W poprzednim rozdaniu unijnych funduszy z projektów transgranicznych (2014-2020), bialski szpital ściślej współpracował ze szpitalem brzeskim. Placówki wspólnie realizowały projekt związany z poprawą bezpieczeństwa epidemiologicznego w obszarze przygranicznym. Na zakup sprzętu laboratoryjnego oraz przeprowadzenie szkoleń i programów z zakresu diagnostyki i leczenia chorób zakaźnych i wypracowanie wspólnych procedur, pozyskały z UE 2,1 mln euro, dla przedsięwzięcia wartego 2,8 mln euro. Szpital w Białej Podlaskiej dzięki wdrożonemu projektowi zakupił też sprzęt specjalistyczny dla działu diagnostyki laboratoryjnej, laboratorium mikrobiologii, oddziału obserwacyjno-zakaźnego.
Dziś bialska placówka myśli już o kolejnym programowaniu unijnych środków. W rozdaniu funduszy na lata 2021-27 również chce znowu sięgnąć po fundusze z programów transgranicznych. - Wiemy, że do wzięcia będą pieniądze w pięciu obszarach: turystyka, środowisko, granica, współpraca i zdrowie. Na te obszary przeznaczono około 200 mln euro. Nas oczywiście interesują fundusze w obszarze „zdrowie”, na który przeznaczono 47 mln euro, a wraz z funduszami krajowymi będzie to 55 mln euro – mówi Adam Chodziński, dyrektor WSzS w Białej Podlaskiej.
Aby sięgnąć po pieniądze z tego unijnego programu, szpital musi mieć partnera. Tym razem nie będzie to już szpital w Brześciu.
– Poprzedni program transgraniczny był realizowany dla osi Polska-Białoruś-Ukraina. Dziś Białoruś w tych programów jest wyłączona, a UE stawia na pomoc Ukrainie. Dlatego zacieśniamy naszą wieloletnią współpracę z Centralnym Miejskim Szpitalem w Równem – mówi dyrektor Chodziński.
Bialska placówka od czasu agresji Rosji na Ukrainę wspiera placówkę w Równem transportami medycznymi i humanitarnymi. Ukraiński szpital otrzymał od bialskiej lecznicy również karetkę. Teraz otwiera się perspektywa ścisłej współpracy obu szpitali w celu pozyskania znacznych funduszy z UE.
– W obszarze „zdrowie” pieniądze można pozyskiwać w trzech kategoriach: projekty duże infrastrukturalne, średnie i mikroprojekty. Będziemy chcieli aplikować przynajmniej o dwa, trzy. Dlatego formalizujemy naszą wieloletnią współpracę i z dyrektorem szpitala w Równem, Jewgienijem Kuczerukiem, podpisaliśmy porozumienie, które otwiera drogę do wspólnej pracy nad stworzeniem projektów. W najbliższym czasie powołany zostanie wspólny zespół, który będzie pracował nad przygotowaniem fiszek do projektów, na które będziemy chcieli pieniądze pozyskać – mówi Adam Chodziński. - Instytucją wiodąca w tych projektach będzie nasz szpital, a instytucją partnerską będzie szpital w Równem. Liczę na to, że sprawnie wypracujemy listę priorytetowych przedsięwzięć, na które chcemy pozyskać dotacje, bo pamiętajmy, że powinny być t projekty bliźniacze. Chcemy, by fiszki były gotowe, gdy nabór do programu transgranicznego ruszy.
Czytaj także: Bialskie pogotowie wyróżnione za walkę z pandemią
Czytaj też: Bialskie pogotowie ma nową karetkę. To nowoczesny ambulans
Napisz komentarz
Komentarze