Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 21:59
Reklama dotacje rpo
Reklama

Bialska ciepłownia szykuje przetarg na opał, którego na rynku brakuje

Na przełomie sierpnia i września bialskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej ma ogłaszać przetarg na dostawy miału węglowego o odpowiednich parametrach, który potrzebny jest do wytworzenia ciepła systemowego dla miasta. Zapasy zrębka do biociepłowni są na dwa trzy miesiące, a w URE czeka na zatwierdzenie nowy taryfikator cen.
Bialska ciepłownia szykuje przetarg na opał, którego na rynku brakuje
Spółka ciepłownicza szykuje se do przetargu na zakup miału węglowego. W URE analizowana jest natomiast nowa taryfa za ciepło, które PEC produkuje

Źródło: PEC Biała Podlaska

Na rynku są braki w opale, którego potrzebuje bialski PEC. 

- Spółka nie zakontraktowała jeszcze miału węglowego. Na przełomie sierpnia i września będzie ogłaszany przetarg na dostawy – informuje Sebastian Paszkowski, prezes zarządu miejskiej spółki.

Jak szybko uda się kupić potrzebny surowiec, też nie jest w tej chwili jasne, bo jak informuje prezes: - Brakuje miału węglowego o parametrach zgodnych z pozwoleniem zintegrowanym. Ceny w ofertach przedstawiane przez spółki skarbu państwa , jak PGE Paliwa sp. z o.o. oraz Weglokoks, są bardzo wysokie i na tę chwilę nieakceptowalne. Dodatkowo przedstawione w ofertach parametry węgla nie spełniają norm wymaganych w pozwoleniu zintegrowanym.

Prezes PEC zapewnia, że spółka szuka rozwiązań formalnych i technicznych w celu rozwiązania ewentualnych problemów z dostawą paliw o wymaganej jakości.

CZYTAJ TAKŻE: Zainwestowali w elektrociepłownię. To oszczędności i efekty dla środowiska

Od wiosny tego roku działa już biociepłownia na zrębki. Jej uruchomienie przeciągnęło się o ponad 2 lata w stosunku do pierwotnych założeń. Gdy w końcu ruszyła, PEC studził entuzjazm, bo na rynku zaczęto odnotowywać nie tylko wzrost cen zrębka ale i jego braki. - W tym momencie zrębek posiadamy na około dwa, trzy miesiące, sytuacja jest podobna jak z miałem węglowym. Cena rośnie, dostępność spada – mówi prezes Paszkowski. Jednym z problemów z biomasą, jaki wskazuje to wysokie cła nałożone przez Białoruś na drewno i jego pochodne oraz brak paliwa produkowanego przez Lasy Państwowe, gdzie jak informuje – 50 proc. produkcji jest eksportowana.

Pytamy więc prezesa bialskiej spółki, jak w sytuacji, którą zarysowuje, będą wyglądały opłaty za ciepło systemowe wytworzone przez bialski PEC? - Ceny ciepła uzależnione są wyłącznie od czynników zewnętrznych: ceny węgla spełniającego wymagania techniczne i środowiskowe oraz jego dostępności, ceny zrębka i jego dostępności, cen uprawnień do emisji CO2, a także cen energii elektrycznej i zabezpieczenia jej dostaw. Wzrost opłat za energię elektryczną dla PEC od września 2021 roku wyniósł 700 proc. - wylicza prezes. Przyznaje jednak, że obecnie Urząd Regulacji Energetyki analizuje nową taryfę ciepła. - Jak tylko otrzymamy decyzję, wówczas ją przekażemy – dodaje prezes.

Ostatnio URE zatwierdzało nowe stawki za ciepło w Białej Podlaskiej 17 marca tego roku, Cennik wchodził w życie z 1 kwietnia. Wcześniej podwyżka ciepła wprowadzana była od 1 lutego, a jeszcze wcześniej 1 listopada 2021 roku.

Od 17 sierpnia właściciele gospodarstw domowych, którzy swoje domy opalają węglem, mogą składać w urzędach gminy wnioski o dopłaty przyznawane przez rząd w kwocie 3 tys. zł. Nie rozstrzygnięta w dalszym ciągu pozostaje jeszcze kwestia przyznawania dopłat dla tych, ogrzewających mieszkania innymi paliwami niż węgiel.

WARTO PRZECZYTAĆ: CBA wchodzi do miejskiej spółki. Nowa ciepłownia pod lupą służb

Tymczasem na razie rząd nie przygotował rozwiązania dla osób które mieszkają w blokach, do których ciepło dostarczają właśnie ciepłownie. Oznacza to, że ok. 42 proc. gospodarstw domowych, które korzystają z ciepła z sieci, nie otrzymało na razie propozycji żadnej pomocy. To ok. 15 mln osób w skali całego kraju. - W tej chwili potrzebne są rozwiązania systemowe, wydanie rozporządzenia zmieniającego wymogi jakościowe miału, wsparcie rządu dla ciepłowni samorządowych w postaci gwarancji Skarbu Państwa do kredytów na zakup paliw, niskie oprocentowanie tych kredytów jak również dopłaty do zakupu miału – twierdzi prezes bialskiej spółki ciepłowniczej.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklamadotacje rpo
KOMENTARZE
Autor komentarza: Dajcie SpokójTreść komentarza: Taaa specjalny zespół od naganiania spragnionych wolności ludzi do głosowania na prezydenta konkretnej partii "bo inaczej nie zorganizujemy czytania ustawy, bo nam się wydaje że obecny prezydent odrzuci" Śmiech na sali.Data dodania komentarza: 21.11.2024, 18:02Źródło komentarza: Bliżej legalizacji marihuany w Polsce? Zajmą się tym Petru i JachiraAutor komentarza: c ytTreść komentarza: A krowy? Szczepić krowy, są większe od psa i kota. To o wiele więcej obywatela, na statystyczny przypadek zakaźny. Przyznajcie się, nie zrzucaliście kostek, na Stado?Data dodania komentarza: 21.11.2024, 16:57Źródło komentarza: Wścieklizna w natarciu. Wykryto ją u domowego psa i krowyAutor komentarza: ccytTreść komentarza: Za 30mln, to da się rzekę kupić ... do jakiegoś morza, niekoniecznie Bałtyku, bo tam, to już wiecieData dodania komentarza: 21.11.2024, 16:54Źródło komentarza: Radni miejscy zdecydują czy przyjmą gminne ściekiAutor komentarza: chyży rójTreść komentarza: niech najpierw szczepią psy i koty będąnce w niewoli w miescie,Dodatkowo właściciele nie sprzątają po swoich niewolnikach,Postawić strażnika miejskiego i niech wali mandaty,od tego jest.Data dodania komentarza: 21.11.2024, 10:57Źródło komentarza: Wścieklizna w natarciu. Wykryto ją u domowego psa i krowyAutor komentarza: chyży rójTreść komentarza: a to dlatego,bo trzeba używać i rozumu a im zabrakloData dodania komentarza: 21.11.2024, 10:48Źródło komentarza: Kierowała po alkoholu. Uderzyła w busa
Reklama
Reklama