W sobotę, 5 kwietnia na jednym z przejść da pieszych w centrum Białej Podlaskiej doszło do wypadku. Około godziny 12:40 w rejonie skrzyżowania z ulicami Kraszewskiego i Narutowicza 38-letni rowerzysta z chodnika wjechał wprost w samochód osobowy. Kierująca toyotą nie zauważyła pojawiającego się nagle zza budynku jednośladu.
Mężczyzna z obrażeniami ciała trafił do szpitala. Zarówno on, jak i 54-latka, która siedziała za kierownicą osobówki, byli trzeźwi.
Całe zdarzenie uwiecznił miejski monitoring.
– W chwili zdarzenia na nagraniu widać również innego cyklistę, który przekracza przejście dla pieszych we właściwy sposób – zwraca uwagę nadkom. Barbara Salczyńska-Pyrchla z Komendy Miejskiej Policji w Białej Podlaskiej.
Policja apeluje o jazdę zgodną z przepisami i zachowanie szczególnej ostrożności w rejonach przejść dla pieszych, przejazdów dla rowerzystów i skrzyżowań. – Pamiętajmy, że pośpiech prowadzi do nieostrożności i brawury, a to z kolei może doprowadzić do tragicznych zdarzeń na drogach – pisze oficer prasowa bialskiego posterunku.
Najważniejsze przepisy ruchu drogowego dotyczące rowerzystów:
- Rowerzysta na przejściu dla pieszych: Przejście dla pieszych, jak sama nazwa wskazuje, służy pieszym do przekraczania jezdni. Rowerzysta jest zobowiązany zejść z roweru i przeprowadzić go przez przejście dla pieszych, jeśli chce go przekroczyć. Przejeżdżanie rowerem po pasach jest wykroczeniem, za które grozi mandat karny.
- Przejazd dla rowerów: W sytuacji, kiedy obok przejścia dla pieszych jest wydzielony i odpowiednio oznakowany znakami przejazd dla rowerzystów, wówczas osoba jadąca jednośladem nie musi zsiadać z roweru i może przez nie przejechać. Taki przejazd jest wyraźnie widoczny obok przejścia dla pieszych i najczęściej występuje w miejscu skrzyżowania drogi rowerowej i jezdni. Pamiętajmy jednak, że nie zwalnia to rowerzysty z zachowania szczególnej ostrożności i upewnienia się, czy na pewno może bezpiecznie przekroczyć jezdnię.
- Rowerzysta na chodniku: Pamiętajmy też, że rowerzysta zobowiązany jest korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeżeli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić.
Korzystanie z chodnika lub drogi dla pieszych przez rowerzystę dozwolone jest wyjątkowo w następujących sytuacjach, gdy: opiekuje się on osobą w wieku do 10 lat kierującą rowerem, szerokość chodnika wzdłuż drogi, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 50 km/h, wynosi co najmniej 2 m i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów lub też warunki pogodowe zagrażają bezpieczeństwu rowerzysty na jezdni (śnieg, silny wiatr, ulewa, gołoledź, gęsta mgła).
Rowerzysta jadący chodnikiem lub drogą dla pieszych musi jednak pamiętać, aby jechać z prędkością zbliżoną do prędkości pieszego, zachować szczególną ostrożność, ustępować miejsca pieszym oraz nie utrudniać pieszym ruchu.
CZYTAJ TEŻ:
Napisz komentarz
Komentarze