– Tempo prac związanych z rewitalizacją pałacu Potockich jest bardzo dobre. Miasto uzyskało pozwolenie na odnowę północnej elewacji, od strony parku. Niebawem zostanie ogłoszony przetarg na jej odświeżenie – informował burmistrz Jerzy Rębek. Podkreślił, iż miasto wystąpiło do Urzędu Marszałkowskiego z zapytaniem o możliwość rewaloryzacji kwot przeznaczonych na rewitalizację pałacu i otrzymało odpowiedź, by postępować zgodnie z prawem o zamówieniach publicznych.
– Zamierzamy podjąć rozmowy z firmą Lubren, wykonawcą inwestycji. Ale na pewno do rewaloryzacji kwot jest jeszcze daleka droga, do tej kwestii powrócę w przyszłości – zapowiedział burmistrz. Dodał, że wątek rewaloryzacji jest podnoszony coraz częściej przez podmioty zaangażowane w realizację inwestycji. – Najlepiej byłoby, gdyby regulował to niezależny sąd, który da prawomocne wyroki. Nie zamierzam podejmować decyzji w oparciu o nawet najlepsze opinie prawnicze. W tej kwestii powinny być rozstrzygnięcia sądowe – podkreślił Rębek.
W projekcie rewitalizacji zaplanowano również remont muru oporowego. Jednak przygotowując projekt kilka lat temu, nie przewidziano, że jest on tak bardzo zniszczony. Po zdjęciu „czapek” na postumentach okazało się, że stan muru jest dramatyczny, co poskutkowało rozebraniem go do ziemi – od strony dziedzińca. Znaczne zniszczenia ukazały się również po stronie zewnętrznej muru. Dlatego też przeprowadzono jego uszczelnienie przez iniekcje, tj . wstrzykiwanie substancji, która powstrzymuje wciąganie wilgoci.
Radni pytają…
Radna Bożena Lecyk pytała, czy obecnie rozważane są rozstrzygnięcia sądowe w związku z wnioskiem wykonawcy? – Czy miasto będzie próbowało pozyskać dodatkowe środki na rewitalizację pałacu ? – pytała.
– Nie wykluczam takiego scenariusza, skoro firma Lubren zwróciła się do nas o waloryzację kwot zapisanych w przetargu. My tego nie uczynimy „ z marszu”, bo jest to niemożliwe. Należy domniemywać, że ta kwestia może znaleźć się na drodze postępowania sądowego. Przyszedł trudny czas. Z jednej strony trudno jest odmówić firmie tego, że ponosi dodatkowe, wyższe koszty. Z drugiej jednak strony obowiązuje nas prawo zamówień publicznych – wyjaśniał burmistrz.
Włodarz miasta wskazał, iż pieniądze na odbudowę i dodatkowe zabezpieczenie muru oporowego pałacu pochodzą z Urzędu Marszałkowskiego, przy udziale własnym miasta, ponieważ środki przeznaczone na rewitalizację są wyższe niż kwoty wynikające z przetargu. – Odbudowa muru nie stanowi problemu, a powierzchowna jego naprawa byłaby skrajną nieodpowiedzialnością. Obecnie mur zabezpieczony jest profesjonalnie na kolejne dziesięciolecia – podkreślał Rębek.
Rewitalizacja i profesjonalna firma
Przetarg na rewitalizację korpusu głównego pałacu Potockich oraz dziedzińca honorowego wygrała firma Lubren Sp. z o.o z Lublina. Przedstawiony przez nią w przetargu koszt wykonania inwestycji to 18, 9 mln zł. Obejmuje ona remont i przebudowę wnętrz korpusu głównego pałacu oraz przystosowanie ich do pełnienia nowych funkcji, jak też przebudowę dziedzińca pałacu od strony południowej. Podpisanie umowy przez miasto z firmą Lubner na wykonanie prac odbyło się 27 kwietnia 2021 r . w radzyńskim Urzędzie Miasta. Na realizację inwestycji firma ma 2 lata.
CZYTAJ TEŻ: Radni nie posłuchali wojewody. Bronią mandatu kolegi
CZYTAJ TAKŻE: To kierowca auta wjechał w rowerzystę na drodze krajowej nr 2
Napisz komentarz
Komentarze