W dniach 23-26 czerwca w Kazimierzu Dolnym odbył się 56. Ogólnopolski Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych. To najważniejsze w Polsce wydarzenie, związane z promocją, ochroną i dokumentacją autentycznego stroju, muzykowania i śpiewu ludowego oraz regionalnych tradycji. Organizatorem wydarzenia jest Wojewódzki Ośrodek Kultury w Lublinie, a biorą w nim udział instrumentaliści i śpiewacy z całego kraju.
W ostatni weekend na kazimierskiej scenie zaprezentowało się 27 kapel, 36 zespołów śpiewaczych, 17 instrumentalistów, 30 solistów śpiewaków oraz 26 grup w konkursie „Mistrz i uczeń”. Łącznie to aż 650 artystów ludowych z 13 województw.
Na tegorocznym festiwalu mieliśmy kilku reprezentantów z naszego regionu. W powiatowych eliminacjach zakwalifikowani zostali z powiatu bialskiego: w kategorii zespół śpiewaczy – „Sokotuchy” z Białej Podlaskiej oraz „Leśnianki” z Leśnej Podlaskiej, a także Zdzisław Marczuk z uczennicą Anielą Juszkiewicz z Zakalinek (gm. Konstantynów) w kategorii „Mistrz i uczeń”. W tej drugiej kategorii zaprezentowały się w Kazimierzu Dolnym również reprezentantki powiatu parczewskiego, czyli Marzena Zieńczuk i Zespół „Jabłoneczka” z Jabłonia.
Występy oceniała komisja w składzie: prof. Dr hab. Jan Adamowski, Maria Baliszewska, prof. Dr hab. Stanisława Niebrzegowska-Bartmińska, prof. Dr hab. Piotr Dahlig, Henryk Dumin, dr Jacek Jackowski, dr Bożena Lewandowska, Remigiusz Mazur-Hanaj, prof. Dr hab. Bożena Muszkalska; która przyznała nagrody i wyróżnienia na łączną kwotę 85 tysięcy złotych.
Członkowie jury docenili występy naszych reprezentantów. Zdzisław Marczuk wraz ze swoją uczennicą Anielą Juszkiewicz zachwycili jurorów, którzy przyznali im nagrodę I stopnia w konkursie „Mistrz i uczeń”. Równie dobrze zaprezentowała się w tym konkursie Marzena Zieńczuk z Zespołem „Jabłoneczka” z Jabłonia, która zdobyła nagrodę II stopnia w kategorii śpiewaków.
Z kolei w kategorii zespołów śpiewaczych wyróżnienie zdobył zespół „Sokotuchy” z Białej Podlaskiej.
Oprócz konkursu na festiwalu w Kazimierzu Dolnym były także Targi Sztuki Ludowej, widowiska obrzędowe, zabawy z udziałem kapel festiwalowych, warsztaty m.in. dekorowania pierników, budowania suki biłgorajskiej, tradycyjnych pieśni i tańców, tworzenia ozdobnych pająków, wicia wianków, kino i klub festiwalowy.
Napisz komentarz
Komentarze