Uroczystości Święta Wojska Polskiego w Białej Podlaskiej rozpoczęły się o godzinie 10:00 złożeniem kwiatów i zapaleniem zniczy w miejscach pamięci narodowej, w tym przy pomniku lotników, przy ul. Dokudowskiej, pomniku 34 Pułku Piechoty przy ul. Warszawskiej, tablicy przy wejściu do kościoła pw. bł. Honorata Koźmińskiego przy ul. Terebelskiej, w Miejscu Straceń przy pl. Wolności, kwaterze żołnierzy poległych w 1920 r. przy ul. Janowskiej. Następnie o godz. 12:00 została odprawiona msza w intencji Wojska Polskiego w kościele pw. św. Antoniego, przy ul. Narutowicza. Po nabożeństwie uczestnicy przeszli ulicą J. I. Kraszewskiego na plac Wolności, gdzie miała miejsce uroczysta zbiórka według ceremoniału wojskowego. W czasie zbiórki odśpiewano hymn narodowy oraz wciągnięto na masz biało-czerwoną flagę. Następnie wręczono medale i odznaczenia zasłużonym Wojsku Polskiemu. Oddano też salwę honorową, a na zakończenie żołnierze wykonali pieśń patriotyczną „My pierwsza brygada”. Odczytano też Apel Pamięci poświęconym wszystkim broniącym na przestrzeni lat wolności ojczyzny.
W czasie uroczystości głos zabrał prezydent miasta Michał Litwiniuk, który złożył życzenia żołnierzom i przypomniał rolę wojska w dziejach Białej Podlaskiej.
– Drodzy bialczanie, pozwólcie, że w naszym wspólnym imieniu wyrażę wdzięczność i poczucie zaszczytnego przywileju, że możemy gościć tak podniosłą uroczystość, która odbywa się w rocznicę bitwy warszawskiej. Obecność wojska jest nieprzypadkowa i stanowi nawiązanie do pięknych tradycji miasta. Bitwa warszawska toczyła się także w Białej Podlaskiej, w dniach od 1 do 6 sierpnia 1920 r. polskie wojsko mierzyło się na przedmieściach z bolszewicką nawałą. Bolszewicy weszli do miasta 10 sierpnia, a 17 sierpnia zginął w Białej Podlaskiej porucznik Feliks Kotarba, dowódca 2. Batalionu 5. Pułku Legionów, kiedy z innymi oficerami pułku, podczas szarży konnej, próbował utrudnić odwrót Armii Czerwonej. Tradycje wojskowe w Białej Podlaskiej, to także naznaczenie okresu dwudziestolecia obecnością 34. Pułku Piechoty i 9. Pułku Artylerii Lekkiej. To czas powojenny kiedy w Białej Podlaskiej stacjonował 61. Lotniczy Pułk Szkolno-Bojowy, to wreszcie czas dzisiejszy kiedy bialska ziemia gości żołnierzy 1. Brygady Pancernej z Wesołej i 2. Lubelskiej Brygady Wojsk Obrony Terytorialnej, wojskową komisję rekrutacyjną. Jesteśmy dumni, że nasz samorządowy wysiłek przyczynił się do obecności wojska w mieście – mówił prezydent Michał Litwiniuk.
Po oficjalnych obchodach rozpoczął się piknik wojskowy, w czasie którego można było wejść do czołgu, obejrzeć broń używaną przez wojsko i porozmawiać z żołnierzami. Został też zaprezentowany przez żołnierzy pokaz z użyciem granatów hukowo-dymnych. Widowisko zabezpieczyło OSP oraz karetka wojskowa. – Przyjechaliśmy z synem z Jabłecznej. Uważam, że taki piknik z pokazem sprzętu wojskowego to świetny pomysł i nie lada gratka, nie tylko dla dzieci, ale też hobbystów wojskowości i militariów, gdyż można obejrzeć wszystko z bliska i zrobić sobie pamiątkowe zdjęcia – stwierdził Sylwester z Jabłecznej.
Napisz komentarz
Komentarze