Inflacja w sierpniu przyspieszyła do 16,1 proc. w skali roku – podał GUS w swoich tzw. szybkich wyliczeniach, które jednak zwykle niewiele się różnią od ostatecznych wyliczeń ostatecznych. To zaskoczenie w porównaniu do prognoz ekonomistów, którzy wskazywali na spadek inflacji do 15,4 proc. Obecnie inflacja jest najwyższa od marca 1997 r., kiedy to wyniosła 16,6 proc.
Przypomnijmy, w marcu inflacja konsumencka osiągnęła poziom 11 proc., w kwietniu było to 12,4 proc., w maju wyniosła 13,9 proc., w czerwcu osiągnęła już 15,5 proc., a w lipcu wzrosła do 15,6 proc. w skali roku. Są to średnie wartości, gdyż niektóre produkty drożeją szybciej, a pozostałe wolniej.
Najnowsze dane, dotyczące inflacji podał Główny Urząd Statystyczny.
"Ceny towarów i usług konsumpcyjnych według szybkiego szacunku w sierpniu 2022 r. w porównaniu z analogicznym miesiącem ub. roku wzrosły o 16,1 proc. (wskaźnik cen 116,1), a w stosunku do poprzedniego miesiąca wzrosły o 0,8 proc. (wskaźnik cen 100,8)" – przekazał GUS na swojej stronie internetowej.
Jak dodaje GUS: "W sierpniu 2022 r. ceny żywności i napojów bezalkoholowych wg szybkiego szacunku wzrosły w porównaniu do sierpnia 2021 r. o 17,4 proc. (wskaźnik cen 117,4), a w stosunku do lipca 2022 r. wzrosły o 1,6 proc. (wskaźnik cen 100,6)." Nośniki energii podrożały o 40,3 proc. (3,7 proc. w miesiąc). Ceny paliw rok do roku wzrosły o 23,3 proc., ale miesiąc do miesiąca spadły o 8,3 proc.
Jak przewidują ekonomiści z Polskiego Instytutu Ekonomicznego, w najbliższym czasie czekają nas niewielkie spadki inflacji, ale raczej nie odczujemy tego w kieszeniach. "IV kwartał przyniesie niewielkie spadki inflacji – w grudniu wzrost cen wyniesie ok. 14,5 proc. To efekt tańszych cen paliw. Przedsiębiorstwa dalej podwyższać będą ceny w związku z rosnącymi kosztami energii elektrycznej. Mocno zdrożeją również rachunki za ogrzewanie." – przekazują specjaliści. Jak według prognoz specjalistów ma wyglądać pod tym względem przyszły rok? "W I kwartale 2023 r. inflacja powróci w okolice 15,5-16 proc. Będzie to efekt podwyżek cen energii elektrycznej oraz gazu. Inflacja bazowa dalej pozostanie wysoka z uwagi na rosnące koszty firm. Dopiero w czerwcu inflacja spadnie poniżej 10 proc., a w całym 2023 r. wyniesie około 9,5 proc." – twierdzą specjaliści z PIE.
Szybki szacunek wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych w sierpniu 2022 roku
Szersze dane o inflacji w sierpniu GUS poda 15 września.
PRZECZYTAJ:
- Wyprawka szkolna daje się we znaki nawet najbogatszym
- Kierowcy jeszcze poczekają na otwarcie przejazdu na Łomaskiej
- Prezydent RP kolejny rok wspiera aukcje na gali Niedźwiedzi Biznesu
- Ławka w kształcie Polski. Zanim usiądziesz, przeczytaj regulamin
- Kawalerki "idą jak woda". Miniony rok na rynku nieruchomości
Napisz komentarz
Komentarze