Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 23 listopada 2024 06:34
Reklama dotacje rpo
Reklama

Grali w piłkę w błocie i jedli młode ziemniaki. Zobaczcie, jak było w Tucznej

Dobra zabawa, wakacyjna aura, boisko pełne błota i pyszny młody ziemniak. Te wszystkie elementy łączą dwa wydarzenia – Wojewódzki Turniej Piłki Błotnej i Festiwal Kulinarny „Młody Polski Ziemniak” w Tucznej. W tym roku, podobnie jak w poprzednich latach atrakcji nie zabrakło.
Grali w piłkę w błocie i jedli młode ziemniaki. Zobaczcie, jak było w Tucznej
Do rywalizacji przystąpiło 5 drużyn: Wiskowskie Diabły, Wólka Grup, JZK Terebiski, Sami Swoi oraz TeamNexe

Źródło: GOKiS w Tucznej

Oba wydarzenia odbywają się w gminie cyklicznie. 

– To ciekawa propozycja spędzenia wolnego czasu nie tylko dla mieszkańców gminy, ale także gości. W tym roku impreza odbyła się 3 lipca na placu przy basenie strażackim w Tucznej. Poprowadził ją znany dziennikarz radiowy, prezenter i autor programu Nosel Wkręca w Radio Zet Kamil Nosel – opowiada wójt gminy Zygmunt Litwiniuk.

Do Tucznej przyjechały całe rodziny. Właściciel restauracji Moonsfera w Warszawie, ceniony w Polsce kucharz i prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Szefów Kuchni i Cukierni Jarosław Uściński na oczach zebranych przygotowywał pyszne potrawy z regionalnych produktów. Zdradził też sztuczki kulinarne, które wpływają na poprawę smaku dań. Ucztę w postaci regionalnych przysmaków przygotowała też Spółdzielnia Socjalna „Wspólna Chata”. Poza tym nie brakowało atrakcji dla dzieci. Maluchy mogły poskakać na dmuchańcach oraz pojeździć na kucyku. Na stoisku z alkogoglami można było doświadczyć, jak spożycie alkoholu upośledza zmysły.

W Turnieju Wojewódzkim Piłki Błotnej I miejsce zdobyła drużyna: JZK Terebiski, II miejsce przypadło drużynie TeamNexe, a III miejsce zdobyła drużyna Sami Swoi

Jednocześnie na boisku błotnym zostały rozegrane zawody piłki nożnej. Do rywalizacji przystąpiło 5 drużyn: Wiskowskie Diabły, Wólka Grup, JZK Terebiski, Sami Swoi oraz TeamNexe. 

– Reguły gry w piłkę błotna są podobne jak w grze w tradycyjną piłkę nożną, z kilkoma różnicami. Mecze trwają 24 minuty, czyli każda połowa ma po 12 minut, nie ma spalonego, pierwsze wybicie piłki w spotkaniu piłkarskim, rzuty z autu, rzuty rożne i wolne są wykonywane przy użyciu rąk do wypuszczenia piłki na wybraną stopę. Rzuty karne są wykonywane z ziemi. Zawodnik, który zgubi obuwie podczas meczu, musi zejść z boiska, a jego miejsce może zająć inny zawodnik z drużyny. Uniemożliwianie zawodnikowi drużyny przeciwnej dalszej gry poprzez ochlapanie błotem w oczy, traktowane jest jako faul – wyjaśnia dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Tucznej Alina Lipka

W Turnieju Wojewódzkim Piłki Błotnej I miejsce zdobyła drużyna: JZK Terebiski, II miejsce przypadło drużynie TeamNexe, a III miejsce zdobyła drużyna Sami Swoi.

Gmina Tuczna znana jest obecnie z młodego ziemniaka, ale już wkrótce może być również kojarzona ze szparagami. Samorząd współpracuje z gminami partnerskimi w kraju i za granicą i bierze udział w szkoleniach, zarówno krajowych, jak i poza granicami Polski. – Staramy się czerpać pozytywne wzorce i adaptować ciekawe pomysły na naszym gruncie. Gmina Tuczna to w większości tereny rolnicze, dlatego zależy nam, aby rolnicy mogli się rozwijać i wskazujemy im ewentualne możliwości – mówi Zygmunt Litwiniuk. Doskonałym przykładem jest spotkanie sołtysów w Mazanówce, na którym zostały zaprezentowane potrawy ze szparagów i ich walory zdrowotne. Podczas spotkania panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Mazanówce przygotowywały potrawy ze szparagów, które można było później skosztować. – Pomysł zaczerpnęliśmy od mieszkańców Gminy Przemień. Byliśmy tam na Przemęckim Święcie Szparaga i temat tych roślin nas zainteresował. Mamy tutaj odpowiednią ziemię, jeśli chodzi o uprawę szparagów – twierdzi wójt.

Potrawy, które przygotowały gospodynie z Mazanówki, można było spróbować i ocenić fot. Justyna Lesiuk-Klujewska

Panie z KGW Mazanówka pokazały, że szparagi można przygotować tradycyjnie i na słodko. 

– Przygotowałyśmy szparagi z boczkiem, zupę szparagową z cebulką i z grzankami, szparagi w cieście francuskim z szynką, szparagi zapiekane z pieczarkami, a na koniec deser ze szparagów z białą czekoladą – wyjaśnia prezes KGW Mazanówka Róża Czech.

Samorząd będzie się starał o środki na rozpoczęcie uprawy roślin w gminie. – Tym bardziej, że tematem interesują się też jednostki naukowe. Szparagi zyskują na popularności, są smaczne i zdrowe. To dobra alternatywa dla rolników z naszej gminy – zapewnia wójt. 

CZYTAJ TEŻ: Najpiękniejsze konie zimnokrwiste zobaczycie w Tucznej

CZYTAJ TAKŻE: Schola Cantorum Misericordis Christi szuka chórzystów



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklamadotacje rpo
KOMENTARZE
Autor komentarza: Dajcie SpokójTreść komentarza: Taaa specjalny zespół od naganiania spragnionych wolności ludzi do głosowania na prezydenta konkretnej partii "bo inaczej nie zorganizujemy czytania ustawy, bo nam się wydaje że obecny prezydent odrzuci" Śmiech na sali.Data dodania komentarza: 21.11.2024, 18:02Źródło komentarza: Bliżej legalizacji marihuany w Polsce? Zajmą się tym Petru i JachiraAutor komentarza: c ytTreść komentarza: A krowy? Szczepić krowy, są większe od psa i kota. To o wiele więcej obywatela, na statystyczny przypadek zakaźny. Przyznajcie się, nie zrzucaliście kostek, na Stado?Data dodania komentarza: 21.11.2024, 16:57Źródło komentarza: Wścieklizna w natarciu. Wykryto ją u domowego psa i krowyAutor komentarza: ccytTreść komentarza: Za 30mln, to da się rzekę kupić ... do jakiegoś morza, niekoniecznie Bałtyku, bo tam, to już wiecieData dodania komentarza: 21.11.2024, 16:54Źródło komentarza: Radni miejscy zdecydują czy przyjmą gminne ściekiAutor komentarza: chyży rójTreść komentarza: niech najpierw szczepią psy i koty będąnce w niewoli w miescie,Dodatkowo właściciele nie sprzątają po swoich niewolnikach,Postawić strażnika miejskiego i niech wali mandaty,od tego jest.Data dodania komentarza: 21.11.2024, 10:57Źródło komentarza: Wścieklizna w natarciu. Wykryto ją u domowego psa i krowyAutor komentarza: chyży rójTreść komentarza: a to dlatego,bo trzeba używać i rozumu a im zabrakloData dodania komentarza: 21.11.2024, 10:48Źródło komentarza: Kierowała po alkoholu. Uderzyła w busa
Reklama
Reklama