Do naszej redakcji zgłosił się mieszkaniec osiedla przy ul. Kościuszki w Białej Podlaskiej, zwracając uwagę na dziurę w chodniku tuż przy przejściu dla pieszych na skrzyżowaniu ul. Kościuszki i alei Tysiąclecia.
Zapadnięty chodnik
– Na skrzyżowaniu ulicy Kościuszki i alei Tysiąclecia zapadł się chodnik, który był przecież niedawno robiony wraz ze ścieżką rowerową. 12 kwietnia poinformowałem o sprawie radnego miejskiego Jana Jakubca. Po jakimś czasie pan Jakubiec do mnie oddzwonił i powiedział, że sprawę przekazał wiceprezydentowi. Od tego momentu minęły trzy miesiące, a chodnik nadal jest niepoprawiony. Dziura jest dość spora, tam zbiera się woda, tworząc kałużę, wystaje też krawężnik. Przecież ktoś się może o to zaczepić, przewrócić się, zrobić sobie krzywdę, a nawet połamać sobie nogę czy rękę – informował w zeszłym tygodniu Słowo Podlasia Antoni Giez. Dodaje, że jako mieszkaniec liczył na rozwiązanie problemu i na to, że władze miasta szybko zareagują na ten sygnał.
CZYTAJ TEŻ: Miejska zabawa w tworzenie programu in vitro trwa drugi rok
Radny Jan Jakubiec potwierdza, że sygnał od mieszkańca przekazał urzędnikom od razu, czyli w połowie kwietnia. – Temat jest mi znany. Wszelkie sygnały od mieszkańców zawsze przekazuję od razu do urzędu miasta. Podobnie było w przypadku tego chodnika, a o problemie urzędników poinformowałem kilka miesięcy temu – przyznaje Jan Jakubiec. – Jeśli będzie taka potrzeba, to 5 sierpnia mamy kolejną sesję rady miasta. Jeśli więc do tego czasu chodnik nie zostanie naprawiony, poruszę ten temat na komisjach – dodaje.
Takiej potrzeby nie będzie, bo po naszych zapytaniach, wysłanych 19 lipca do rzecznika urzędu miasta, już na drugi dzień, czyli 20 lipca, chodnik został naprawiony. – Wykonawca w ramach gwarancji naprawił już zapadnięty fragment nawierzchni – informuje rzecznik UM Biała Podlaska, Gabriela Kuc-Stefaniuk.
Przypomina, że ścieżka i chodnik zostały wyznaczone w ramach zadania „Wyznaczenie wraz z przebudową ścieżki rowerowej łączącej ścieżkę rowerową przy ul. Lubelskiej ze ścieżką rowerową przy Al. Tysiąclecia w Białej Podlaskiej w ramach zadania inwestycyjnego Budowa zintegrowanego systemu zrównoważonej mobilności na terenie Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Biała Podlaska". Inwestycja została zakończona 10 grudnia 2021 r.
CZYTAJ TEŻ: Strażacy walczą z podtopieniami. Ulica Sobieskiego zamieniła się w jezioro
Na pytanie o to, czy miasto otrzymywało wcześniej sygnały o stanie chodnika, otrzymaliśmy jedynie odpowiedź pani rzecznik, brzmiącą: – Wszystkie bieżące zgłoszenia zostały przekazane dla wykonawcy robót.
Latarnie włączane za wcześnie?
Przy okazji zapytaliśmy też o kwestię oświetlenia miejskiego. A to za sprawą telefonu od mieszkańca, którego zdaniem latarnie na alei Tysiąclecia w okresie letnim są włączane zbyt wcześnie. – Przecież można włączać je dużo później, gdy rzeczywiście jest już ciemno. Na alei Tysiąclecia jestem bardzo często i zauważyłem, że latarnie włączane są nawet dwie godziny przed zachodem słońca. Mało ekonomiczne podejście albo po prostu mamy niezwykle bogate miasto, skoro nikt nie zwraca na to uwagi – komentuje mężczyzna.
Jak jednak przekazuje rzecznik bialskiego magistratu, miasto ma pod pełną kontrolą miejskie latarnie. – Oświetlenie uliczne na alei Tysiąclecia włączane jest na 10 minut przed zachodem słońca, a wyłączane na 30 minut przed wschodem słońca. Nie ma zróżnicowania w ciągu roku godzin włączania i wyłączania latarni. Na terenie całego miasta przez cały rok jest to 10 minut przed zachodem słońca, a wyłączane na 30 minut przed wschodem słońca – przekazuje Gabriela Kuc-Stefaniuk.
Dodaje, że koszty oświetlenia za 2021 rok wyniosły miasto łącznie 3 180 196,71 złotych, a na tę sumę składają się koszty: energii elektrycznej (1 432 881,63 zł), usługi dystrybucji (1 080 684,50 zł), usługi konserwacji (538 967,64 zł), usługi konserwacji na DK2 (125 901,80 zł) oraz opłaty przyłączeniowe (1 761,14 zł).
CZYTAJ TEŻ: Ruszyło przyjmowanie projektów do budżetu obywatelskiego
Napisz komentarz
Komentarze