Z końcem czerwca radny Adam Chodziński upomniał się o dwie inwestycje na terenie os. Słoneczne Wzgórze, na które jego mieszkańcy czekają z pewnością dużo bardziej, niż na osławiony już i promowany przez miasto most na Krznie.
Historia niedokończonego chodnika
O inwestycje drogowe na os. Słoneczne Wzgórze od lat dopomina się radny Adam Chodziński. W połowie grudnia 2020 roku do urzędu miasta wpłynęła jego petycja w sprawie budowy chodnika ze ścieżką rowerową w ciągu ul. Dalekiej. Zwracał w niej uwagę, że po modernizacji ulicy, która została wówczas zrealizowana, został nią skierowany ruch z całego osiedla Słoneczne Wzgórze. Od tego czasu mieszkańcy zmuszeni są poruszać się albo nieutwardzonym błotnistym poboczem, albo iść po ulicy, co stwarza niebezpieczeństwo. Przy zmodernizowanej ulicy Dalekiej miasto posadowiło przystanki komunikacji miejskiej, co wzmaga ruch pieszych w tym miejscu, dodatkowo na ul. Daleką wyprowadzona została z ul. Koncertowej ścieżka rowerowa, która mogłaby biec aż do ul. Twardej wzdłuż Dalekiej właśnie.
Adam Chodziński przypominał wówczas, że będąc wiceprezydentem odpowiedzialnym za inwestycje w mieście, w trakcie przygotowywania się do budowy bezkolizyjnego skrzyżowania z linią kolejową na ul. Witoroska/Lubelska, przewidywał konieczność przebudowy ul. Dalekiej.
– W budżecie na rok 2019 zaplanowana została pewna kwota (9 mln zł) na infrastrukturę związaną z budową sieci drogowej związanej z tym skrzyżowaniem. W ramach tej kwoty była też uwzględniona przebudowa Dalekiej, choć literalnie ta ulica nie była wyszczególniona. Po zmianie władzy w Białej Podlaskiej, gdy miasto zaczęło przesuwać środki z tej zabezpieczonej puli na inne potrzeby, sygnalizowałem że owszem, skoro są inne potrzeby, to przesunięć można dokonać, ale prezydent musi pamiętać, że pieniądze będą musiały wrócić, choćby z uwagi na ul. Daleką właśnie – tłumaczy dwa lata temu Adam Chodziński, gdy ul. Daleka została przebudowana, ale chodniki wzdłuż niej nie powstały.
W czerwcu tego roku radny Chodziński ponowił petycję do władz miasta o zajęcie się kwestią ul. Dalekiej. Wniósł o przygotowanie inwestycji związanej z budową chodników, ścieżki rowerowej i peronów przystanków MZK. Ponownie zwrócił uwagę, na zagrożenie, jakim jest poruszanie się w tym miejscu pieszych po ulicy, którą odbywa się cały ruch między osiedlem a resztą miasta.
Tym razem interwencja może przynieść skutek, bo miasto informuje, że właśnie trwają prace projektowe dotyczące chodnika i ścieżki rowerowej na odcinku ul. Dalekiej, na którym go brakuje. – Wykonanie dokumentacji zaplanowano na sierpień br. Następnie zostanie przeprowadzona procedura przetargowa na wyłonienie wykonawcy robót budowlanych – poinformował prezydent Michał Litwiniuk.
Twarda się kruszy i rozpada
Na osiedlu jest tymczasem jeszcze jedna niecierpiąca zwłoki inwestycja do przeprowadzenia. Chodzi o ul. Twardą, najstarsza utwardzoną na tym osiedlu, które powstawało ponad 40 lat temu. O poprawę jej stanu radny Adam Chodziński również się dopomina. – Ulica oczekuje na naprawę nawierzchni poprzez frezowanie, a następnie położenie nowej warstwy asfaltowej oraz wymianę krawężników przy krawędzi jezdni. Liczę, że pojawią się środki z niewykonań z poprzedniego roku i mieszkańcy nie będą zmuszeni czekać kolejne lata – stwierdza w wysłanej miastu petycji radny. Twierdzi, że zadanie na ul. Twardej można etapować, najpierw przebudowując chodnik. – Jego stan na całej długości ulicy jest tragiczny, a stare płytki chodnikowe w wielu miejscach są skruszone i połamane – opisuje i stwierdza, że taki stan chodnika stanowi zagrożenie dla pieszych, ale i utrudnia poruszanie się nim matek z dziecięcymi wózkami, oraz osób z niepełnosprawnością ruchową. Radny postuluje więc, by w pierwszym rzędzie wykonać właśnie chodnik – jeszcze w tym roku, a w przyszłym roku zająć się samą ulicą.
W tegorocznym budżecie miasta ul. Twarda została odnotowana. W planie inwestycyjnym na ten rok, w punkcie opracowania projektowe wpisano właśnie m.in. przebudowę tej ulicy. Nie ma tam żadnych szczegółów, a inwestycja została wrzucona wraz z innymi wymagającymi projektowania, do sfinansowania ze wspólnej kwoty 3 mln 772 tys. zł, z czego 2,6 mln zł ma być wydatkowane w tym roku. Jak zapewnił radnego prezydent Michał Litwiniuk, odpowiadając na petycję: - Trwają przygotowania do rozpoczęcia procedury przetargowej na wykonanie dokumentacji projektowej dotyczącej przebudowy ulicy Twardej, łącznie z chodnikiem. Planowany termin wykonania dokumentacji to I kwartał 2023 roku – wyjaśnia prezydent i dodaje, że inwestycja zostanie przedłożona radzie miasta do akceptacji, gdy będą znane jej szacunkowe koszty, czyli po wykonaniu projektu w 2023 roku.
CZYTAJ TEŻ: Cena paliwa poniżej 7 złotych. Jak długo się utrzyma?
CZYTAJ TAKŻE: W Wisznicach przewrócił się samochód ciężarowy z naczepą
Napisz komentarz
Komentarze