Dożynki odbyły się 21 sierpnia. – Dziękowanie za plony rozpoczęliśmy mszą św. w intencji rolników w Kościele Parafialnym pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Żeszczynce, którą odprawiał ks. Robert Bartosik. Dalsza część uroczystości odbywała się na obiektach sportowych przy Szkole Podstawowej w Sosnówce. Nieodłączną częścią naszego świętowania jest powitanie Korowodu Dożynkowego i prezentacja wieńców dożynkowych, a także wręczenie chleba dożynkowego przez starostów dożynek. A byli nimi w tym roku Agnieszka Szostakiewicz z Przechodu i Mirosław Łobacz z Pogorzelca – mówi wójt gminy Sosnówka Marcin Babkiewicz.
Pokazali dawny obrzęd żniwny
Ważnym punktem dnia była też prezentacja obrzędu żniwnego w wykonaniu Młodzieżowego Zespołu Obrzędowego z Rozwadówki. Podczas dożynek w Sosnówce wręczono też odznaczenia resortowe Ministra Rolnictwa – Zasłużony dla Rolnictwa.
Część rozrywkową otworzyły występy solistów, zespołów i kapel ludowych. Przed publicznością wystąpili zespół "Biesiadncy" z Żeszczynki, Młodzieżowy Zespół Obrzędowy i Zespół Śpiewaczy z Rozwadówki, Zespół Tańca Ludowego "Biawena", "Kapela Hańszczanie" z Hańska oraz zespół "CudaWianki". Na scenie zaprezentowały się też najmłodsze mieszkanki gminy: Zosia Litwiniuk, Ania Brodzka, Madzia Litwniuk, które oczarowały publiczność swym śpiewem oraz Julia Martyn, która przygotowała występ z gimnastyki artystycznej. Publiczność wysłuchała też 18-letniej Natalii Raczkowskiej. Jak co roku, podczas dożynek odbył się również konkurs na „Najpiękniejszy wieniec dożynkowy”. Wygrał wieniec wykonany przez KGW "Rozwadowianka" w Rozwadowówce. Będzie reprezentował gminę Sosnówka na dożynkach powiatowych w Rudnikach w gminie Międzyrzec Podlaski.
Zabawa w rytm muzyki
Po południu sceną zawładnęły zespoły: „Wygibasy”, „Top Boys” oraz gwiazda wieczoru – "Zespół Malibu". – Dożynki Gminne w Sosnówce to wielkie święto dla całej naszej społeczności. Dlatego staraliśmy się tak zorganizować wydarzenie, aby mogły się na nim bawić całe rodziny. Przygotowaliśmy wiele atrakcji dla małych i dużych. Na boisku szkolnym były stoiska kół gospodyń wiejskich z terenu gminy Sosnówka, stoiska wystawiennicze firm i instytucji, mała gastronomia, stoiska z rękodziełem i zabawkami. Przygotowaliśmy również animacje dla dzieci, wesołe miasteczko i wiele innych propozycji. Dziękowaliśmy za tegoroczne plony. Nasi rolnicy oraz ich rodziny mieli okazję odpocząć po całorocznym trudzie, a przede wszystkim po żniwach – zaznacza wójt.
Pojadą na Dożynki Prezydenckie
W tym roku mieszkańcy gminy Sosnówka mają jeszcze jeden powód do zadowolenia. Delegacja wieńcowa z gminy Sosnówka ,składająca się z sołectwa Dębów, będzie reprezentowała województwo lubelskie na Dożynkach Prezydenckich w Warszawie. Wydarzenie odbędzie się 10 i 11 września. W przeddzień Dożynek Prezydenckich tradycyjnie odbywa się „Konkurs na najładniejszy wieniec dożynkowy o nagrodę Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej”, w którym biorą udział grupy reprezentujące poszczególne województwa. Celem konkursu jest kultywowanie tradycji regionalnych oraz promocja dorobku kulturowego polskiej wsi. Członkinie KGW Dębów od dawna przygotowują się do konkursu. – Prace na wieńcem dożynkowym oraz spotkania robocze trwają już od kilku tygodni, ponieważ jest to dla naszej grupy wieńcowej ogromne wyzwanie i ciąży na nas wielka odpowiedzialność – zaznacza dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Sosnówce – Jolanta Mikulska.
GALERIA Z WYDARZENIA: Dożynki Gminne w Sosnówce
CZYTAJ TEŻ: Ostatnia droga ks. prałata Henryka Rzeszotka
CZYTAJ TAKŻE: Gmina Terespol: Sołtysi nie mają głosu na sesjach?
Napisz komentarz
Komentarze