Dla mieszkańców szczególnie ważna była modernizacja budynku wielorodzinnego. Korzystają z niego rodziny, których nie stać na zakup własnego mieszkania. W budynku znajduje się także Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej. - Inwestycja kosztowała gminę blisko 1 mln zł i została wsparta z budżetu Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego, w ramach Funduszu Przeciwdziałania Covid-19 - wyjaśnia wójt Stanisław Stefaniuk.
W trzykondygnacyjnym budynku wykonano docieplenie elewacji, ścian, cokołu, ścian fundamentowych i ościeżnic w technologii zapobiegającej porostom i wilgoci. Wymieniono także konstrukcję dachu z płaskiego, betonowego, pokrytego papą, na dach dwuspadowy, pokryty blachą dachówkową na łatach i kontrłatach drewnianych przykrytych folą wiatroizolacyjną. Wykonano podbitkę, zamontowano nowe rynny i parapety, a także zadaszenia nad drzwiami. W pomieszczeniu kotłowni zdemontowano istniejące urządzenia grzewcze i zamontowano pompę ciepła. Zostały też wymienione grzejniki żeliwne na płytowe oraz wykonano instalację z rur ze stali węglowej. Centralne ogrzewanie podzielono na dwa obiegi grzewcze. Obecnie jeden obieg grzewczy będzie obsługiwał pomieszczenia znajdujące się na parterze, natomiast drugi obieg będzie obsługiwał pomieszczenia na II i III piętrze.
Dodatkowo podmurowano szczyty budynku, zamontowano rury wentylacje i wywietrzniki dachowe, wykonano renowacje murków przy schodach, zsypu, studni przyokiennej i pochylni zjazdowej do piwnicy oraz wykonano renowację schodów zewnętrznych. Wykonano nową opaskę z kostki betonowej i zamontowano nową odgromówkę.
Na dachu budynku zamontowano 56 fotoogniw instalacji fotowoltaicznej o mocy 18,48 kWp. - System fotowoltaiczny połączony jest z siecią elektroenergetyczną i instalacją kotłowni w piwnicy budynku. Energia elektryczna wyprodukowana przez ogniwa fotowoltaiczne zużywana będzie na potrzeby własne, nadwyżka będzie natomiast przesłana zarządcy sieci fotowoltaicznej - mówi wójt.
Remont przeszedł również budynek przedszkola i urzędu gminy, w którym na parterze mieści się Poczta Polska i biblioteka. - Inwestycja kosztowała 1.990.000 zł. i pozwoliła na wykonanie docieplenia budynku urzędu gminy oraz wymianę stolarki okiennej i drzwiowej z wyłączeniem pomieszczeń zajmowanych przez pocztę - wylicza Stanisław Stefaniuk.
Dodatkowo wykonano podbitkę, zamontowano nowe rynny i parapety oraz wykonano zadaszenie nad drzwiami, opaskę z kostki betonowej i zamontowano nową odgromówkę. W pomieszczeniu kotłowni zdemontowano istniejące urządzenia grzewcze i zamontowano pompę ciepła o mocy 70,2 kW. Usunięto stare grzejniki żeliwne i zamieniono je na instalację rur ze stali węglowej. W tym budynku również podzielono centralne ogrzewanie na dwa obiegi grzewcze, z czego jeden obieg grzewczy będzie obsługiwał pomieszczenia urzędu gminy, natomiast drugi obieg będzie obsługiwał pomieszczenia wynajmowane przez pocztę.
Instalację fotowoltaiczną składającą się z 88 fotoogniw o mocy 330 kWp zainstalowano natomiast na gruncie. System fotowoltaiczny połączony jest z siecią elektroenergetyczną i instalacją kotłowni w piwnicy budynku. W tym przypadku energia elektryczna wyprodukowana przez ogniwa fotowoltaiczne będzie zużywana również na potrzeby własne, a jej nadwyżka zostanie przesłana zarządcy sieci fotowoltaicznej.
W ramach inwestycji zmodernizowano również instalację grzewczą w budynku przedszkola. Do niedawna znajdowały się tam grzejniki płytowe, dla których źródłem ciepła była kotłownia węglowa, zlokalizowana w budynku Urzędu Gminy. Ze względu na zmianę czynnika grzewczego, istniejące grzejniki nie były w stanie zapewnić odpowiedniej temperatury w części pomieszczeń, dlatego podjęto decyzję o zamontowaniu dodatkowych grzejników w salach przedszkolnych.
Napisz komentarz
Komentarze