W dniach 10-14 sierpnia w Bukowinie Tatrzańskiej odbywał się 56. Festiwal Folkloru Polskiego „Sabałowe Bajania”. Mieliśmy na nim swoje reprezentantki – Zespół „Kalina” z Łózek (gm. Drelów).
Panie jak burza przeszły najpierw kwalifikacje powiatowe, a później zyskały uznanie komisji konkursowej podczas eliminacji wojewódzkich, która zdecydowała, że to właśnie one będą reprezentować powiat bialski i tym samym również województwo lubelskie na ogólnopolskiej scenie.
Zespół zaprezentował pieśni polskie i ukraińskie z czasów bojarskich: „Czerez worożeńki”, „Korowaj” i „Okseńka”, a repertuar dobrała paniom Aniela Halczuk, prezes Fundacji „Korzenie i Skrzydła”, która przygotowywała je do występu na festiwalu. Komisja konkursowa festiwalu zdecydowała się przyznać naszym reprezentantkom wyróżnienie.
CZYTAJ TEŻ: Klawa Ferajna z nagrodą. To był bardzo udany występ
Grupa „Kalina” powstała na bazie członkiń Koła Gospodyń Wiejskich z Łózek, które rozpoczęły swoje występy wokalne w 2010 r. Zespół najpierw śpiewał kolędy, a z czasem swój repertuar wzbogacał o pieśni wielkopostne, patriotyczne, piosenki biesiadne, ludowe i inne. Panie wielokrotnie brały udział w przeglądach i uroczystościach gminnych, ale występowały też gościnnie w sąsiednich gminach i powiatach. Ostatnio można je było usłyszeć m.in. podczas „Janowskiego święta ziół” w Janowie Podlaskim.
PRZECZYTAJ: Podlasie Jazz Festival. Wspaniali artyści i jubileusz Jazz Trio
Przypomnijmy, „Sabałowe Bajania” to ogólnopolski festiwal folkloru polskiego, konkurs gawędziarzy, instrumentalistów i śpiewaków, odbywający się corocznie od 1967 roku w sierpniu w Bukowinie Tatrzańskiej. Nazwa wydarzenia wywodzi się od przydomka Jana Krzeptowskiego „Sabały”, gawędziarza i pieśniarza podhalańskiego, którego postać jest dla współczesnych symbolem dawnej góralszczyzny. Jury złożone z wybitnych etnografów, etnomuzykologów i znawców folkloru ocenia wykonawców, kultywujących tradycje ludowe Polski. W tym roku podczas „Sabałowych Bajań” zaprezentowało się: 53 gawędziarzy (37 dorosłych, 10 młodzieżowych, 6 dziecięcych); 53 instrumentalistów (30 dorosłych, 16 młodzieżowych, 7 dziecięcych); 39 śpiewaków solistów (27 dorosłych, 5 młodzieżowych, 7 dziecięcych); 41 grup śpiewaczych (30 dorosłych, 6 młodzieżowych, 5 dziecięcych) z jedenastu województw: kujawsko-pomorskiego, lubelskiego, lubuskiego, łódzkiego, małopolskiego, mazowieckiego, podkarpackiego, podlaskiego, śląskiego, świętokrzyskiego oraz wielkopolskiego.
Napisz komentarz
Komentarze