Gminna Biblioteka Publiczna w Międzyrzecu Podlaskim z/s w Wysokim niedawno pozyskała dwie dotacje. Dzięki nim z okazji 50-lecia gminy Międzyrzec Podlaski zostanie wydana specjalna publikacja, a księgozbiór placówki zostanie wzbogacony o nowości wydawnicze.
Pierwsze dofinansowanie to wynik naboru do 02/2022 „Liczba wydanych publikacji o dziedzictwie kulturowym, historycznym i naturalnym obszaru objętego LSR”, organizowanego przez Bialskopodlaską Lokalną Grupę Działania. Kwota, jaką udało się pozyskać dyrekcji i pracownikom międzyrzeckiej biblioteki to 32 272 zł. Zostanie ona przeznaczona na realizację projektu „50 lat Gminy Międzyrzec Podlaski”. – Wydawnictwo zakresem tematycznym będzie obejmowało historię gminy Międzyrzec Podlaski na przestrzeni 50 ostatnich lat funkcjonowania samorządu, zaprezentowaną w oparciu o ukazanie kolorytu lokalnego każdej z 35 miejscowości, wchodzących w skład gminy – wyjaśnia dyrektor GBP w Międzyrzecu Podlaskim Magdalena Chodzińska.
CZYTAJ TEŻ: Jest opóźnienie. Rynek będzie gotowy z końcem września
Jak dodaje, książka zbierze informacje o najważniejszych miejscach i atrakcjach turystycznych, działaniach podejmowanych przez mieszkańców, wydarzeniach, walorach turystyczno-krajobrazowych i przyrodniczych, tradycji, obiektach sakralnych, infrastrukturze sportowej, bogatym wielokulturowym dziedzictwie (rękodzieło, zespoły ludowe) oraz aktywności organizacji społecznych, zainteresowanych kulturą lokalną i dbałością o nią. – Ukaże rozwój miejscowości i gminy na przestrzeni 50 lat jej istnienia. Opisy zaprezentowane w książce wzbogacone zostaną fotografiami – dodaje dyrektorka biblioteki.
Książka zostanie nieodpłatnie wręczona uczestnikom jubileuszu 50-lecia gminy Międzyrzec Podlaski, w czasie którego odbędzie się jej premiera. Dodatkowo publikację będzie można wypożyczyć w głównej siedzibie książnicy w Wysokim oraz w 5 filiach – Tłuśćcu, Jelnicy, Halasach, Rogoźnicy, Krzewicy – a także w bibliotekach szkolnych szkół, funkcjonujących na terenie międzyrzeckiej gminy.
CZYTAJ TEŻ: Historia wyjątkowej kapliczki. Tam modlili się unici z Zabłocia i Swór
Kolejną dobrą wiadomością jest to, że biblioteka otrzymała 36 tys. złotych na zakup nowości wydawniczych dzięki dofinansowaniu z zadania „Kierunek interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych Priorytet 1”, realizowanego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025. – To 3 lokata, jeśli chodzi o wysokość dofinansowania, zaraz po bibliotece wojewódzkiej i miejskiej w Lublinie spośród 215 bibliotek w województwie lubelskim, które otrzymały dofinansowanie – podkreśla Magdalena Chodzińska.
Napisz komentarz
Komentarze