Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 09:52
Reklama dotacje rpo
Reklama

Wioska tematyczna z gminy Podedwórze hitem turystyki

Nietypowe wakacje z ziołami zorganizował Ośrodek Edukacji Regionalnej w Hołownie w gminie Podedwórze, w powiecie parczewskim, działający w ramach wioski tematycznej „Kraina Rumianku”. Trwające od 16 sierpnia kilkudniowe warsztaty tematyczne z wykorzystania ziół w kosmetyce, kuchni i medycynie ludowej zakończy „Święto Krainy Rumianku”. Prowadzona od ponad dwudziestu lat wioska tematyczna stała się hitem turystyki wiejskiej na liście Ministerstwa Rolnictwa.
Wioska tematyczna z gminy Podedwórze hitem turystyki
Działalność edukacyjna „Krainy Rumianku” obfituje w różnorodne działania, które z jednej strony aktywizują lokalną społeczność, z drugiej zaś pozwalają na pielęgnowanie tradycji i zbliżanie ludzi do natury

Źródło: Stowarzyszenie Aktywizacji Polesia Lubelskiego

Gmina Podedwórze należy do najmniejszych w Polsce, liczy około 1600 mieszkańców i prawie na wszystko brakuje tu pieniędzy. Samorząd lokalny, wiedząc że nie dysponuje środkami na inwestycje, nie zachęcał mieszkańców do aktywności. - Kraina Rumianku powstała z potrzeby stworzenia atrakcji turystycznej w miejscu gdzie nie działo się nic. A że rumianek uprawiamy tu od bardzo dawna – jest to właściwie jedyne zagłębie rumiankowe w Europie – idąc śladem wiosek tematycznych na zachodzie Europy postanowiliśmy stworzyć wioskę rumiankową. Nazwaliśmy ją „Kraina Rumianku” i dodaliśmy atrakcyjną ofertę dla dzieci, młodzieży i dorosłych, tworząc tym samy miejsce służące kultywowaniu tradycji polskiej wsi oraz przekazywaniu dziedzictwa młodemu pokoleniu – przypomina Grażyna Łańcucka, prezes Stowarzyszenia Aktywizacji Polesia Lubelskiego. Powstało ono w 2001r , rok później przejęło od gminy zdewastowany budynek po nieczynnej szkole, który został wyremontowany dużym wysiłkiem i zaangażowaniem członków stowarzyszenia, przy wsparciu tzw. małych projektów. – Kiedy do powstałego tu ośrodka edukacji zaczęły przyjeżdżać dzieci ze szkół niemalże z całej Polski, a mieszkańcy zaczęli pracować w charakterze instruktorów wiejskich, zmienili myślenie i zaczęli być dumni z miejsca, w którym żyją – dodaje. 

W wiosce „Kraina Rumianku”… 

Działalność edukacyjna „Krainy Rumianku” obfituje w różnorodne działania, które z jednej strony aktywizują lokalną społeczność, z drugiej zaś pozwalają na pielęgnowanie tradycji i zbliżaniu ludzi do natury. Służy temu Ośrodek Edukacji Regionalnej z pracowniami rękodzielniczymi i etnograficznymi. 

Warsztaty dla najmłodszych " Od włókna do tkaniny" (fot. OER w Hołownie)

– Dla dzieci i młodzieży opracowaliśmy ofertę poświęconą edukacji regionalnej; prowadzimy kilkanaście warsztatów, które odpowiadają podstawie programowej szkoły podstawowej i średniej, np. „od ziarenka do chleba” czy też” od włókna do tkaniny”. Przyjeżdża ona do nas z czterech województw: mazowieckiego, świętokrzyskiego, podlaskiego i oczywiście z lubelskiego; w sezonie to ponad 10 tys. osób – podkreśla pani prezes. Przyznać trzeba, iż oferta jest bardzo elastyczna; obejmuje warsztaty etnograficzne i rękodzielnicze, zielone szkoły, zajęcia świąteczne wielkanocne i bożonarodzeniowe, imprezy integracyjne, usługi wiejskiego spa, weekendy dla rodzin i turystów indywidualnych. Uczestnicy zajęć doświadczają tego jak żyli, pracowali i odpoczywali nasi przodkowie. Wszystko to dzieje się w scenerii polskiej wsi, gdzie dawne obyczaje są wciąż żywe i praktykowane. - Odwiedzają nas także zorganizowane grupy dorosłych; koła gospodyń wiejskich i uczestnicy wizyt studyjnych w ramach poznawania dobrych praktyk na terenach wiejskich. Jesteśmy w czołówce w organizowaniu wieczorów panieńskich i kawalerskich – młodzi przyjeżdżają do nas praktycznie z całej Polski. Nie bumelują, bo na zakończenie muszą otrzymać „certyfikaty” na dobrego męża lub dobrą żonę – wylicza Łańcucka.

W ramach wioski tematycznej powstała też Manufaktura Zielarska i Edukacyjny Ogród Ziołowy, zlokalizowane we wsi Hołowno i oddalone o kilometr od budynku głównego. Jest to pięknie odremontowana stara chata, w której znajdują się dwie pracownie przeznaczone dla dwóch 25. osobowych grup. Jest tam piękny ogród pełen kwiatów i ziół, studnia, miejsce na ognisko oraz spichlerz, w którym przygotowywana jest chata solna. – Od dwóch lat współpracujemy z Uniwersytetem Przyrodniczym w Lublinie i duży, 50-arowy ogród edukacyjny zakładamy wspólnie – wyjaśnia prezes Stowarzyszenia. Projekt ten udało się zrealizować dzięki dotacji z Narodowego Instytutu Wolności w ramach Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich. Warto podkreślić, że działalność edukacyjno – wypoczynkowa prowadzona w „Krainie Rumianku” jest bardzo dobrze oceniona zarówno przez uczestników zajęć jaki i instytucje kulturalno-oświatowe.

Warsztaty i Święto Krainy Rumianku 

- Warsztaty związane z wykorzystaniem ziół w kosmetyce, kuchni i medycynie ludowej prowadzimy od ubiegłego roku, dzięki dotacji z Narodowego Instytutu Wolności w ramach programu Nowe FIO na lata 2021-2030. W tym czasie mieliśmy dużo warsztatów, przygotowanych i prowadzonych przez różnych specjalistów, by naszych mieszkańców nauczyć trudnej sztuki zielarskiej. „Wakacje z ziołami” stały się ukoronowaniem tego ponad rocznego cyklu szkoleń -– wyjaśnia prezes Łańcucka. Trwające przez kilka dni warsztaty poprowadzili wykładowcy z Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie oraz Instytutu Zielarstwa Polskiego i Terapii Naturalnych w Łodzi. Wspierali ich trenerzy z gospodarstw ekologicznych, zaprzyjaźnionych z ośrodkiem w Hołownie. W ostatnim dniu warsztatów uczestnicy spotkali się z ojcem Janem z zakonu bonifratrów, który opowiedział o ziołowych recepturach klasztornych. Kończy je „Święto Krainy Rumianku” na terenie ośrodka edukacyjnego. Zdrowotne wakacje z ziołami w „Krainie Rumianku” odbyły się pod patronatem honorowym Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie. 

Czytaj także: Cztery miliony złotych dla powiatu. Samorząd scali grunty

Czytaj też: Policjanci uczą dzieci, jak bezpiecznie spędzać wakacje


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklamadotacje rpo
KOMENTARZE
Autor komentarza: Dajcie SpokójTreść komentarza: Taaa specjalny zespół od naganiania spragnionych wolności ludzi do głosowania na prezydenta konkretnej partii "bo inaczej nie zorganizujemy czytania ustawy, bo nam się wydaje że obecny prezydent odrzuci" Śmiech na sali.Data dodania komentarza: 21.11.2024, 18:02Źródło komentarza: Bliżej legalizacji marihuany w Polsce? Zajmą się tym Petru i JachiraAutor komentarza: c ytTreść komentarza: A krowy? Szczepić krowy, są większe od psa i kota. To o wiele więcej obywatela, na statystyczny przypadek zakaźny. Przyznajcie się, nie zrzucaliście kostek, na Stado?Data dodania komentarza: 21.11.2024, 16:57Źródło komentarza: Wścieklizna w natarciu. Wykryto ją u domowego psa i krowyAutor komentarza: ccytTreść komentarza: Za 30mln, to da się rzekę kupić ... do jakiegoś morza, niekoniecznie Bałtyku, bo tam, to już wiecieData dodania komentarza: 21.11.2024, 16:54Źródło komentarza: Radni miejscy zdecydują czy przyjmą gminne ściekiAutor komentarza: chyży rójTreść komentarza: niech najpierw szczepią psy i koty będąnce w niewoli w miescie,Dodatkowo właściciele nie sprzątają po swoich niewolnikach,Postawić strażnika miejskiego i niech wali mandaty,od tego jest.Data dodania komentarza: 21.11.2024, 10:57Źródło komentarza: Wścieklizna w natarciu. Wykryto ją u domowego psa i krowyAutor komentarza: chyży rójTreść komentarza: a to dlatego,bo trzeba używać i rozumu a im zabrakloData dodania komentarza: 21.11.2024, 10:48Źródło komentarza: Kierowała po alkoholu. Uderzyła w busa
Reklama
Reklama