„(..)Kobiety w mieście Biała Podlaska pełnią na co dzień wiele ról – są członkiniami stowarzyszeń, fundacji, klubów, są matkami i żywicielami rodziny, nauczycielami, lekarkami, sprzedawczyniami, policjantkami, seniorkami, pielęgniarkami itd. (...)” – to fragment uzasadnienia projektu uchwały na nadaniu rondu na skrzyżowaniu ul. Żeromskiego i Podmiejskiej nazwy Ronda Bialczanek.
CZYTAJ TAKŻE: Wyłonili nowego wykonawcę. Za ścieżkę miasto zapłaci dużo więcej
Projekt sygnował podpisem prezydent miasta Michał Litwiniuk. Jednak jak podkreślono w uzasadnieniu, pomysłodawczyniami tej nazwy były: Anna Chwałek – prezes stowarzyszenia „Wspólny Świat”, Aleksandra Hordejuk-Gryczka – prezes zarządu Klubu Biegacza „Biała Biega” i Anna Stolarczuk – przewodnicząca Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.
Projektodawca, prezydent Litwiniuk zaznacza w uzasadnieniu, że nadanie rondu wnioskowanej nazwy będzie ukłonem w stronę wszystkich kobiet, mieszkających w Białej Podlaskiej.
Nad projektem już w piątek, 5 sierpnia pochylą się podczas sesji rady miasta jej członkowie. Warto przypomnieć, że tematyka kobiet w nazewnictwie rond pojawia się w tej kadencji samorządu nie pierwszy raz. W lutym 2021 roku Biała Samorządowa przedstawiła swój pomysł na nazwę ronda na skrzyżowaniu ul. Terebelskiej z DK2, klub chciał, by nosiło nazwę Praw Kobiet. Wówczas jednak większość rady zdecydowała, że lepszą nazwą będzie ta proponowana przez klub Koalicji Obywatelskiej – Rondo Unii Europejskiej.
WARTO PRZECZYTAĆ: Flaga na maszt. Radni składają petycję do prezydenta
Jaka decyzja zapadnie w kwestii nazwy dla ronda na przecięciu Podmiejskiej z Żeromskiego – okaże się pod koniec tygodnia. Warto natomiast zauważyć, że zgodnie z poprawnością językową mieszkańcy Białej Podlaskiej to bialanie, więc warto się zastanowić, czy Rondo Bialczanek nie powinno jednak być Rondem Bialanek...
Napisz komentarz
Komentarze