: Za 30mln, to da się rzekę kupić ... do jakiegoś morza, niekoniecznie Bałtyku, bo tam, to już wiecieData dodania komentarza: 21.11.2024, 16:54Źródło komentarza: Radni miejscy zdecydują czy przyjmą gminne ściekiAutor komentarza: chyży rójTreść komentarza: niech najpierw szczepią psy i koty będąnce w niewoli w miescie,Dodatkowo właściciele nie sprzątają po swoich niewolnikach,Postawić strażnika miejskiego i niech wali mandaty,od tego jest.Data dodania komentarza: 21.11.2024, 10:57Źródło komentarza: Wścieklizna w natarciu. Wykryto ją u domowego psa i krowyAutor komentarza: chyży rójTreść komentarza: a to dlatego,bo trzeba używać i rozumu a im zabrakloData dodania komentarza: 21.11.2024, 10:48Źródło komentarza: Kierowała po alkoholu. Uderzyła w busa
Reklama
Reklama