– Mural patriotyczny, poświęcony 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej był planowany już od dłuższego czasu. Powstał on na budynku Zespołu Placówek Oświatowych w Kodniu. Nie jest tajemnicą, że jednym z celów jego powstania było zakrycie ryciny, poświęconej rzekomej przyjaźni polsko-radzieckiej. Dlatego świadomy historii i tego, co się dzieje w tym momencie w Ukrainie, oraz w odpowiedzi na apel prezesa Instytutu Pamięci Narodowej, wójt gminy Kodeń podjął decyzję o zakryciu tej ryciny – tłumaczy sekretarz gminy Kodeń Mariusz Zańko.
Prace nad muralem rozpoczęły się 2 miesiące temu. Firmą, która wykonywała ten mural było Live Media Crew, a dokładnie Mateusz Rokicki, absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Powierzchnia muralu to 75 metrów kwadratowych. Jest wykonany farbami fasadowymi. Symbolika muralu przedstawia pododdział 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej, maszerujący przez Wołyń w kierunku Bugu. Nie przedstawia konkretnej jednostki, ale pośrednio może prezentować 1 Batalion 50 Pułku właśnie tej dywizji, który na początku czerwca 1944 roku w okolicach Kodnia, przeprawiał się przez Bug, zmierzając ku Warszawie, ku centralnej Polsce.
– Chcieliśmy poprzez ten mural upamiętnić wszystkich żołnierzy, całą dywizję. Uzupełnieniem tego muralu jest odznaka kombatancka 27 Wołyńskiej Dywizji i orzełek Armii Krajowej. Same uroczystości towarzyszące odsłonięciu muralu były bardzo podniosłe. Rozpoczął je apel w szkole. Potem odbyło się rozdanie nagród za konkurs szkolny poświęcony Wołyńskiej Dywizji Piechoty. Wielkie podziękowania kierujemy do wszystkim podmiotów, które nas wsparły. Gmina Kodeń, która wraz z Towarzystwem Przyjaciół Kodnia była inicjatorem wykonania muralu nie musiała wykładać na ten cel swoich pieniędzy, ponieważ zrobili to sponsorzy. W tych działaniach wsparł nas Instytut Pamięci Narodowej, firma Cargotor, Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego oraz Fundacja Kocham Podlasie Grzegorza Biereckiego – wyjaśnia Mariusz Zańko.
Na koniec uroczystości, związanych z odsłonięciem muralu, słowa podziękowania skierował do zgromadzonych wójt gminy Kodeń Jerzy Troć: – Bardzo serdecznie dziękuję za piękną patriotyczną uroczystość. Jestem przekonany, że dzień ten przejdzie do historii Kodnia i naszej szkoły. Budowanie patriotyzmu oparte na prawdzie historycznej jest dla mnie jednym z ważniejszych wyzwań w mojej pracy samorządowej. Warto przypomnieć tu budowę pomnika niepodległości, Jarmark Sapieżyński, odwołujący się do historii Sapiehów czy Bieg Tropem Wilczym. Kolejnym krokiem w tej działalności jest ten mural, który będzie drogowskazem dla młodego pokolenia”.
CZYTAJ TAKŻE: „Moje miejsce na Ziemi” – Eko-Mural w Zalutyniu
PRZECZYTAJ: Macewy „wychodzą” z ziemi, by przypomnieć historię tego miasta
Napisz komentarz
Komentarze