Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 19:32
Reklama
Reklama baner reklamowy word biała podlaska

Zdaniem przewodniczącego, radni nie mogą kontrolować miejskich spółek

Adam Adamski, radny wielu kadencji w radzie miasta Radzyń Podlaski, obecnie jej przewodniczący, wprowadził w osłupienie radną, która stwierdziła, że komisja rewizyjna przygotowuje się od dawna do "odwiedzenia" miejskiej spółki Przedsiębiorstwa Usług Komunalnych. Usłyszała bowiem od przewodniczącego, że ten ma wątpliwości, czy komisja rewizyjna ma uprawnienia do kontrolowania miejskich spółek. - Moim zdaniem raczej nie – stwierdził Adam Adamski.
Zdaniem przewodniczącego, radni nie mogą kontrolować miejskich spółek
Przewodniczący rady miasta Adam Adamski uważa, że komisja rewizyjna rady nie ma uprawnień do kontrolowania spółek miejskich. Radna Bożena Lecyk pyta więc wprost: - Po co jest wiec komisja rewizyjna?

Autor: Archiwum Słowo Podlasia

Podczas sierpniowej sesji rady miasta, radni wysłuchali sprawozdania finansowego PUK za 2021 rok. W czasie dyskusji głos zabrała radna Bożena Lecyk, członek komisji rewizyjnej w radzie. - Od ubiegłego roku próbujemy zrobić wyjazd studyjny do PUK, byłaby to doskonała okazja do poruszenia pewnych kwestii. Opóźnienia w działaniu komisji rewizyjnej są ogromne, ona po prostu działa sporadycznie – mówiła radna.

W zdanie wszedł jej przewodniczący rady miasta Adam Adamski

- Komisja rewizyjna nie wiem czy ma uprawnienia do kontroli PUK. Moim zdaniem raczej nie – stwierdził, wprowadzając w zdziwienie radną. 

- Ja jestem zadziwiona pańskimi sformułowaniami. To po co jest komisja rewizyjna? - zareagowała radna.

Tu przewodniczący miał dla niej radę, gdzie może znaleźć odpowiedź na zadane mu pytanie. - Proszę sobie poczytać ustawę o samorządzie gminnym czy komisja rewizyjna rady miasta ma uprawnienia do kontroli spółki samorządowej. Nie chcę z panią dyskusji prowadzić na ten temat. Zapraszam w czasie przerwy – skwitował przewodniczący Adamski

Prawo kontra przypuszczenia przewodniczącego

O tym, co mówi ustawa o samorządzie gminnym, do lektury której zachęca przewodniczący, mówi nam Agnieszka Strzępka, rzecznik wojewody lubelskiego. Poprosiliśmy bowiem nadzór prawny wojewody o wyjaśnienie radnym, do czego uprawniona jest komisja rewizyjna i jakie narzędzia maja w ogóle w swoich rękach. 

- Zgodnie z treścią art. 18a ust.1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz.U. z 2022r., poz. 559, ze zm.) rada gminy kontroluje działalność wójta, gminnych jednostek organizacyjnych oraz jednostek pomocniczych gminy; w tym celu powołuje komisję rewizyjną – tłumaczy rzecznik Agnieszka Strzępka. - Gminne jednostki organizacyjne mogą przybierać różne formy prawne, mogą pozostawać w strukturze gminy (jednostki prawnie niewyodrębnione) lub poza tą strukturą - jako jednostki prawnie wyodrębnione. W szczególności jednostkami organizacyjnymi gminy mogą być spółki handlowe, jednostki budżetowe i zakłady budżetowe. Mogą one być podmiotami gospodarczymi (np. komunalny zakład wodociągów i kanalizacji) lub prowadzić inną działalność, mieć osobowość prawną (np. spółka z ograniczoną odpowiedzialnością) albo jej nie posiadać (np. ośrodek pomocy społecznej).

Rzecznik wojewody lubelskiego przytacza ponadto wyrok NSA z 29 sierpnia 2019 roku. - Naczelny Sąd Administracyjny wskazał: „spółki prawa handlowego, których jedynym właścicielem jest gmina, mają szczególny charakter, ponieważ podstawowym celem ich powołania (utworzenia) jest realizacja określonych zadań gminy (art. 9 ust. 1 u.s.g.), a nie przynoszenie zysku. Dlatego też przepisy ustawy o samorządzie gminnym w odniesieniu do tych spółek są przepisami szczególnymi w stosunku do przepisów kodeksu spółek handlowych. To zaś uzasadnia kompetencje kontrolne rady gminy nad tego rodzaju spółkami, ponieważ rada gminy musi posiadać kompetencje kontrolne w stosunku wszelkich jednostek organizacyjnych, za pomocą których gmina realizuje spoczywające na niej zadania (zob. art. 6 i 7 u.s.g.). Przekazanie zadań do spółki nie może bowiem oznaczać wyjęcia ich spod kontroli rady. Z tego względu spółki, których jedynym właścicielem jest gmina, niewątpliwie mieszczą się w pojęciu "gminnych jednostek organizacyjnych", pomimo tego, że posiadają odrębną od gminy osobowość prawną” - cytuje sentencje orzeczenia Agnieszka Strzępka.

Wystarczy statut własnego miasta

Radni miejscy, na czele z przewodniczącym rady miasta, nie muszą się zresztą zagłębiać w przepisy ustaw. Obowiązuje ich bowiem, przynajmniej należy tak przypuszczać, znajomość statutu własnego miasta. W nim natomiast znajduje się cały rozdział zatytułowany” Regulamin komisji rewizyjnej". W nim na samym początku, w par. 74 czytamy: „Komisja rewizyjna, zwana dalej „komisją”, jest wewnętrznym organem Rady, powołanym do przeprowadzania kontroli działalności Burmistrza oraz gminnych jednostek organizacyjnych.” Dalej w par. 77 czytamy: „Komisja działa na podstawie przepisów ustawy o samorządzie gminnym i Statutu Miasta”. W par. 83 pkt.1 widnieje natomiast informacja, że „Rada może zlecić komisji przeprowadzenie kontroli o charakterze doraźnym.”, a w par. 84 pkt. 1 „Podstawową formą działania komisji są kontrole.”

W Biuletynie Informacji Publicznej UM Radzyń Podlaski w zakładce „Jednostki podległe”, jako pierwsza wyświetla się zakładka „Spółki”. I tu wypadałoby powrócić do pierwszej wypowiedzi rzecznika wojewody lubelskiego, zacytowanej powyżej.

CZYTAJ TAKŻE: W rzece Białka znaleziono zwłoki mężczyzny

                          Ogień zniszczył ich dorobek. Teraz rodzinie potrzebne jest wsparcie

                         Wybór radnego bez głosowania? Tak może być w Ulanie-Majoracie

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Dajcie SpokójTreść komentarza: Taaa specjalny zespół od naganiania spragnionych wolności ludzi do głosowania na prezydenta konkretnej partii "bo inaczej nie zorganizujemy czytania ustawy, bo nam się wydaje że obecny prezydent odrzuci" Śmiech na sali.Data dodania komentarza: 21.11.2024, 18:02Źródło komentarza: Bliżej legalizacji marihuany w Polsce? Zajmą się tym Petru i JachiraAutor komentarza: c ytTreść komentarza: A krowy? Szczepić krowy, są większe od psa i kota. To o wiele więcej obywatela, na statystyczny przypadek zakaźny. Przyznajcie się, nie zrzucaliście kostek, na Stado?Data dodania komentarza: 21.11.2024, 16:57Źródło komentarza: Wścieklizna w natarciu. Wykryto ją u domowego psa i krowyAutor komentarza: ccytTreść komentarza: Za 30mln, to da się rzekę kupić ... do jakiegoś morza, niekoniecznie Bałtyku, bo tam, to już wiecieData dodania komentarza: 21.11.2024, 16:54Źródło komentarza: Radni miejscy zdecydują czy przyjmą gminne ściekiAutor komentarza: chyży rójTreść komentarza: niech najpierw szczepią psy i koty będąnce w niewoli w miescie,Dodatkowo właściciele nie sprzątają po swoich niewolnikach,Postawić strażnika miejskiego i niech wali mandaty,od tego jest.Data dodania komentarza: 21.11.2024, 10:57Źródło komentarza: Wścieklizna w natarciu. Wykryto ją u domowego psa i krowyAutor komentarza: chyży rójTreść komentarza: a to dlatego,bo trzeba używać i rozumu a im zabrakloData dodania komentarza: 21.11.2024, 10:48Źródło komentarza: Kierowała po alkoholu. Uderzyła w busa
Reklama
Reklama