Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 12:24
Reklama dotacje rpo
Reklama

Upamiętnili zagładę łomaskich Żydów

Złożenie kwiatów w miejscu kaźni i cmentarzu żydowskim, wspomnienie tragicznego wydarzenia zagłady, a także wyświetlenie filmu „Studium zbrodni” – zagłada sztetla w Łomazach” w kinie Gminnego Ośrodka Kultury złożyły się na obchody 80. rocznicy likwidacji getta w Łomazach.
Upamiętnili zagładę łomaskich Żydów
Na miejscu kaźni złożono kwiaty i zapalono znicze

Autor: Justyna Lesiuk-Klujewska

Uroczystość rozpoczęła się 18 sierpnia o godz. 15.00 w lesie Hały, gdzie wójt gminy Łomazy Jerzy Czyżewski przywitał wszystkich zebranych, przewodniczącego rady gminy Andrzeja Wińskiego, dyrektor Zespołu Placówek Oświatowych w Łomazach Bogumiłę Wińską wraz delegacją, harcerzy z Łomaz, grupę rekonstrukcyjną oraz mieszkańców gminy i media. Tam pod pomnikiem pomordowanych w lesie Żydów złożono kwiaty i zapalono znicze.

Wójt Jerzy Czyżewski i przewodniczący rady gminy Andrzej Wiński złożyli przed pomnikiem kwiaty, a Mieczysław Trochimiuk opowiedział o tragicznych wydarzeniach

– Przedwojenna Polska, w tym Łomazy tętniły życiem, życiem żydowskim również. W niemal każdym polskim mieście była synagoga, bożnica, można było usłyszeć modlitwy rabinów i wiernych. To wszystko się zmieniło za sprawą Rzeszy Niemieckiej, która napadła na nasze państwo i wymordowała 6 milionów obywateli, z których 3 miliony było polskimi Żydami. Dzisiaj nie ma już w Polsce żydowskich miasteczek, ocalały nieliczne synagogi. Nie przywrócimy życia tym którzy zostali zamordowani, ale możemy przywrócić pamięć o nich. Temu służą pomniki i miejsca pamięci. Dziś nasza obecność jest tutaj potrzebna. Doszło tutaj do zbrodni wobec przedstawicieli narodu polskiego, wobec Polaków, mieszkańców naszej gminy, tu w tym wypadku Żydów mieszkających na terenie Gminy Łomazy. To my, mieszkańcy gminy Łomazy, potomkowie świadków tych tragicznych wydarzeń, mamy obowiązek mówienia i pamiętania o nich – mówił Jerzy Czyżewski.

Mieszkaniec gminy, Mieczysław Trochimiuk, „strażnik miejsca” był świadkiem mordu Żydów w Lesie Hały w 1942 roku. Miał wtedy 6 lat. – Jako dziecko zadawałem sobie przez wiele lat pytanie, co mogłem wówczas zrobić, aby nie doszło do tej tragedii. Niestety wówczas nic. Przez ostatnie lata natomiast pytałem siebie i innych, co możemy teraz zrobić, aby nie doszło ponownie do podobnych wydarzeń w Polsce i na świecie. Trzeba pamiętać i mówić o tym, a także przeciwstawiać się wszelkim odruchom nacjonalizmu i ksenofobii – zaznacza Mieczysław Trochimiuk.

Likwidacja getta w Łomazach nastąpiła 17 sierpnia 1942 roku. Wydarzenie to było częścią niemieckiej Akcji „Reinhardt”, podczas której Niemcy wymordowali ponad 1,5 mln Żydów. Kryptonim „Reinhardt” oznaczał operację eksterminacji Żydów z Generalnego Gubernatorstwa przeprowadzoną w latach 1942-1943 na terytorium okupowanej Polski w ramach Endlösung der Judenfrage (tzw. ostatecznego rozwiązania kwestii żydowskiej). Celem akcji „Reinhardt” była deportacja i uśmiercenie wszystkich Żydów przebywających wówczas na terenie Generalnego Gubernatorstwa.

W lesie Hały zamordowano na obrzeżach miejscowości Łomazy około 1700 osób (w tym kobiety i dzieci). Miejsca byłych okolicznych mogił zostały ekshumowane po zakończeniu wojny, szczątki zamordowanych przeniesiono na kirkut w Łomazach, gdzie stoi pomnik upamiętniający ofiary mordów. Z biegiem lat powstały także 3 pamiątkowe tablice w miejscu zagłady. Warto zaznaczyć, że cmentarz żydowski w Łomazach jest dowodem obecności ludności żydowskiej na terenie gminy, a pamięć o tych wydarzeniach i tym miejscu powinna być w szczególności przekazywana młodemu pokoleniu.

CZYTAJ TEŻ: Tragiczny wypadek w Bezwoli. Nie żyje 17-letnia motocyklistka

CZYTAJ TAKŻE: To będzie wielkie święto rolników! Zobaczcie, jakie zaplanowano atrakcje


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklamadotacje rpo
KOMENTARZE
Autor komentarza: Dajcie SpokójTreść komentarza: Taaa specjalny zespół od naganiania spragnionych wolności ludzi do głosowania na prezydenta konkretnej partii "bo inaczej nie zorganizujemy czytania ustawy, bo nam się wydaje że obecny prezydent odrzuci" Śmiech na sali.Data dodania komentarza: 21.11.2024, 18:02Źródło komentarza: Bliżej legalizacji marihuany w Polsce? Zajmą się tym Petru i JachiraAutor komentarza: c ytTreść komentarza: A krowy? Szczepić krowy, są większe od psa i kota. To o wiele więcej obywatela, na statystyczny przypadek zakaźny. Przyznajcie się, nie zrzucaliście kostek, na Stado?Data dodania komentarza: 21.11.2024, 16:57Źródło komentarza: Wścieklizna w natarciu. Wykryto ją u domowego psa i krowyAutor komentarza: ccytTreść komentarza: Za 30mln, to da się rzekę kupić ... do jakiegoś morza, niekoniecznie Bałtyku, bo tam, to już wiecieData dodania komentarza: 21.11.2024, 16:54Źródło komentarza: Radni miejscy zdecydują czy przyjmą gminne ściekiAutor komentarza: chyży rójTreść komentarza: niech najpierw szczepią psy i koty będąnce w niewoli w miescie,Dodatkowo właściciele nie sprzątają po swoich niewolnikach,Postawić strażnika miejskiego i niech wali mandaty,od tego jest.Data dodania komentarza: 21.11.2024, 10:57Źródło komentarza: Wścieklizna w natarciu. Wykryto ją u domowego psa i krowyAutor komentarza: chyży rójTreść komentarza: a to dlatego,bo trzeba używać i rozumu a im zabrakloData dodania komentarza: 21.11.2024, 10:48Źródło komentarza: Kierowała po alkoholu. Uderzyła w busa
Reklama
Reklama