Przestępcy cały czas prześcigają się w pomysłach i metodach wyłudzania pieniędzy. Na swoje ofiary wybierają w szczególności osoby starsze. Manipulują nimi podczas rozmów telefonicznych podając się za wnuczka, policjanta, prokuratora. Wykorzystują presję czasu i zmyśloną historię o wypadku bliskiej osoby lub o zagrożonych oszczędnościach, prosząc o szybkie przekazanie im pieniędzy.
Dlatego policjanci spotykają się z seniorami udzielając im porad. Spotkali się z nimi w ostatnich dniach w Siemieniu i w Kolanie.
- Prawda jest taka, że wszystko zależy od nas samych, od tego jakich informacji udzielimy przez telefon, czy damy się zmanipulować, czy za namową głosu w słuchawce wykonamy jego polecenia oraz czy zostanie uśpiona nasza czujność i głos rozsądku. Czasami wystarczy jeden fałszywy telefon, a nasze oszczędności zostaną zagrożone. Presja rozmówcy, ponaglenia i wzbudzanie poczucia zagrożenia to nieodzowne elementy, którymi posługują się przestępcy. Oszuści namawiają nas do działań, których w normalnej sytuacji byśmy nie wykonali – przestrzega oficer prasowy parczewskiej policji, sierżant sztabowy Ewelina Semeniuk.
I ma dla seniorów kilka rad: Kiedy dzwoni telefon, a w słuchawce słychać obcy głos i tematem rozmowy stają się pieniądze, należy pozostać czujnym, stosować zasadę ograniczonego zaufania; w takich sytuacjach powinniśmy natychmiast przerwać połączenie, a następnie zweryfikować wszelkie usłyszane informacje, skontaktować się z bliskimi i powiadomić policję o zaistniałym zdarzeniu; pod żadnym pozorem nie powinniśmy przekazywać gotówki, kosztowności osobom obcym, nawet jeśli deklarują, że zostali przysłani przez członków rodziny; nie wypłacajmy pieniędzy z banku na czyjąkolwiek prośbę, nie pozostawiajmy ich w miejscach wskazanych przez rozmówcę oraz nie wpłacajmy ich na tzw. „bezpieczne konto”; chrońmy swoją prywatność i dane wrażliwe a więc: nie podajmy numeru pesel, numeru dowodu osobistego, danych do kont bankowych, loginów i haseł; nie odpowiadajmy na wiadomości sms, w których znajdują się załączniki czy hiperłącza nieznanego pochodzenia, tym bardziej nie otwierajmy ich; w przypadku korzystania z Internetu miejmy świadomość o jego zagrożeniach; jeśli masz wątpliwości czy wpuścić osobę nieznajomą do mieszkania, po prostu tego nie rób, tym bardziej nie otwieraj jej drzwi.
Czytaj także: Padła ofiarą „przewałki”. Właśnie wracała z banku, gdy...
Czytaj też: Chciała sprzedać dywan, straciła 1400 złotych
Napisz komentarz
Komentarze