– Obszary, które zostały wyznaczone po zebraniu danych, są położone w 6 miejscowościach: Burwinie, Korczówce, Huszczy Pierwszej, Jusakach-Zarzece, Korczówce, Studziance i części sołectw Łomazy I i Łomazy II, która w ostatnich latach nie została zrewitalizowana. To pierwszy etap działania mający na celu sporządzenie ustawy o rewitalizacji „Gminnego Programu Rewitalizacji Gminy Łomazy na lata 2023-2030”. Za pomocą tego programu, na wyznaczonych obszarach, będzie można stosować specjalne mechanizmy naprawcze i inwestycyjne oraz korzystać ze środków specjalnie przeznaczonych na cele rewitalizacji – wyjaśnia wójt Jerzy Czyżewski.
Dodaje, że gmina, chcąc kontynuować działania rewitalizacyjne po 31 grudnia 2023 roku, musi przyjąć gminny program rewitalizacji. W Gminie Łomazy obowiązuje aktualnie Lokalny Program Rewitalizacji Gminy Łomazy na lata 2017-20232, sporządzony na gruncie innych regulacji niż ustawa o rewitalizacji, stąd podjęta została decyzja o rozpoczęciu procesu opracowywania gminnego programu rewitalizacji (GPR’u).
– Według ustawy o rewitalizacji pierwszym krokiem jest opracowanie diagnozy w skali całej gminy, służącej wyznaczeniu obszaru zdegradowanego oraz obszaru rewitalizacji. Punktem wyjścia do przeprowadzenia analiz służących opracowaniu diagnozy w celu wyznaczenia obszaru zdegradowanego i obszaru rewitalizacji było zebranie danych z wielu źródeł. Pozyskano je m.in. z Urzędu Gminy Łomazy, Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Łomazach, instytucji zewnętrznych, jak: Powiatowego Urzędu Pracy w Białej Podlaskiej, Komendy Miejskiej Policji w Białej Podlaskiej poprzez Komisariat Policji w Wisznicach – mówi Jerzy Czyżewski. – Diagnoza została oparta na danych za 2021 rok i wcześniejszych, które analizowano w 19 sołectwach. Dzięki m.in. analizie uzyskano mapy obrazujące zróżnicowanie poszczególnych zjawisk: społecznych, gospodarczych, środowiskowych, przestrzenno-funkcjonalnych i technicznych na analizowanym terenie. Na tej podstawie wyróżniono te obszary, na których występuje koncentracja problemów – podkreśla.
W poprzednim programie znalazły się takie miejscowości, jak: Dubów, Koszoły oraz część sołectw na terenie Łomaz I i Łomaz II. Gmina w ramach rewitalizacji zrealizowała szereg inwestycji. Najważniejsze to stworzenie Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnego w Dubowie, modernizacja stadionu w Łomazach, remont budynku po dawnej szkole w Koszołach, remont Gminnego Ośrodka Kultury w Łomazach i budynku po dawnej SKR.
CZYTAJ TEŻ: "Rondo Bialczanek" to propozycja nazwy przebudowanego skrzyżowania
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Coraz więcej Polaków chce wyjechać za granicę za pracą
Napisz komentarz
Komentarze