Przypomnijmy, że o sytuacji w Kanale Wieprz-Krzna poinformował nas zaniepokojony Czytelnik.
Jak zapewnia Teresa Sidoruk, główny specjalista w bialskiej delegaturze WIOŚ, 23 sierpnia, po otrzymaniu informacji o śniętych rybach w Kanale Wieprz – Krzna, w miejscowościach Walinna i Żelizna, w gminie Komarówka Podlaska, w powiecie radzyńskim, inspektor Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska, delegatura w Białej Podlaskiej, niezwłocznie udał się we wskazane miejsca.
Czytaj także: Śnięte ryby w Kanale Wieprz-Krzna. Ustalamy fakty
Oględziny Kanału Wieprz-Krzna w miejscowościach Walina(okolice mostu) i Żelizna(okolice jazu) wykazały pojedyncze martwe małe ryby płynące z nurtem wody oraz zalegające na betonowych umocnieniach, powyżej lustra wody. Woda była koloru zielonkawego, wyraźnie mętna. Przy samej zaporze, na wodzie, znajdował się zator o długości około 30 metrów, składający się z traw, martwych ryb i skorupiaków. W dniu 23 sierpnia pracownik Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Warszawie Centralnego Laboratorium Badawczego Oddział w Lublinie pobrał do badań dwie próbki wody z kanału Wieprz-Krzna, w miejscowości Walinna oraz w miejscowości Żelizna.
- Wodę badano w zakresie następujących wskaźników: temperatura wody, odczyn pH, przewodność elektryczna właściwa i tlen rozpuszczony. Dla określenia jakości wody kanału wykorzystano pomocniczo klasyfikację stanu wody określoną w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 25 czerwca 2021 roku, w sprawie klasyfikacji stanu ekologicznego, potencjału ekologicznego i stanu chemicznego oraz sposobu klasyfikacji stanu jednolitych części wód powierzchniowych, a także środowiskowych norm jakości dla substancji priorytetowych - wyjaśnia Teresa Sidoruk.
Czytaj też: Katastrofa na Odrze. Rzeka umiera. Co stoi za katastrofą ekologiczną?
Wyniki badań wykazały, że przewodność elektryczna właściwa i tlen rozpuszczony wskazują na I klasę stanu ekologicznego –stan bardzo dobry, natomiast temperatura wody i odczyn pH wskazują na stan poniżej dobrego.
Z analizy sytuacji i wyników badań wody wynika, że prawdopodobną przyczyną śnięcia ryb w Kanale Wieprz – Krzna były aktualnie panujące warunki pogodowe, wysokie temperatury powietrza i wody oraz niski poziom wód, między innymi w związku z prowadzonymi pracami hydrotechnicznymi, czyli wykaszaniem traw i odmulaniem dna oraz skarp kanału. Wyniki badań przewodności elektrycznej wskazują na brak zanieczyszczenia chemicznego. Temperatura wody była stosunkowo wysoka. Kolor wody oraz wysoka zawartość tlenu i odczynu pH mogą świadczyć o dużej ilości glonów w wodzie.
- Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie Zarząd Zlewni w Białej Podlaskiej, poinformował bialską delegaturę WIOŚ , że zator z roślinności w pobliżu jazu, w miejscowości Żelizna, został usunięty i nie stwierdzono dalszego spływu śniętych ryb. Zarząd Zlewni w Białej Podlaskiej podjął współpracę z Zarządem Okręgowym PZW w Białej Podlaskiej, celem podjęcia wspólnych prac porządkowych oraz uzgodniono, że utylizacją padłych ryb zajmie się PZW jako dzierżawca obwodu - dodaje Teresa Sidoruk, główny specjalista w bialskiej delegaturze WIOŚ.
Przeczytaj:
- Prawo drogowe. Znikają kursy zmniejszające liczbę punktów karnych
- Ogień zniszczył ich dorobek. Teraz rodzinie potrzebne jest wsparcie
- Nie ustąpił motocykliście. Kierowca jednośladu w szpitalu
- A2 w Lubelskiem. Wykonawcy wciąż czekają na zezwolenia od wojewody
- Chciał ratować syna. Stracił 200 tys. zł
Napisz komentarz
Komentarze