Z nowego złoża – jak donosi „Wprost” – można wydobyć 40 milionów metrów sześciennych zaazotowanego gazu rocznie. W przeliczeniu na gaz wysokometanowy daje to około 32 milionów metrów sześciennych rocznie. Pojemność nowo odkrytego złoża oszacowano na około 650 mln m sześciennych. Nowe złoże będzie można eksploatować przez ponad 16 lat.
– Systematycznie prowadzimy poszukiwania nowych złóż oraz inwestujemy w zagospodarowanie już rozpoznanych zasobów, aby utrzymać produkcję gazu na stabilnym poziomie. Efektem tych działań jest m.in. odkrycie złoża Sierosław w Wielkopolsce – powiedziała „Wprost” Iwona Waksmundzka-Olejniczak, prezes PGNiG.
W komunikacie spółki czytamy, że nowe złoże „znajduje się w utworach geologicznych czerwonego spągowca, które od kilku lat stanowią jeden z głównych obszarów działalności poszukiwawczej PGNiG w zachodniej Polsce. Lokalizacja odwiertu została wytypowana w oparciu o analizę wyników badań geofizycznych zrealizowanych metodą trójwymiarowego zdjęcia sejsmicznego. Otwór był wiercony od kwietnia do czerwca 2022 roku, po czym wykonano test produkcyjny, który potwierdził opłacalność eksploatacji nowo odkrytych zasobów”.
– To odkrycie to duży sukces możliwy dzięki wykorzystaniu nowoczesnych technik badawczych i zaawansowanych metod wierceń kierunkowych – podkreśliła szefowa PGNiG.
Czytaj także: Węgiel, pellet, olej grzewczy. Kiedy ruszą dopłaty?
Czytaj też: Już w tym miesiącu ruszy wypłata "czternastek". To niespełna 1218 złotych
Napisz komentarz
Komentarze