Do leśników Nadleśnictwa Międzyrzec zgłosił się mieszkaniec Międzyrzeca Podlaskiego, który na swoim podwórku natrafił na niespodziewanego gościa. Wysłał też pracownikom nadleśnictwa zdjęcie, dzięki któremu udało się zidentyfikować przybysza. Okazał się nim żółw błotny.
„To gatunek, będący objęty ochroną gatunkową, wpisany do polskiej czerwonej księgi zwierząt z kategorią zagrożenia EN, czyli gatunek bardzo wysokiego ryzyka, zagrożony wyginięciem” – przekazują na swoim profilu na Facebooku leśnicy.
I przyznają, że mimo że żółw błotny jest atrakcją wschodniej Polski, spotkanie go w mieście było dla nich dużą niespodzianką. Dodają, że do tej pory, przedstawiciel tego gatunku nie był widziany na terenie Nadleśnictwa Międzyrzec.
Aby pomóc zwierzakowi, leśnicy skontaktowali się z Regionalną Dyrekcją Ochrony Środowiska w Lublinie. Konieczne było bowiem uzyskanie upoważnienia do wykonania czynności, ratujących zabłąkane zwierzę i przemieszczenia go do miejsca regularnego przebywania. Żółw okazał się samicą, silną i zdrową o rozmiarze karapaksu (górnej części pancerza) 20 cm na 14 cm.
CZYTAJ TEŻ: Kochają bociany i dają im dom. Niezwykłe miejsce w Rakowiskach
„W porozumieniu z RDOŚ ustaliliśmy odpowiednie miejsce, gdzie została wypuszczona. Nie kryła swojego zadowolenia w momencie wyczucia, gdzie się znajduje. Oby więcej takich akcji w codziennej pracy Służby Leśnej” – podkreślają pracownicy Nadleśnictwa Międzyrzec i dziękują mieszkańcowi, który odpowiednio zareagował i dzięki temu żółw ocalał.
Żółw błotny jest gadem wpisanym do polskiej i europejskiej czerwonej księgi zwierząt jako gatunek narażony na wyginięcie, prowadzenie aktywnej ochrony tego gatunku jest więc koniecznością. Działania takie od wielu lat realizowane są w Poleskim Parku Narodowym. Polegają one między innymi na obserwacji żółwic na lęgowiskach, lokalizacji i zabezpieczaniu składanych przez samice złóż jaj przed drapieżnikami.
CZYTAJ TEŻ: Ciekawa historia i piękna przyroda. Wybierz się na "Bobrówkę"
Prawdopodobnie największa populacja tego gada, ok. 1500 żółwi, występuje na Polesiu, głównie w nadleśnictwach Sobibór, Chełm i w Poleskim Parku Narodowym, określana jest nawet największą w Europie. To jedyny żółw, występujący w Polsce w naturalnym środowisku. Najłatwiej go poznać po żółtych plamkach na ciele. W Polsce objęty jest ochroną prawną od 1935 roku. Żółwie błotne prowadzą wodno-lądowy tryb życia. Preferują niewielkie, zarastające i płytkie zbiorniki wód stojących lub wolno płynące cieki o szybko nagrzewającej się wodzie, starorzecza, śródleśne bagna, olsy, ekstensywnie użytkowane stawy. Odżywiają się przede wszystkim pokarmem mięsnym. W skład ich diety wchodzą głównie mięczaki, owady, płazy, ich kijanki oraz małe ryby, czyli te organizmy, które można upolować w wodzie.
PRZECZYTAJ:
Napisz komentarz
Komentarze