Dodatek do węgla – dla kogo?
Przypomnijmy, ma to być jednorazowa dopłata w wysokości 3 tys. zł. Zgodnie z założeniami, pieniądze będą przysługiwać gospodarstwu domowemu, w którym głównym źródłem ogrzewania są:
– kocioł na paliwo stałe,
– kominek,
– koza,
– ogrzewacz powietrza,
– trzon kuchenny,
– piecokuchnia,
– kuchnia węglowa,
– piec kaflowy na paliwo stałe, zasilane węglem kamiennym, brykietem lub peletem zawierającymi co najmniej 85 proc. węgla kamiennego.
Musi być wpis do CEEB
Zgodnie z przepisami, w zasadzie jedynym warunkiem dla tych osób do uzyskania dodatku węglowego jest wpis lub zgłoszenie źródła ogrzewania do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB). Wprawdzie termin na złożenie wniosku upłynął 30 czerwca, ale Główny Urząd Nadzoru Budowlanego zachęca spóźnialskich, aby złożyli tzw. czynny żal, czyli złożyli deklarację i poinformowali o tym urząd o sytuacji. Być może uda się uniknąć kary i otrzymać dodatek.
W przypadku dodatku nie obowiązuje kryterium dochodowe. Pieniądze mogą wziąć również osoby, które już zakupiły węgiel. W myśl przepisów pomoc udzielona przez rząd ma być w formie gotówki.
Kiedy i gdzie złożyć wniosek?
Wnioski na dodatek węglowy będzie można składać w urzędach gmin do 30 listopada tego roku. Wniosek ma być maksymalnie uproszczony, tak aby jego uzupełnienie nie zajmowało wiele czasu. Dokument będzie ujednolicony dla całego kraju. Będzie zawierać podstawowe dane, takie jak np.: imię, nazwisko, PESEL, adres zamieszkania, nr rachunku bankowego.
Ustawa trafiła do Senatu. Następnie trafi na biurko prezydenta. Wnioski będzie można składać do gmin po podpisaniu ustawy przez prezydenta. Projekt zakłada, że przepisy wejdą w życie dzień po ogłoszeniu.
CZYTAJ TEŻ: Zapadnięty chodnik na ul. Kościuszki. Miasto naprawiało go 3 miesiące!
CZYTAJ TAKŻE: Pożar w bialskim szpitalu. Część pacjentów została ewakuowana [AKTUALIZACJA]
Napisz komentarz
Komentarze