Uroczystości rozpoczęły się od powitań i podziękowań. Następnie historię ROD przedstawiła Barbara Poszalska prowadząca od lat kronikę działkowców. Nie zabrakło jubileuszowego tortu i okolicznościowego poczęstunku.- Ogródki są głównie rekreacyjne, ale też wiele osób ma piękne rabaty kwiatów lub sadzi warzywa. Najwięcej osób przyjeżdża na działki w soboty i w niedziele, wtedy najczęściej organizowane są grille, ale w tygodniu też wielu działkowców odwiedza ROD. Panuje rodzinna atmosfera – mówi skarbnik ROD J. I. Kraszewskiego Anna Filc.
Co zapisano w kronice?
Kronika Rodzinnego Ogrodu Działkowego im. J. I. Kraszewskiego prowadzona jest od 1998 r. przez Barbarę Poszalską.
- W 2001 r. odbyło się poświęcenie Pracowniczego Ogrodu Działkowego przez ks. infułata Antoniego Laszuka. W 2002 r. ROD im. J. I. Kraszewskiego obchodził Złoty Jubileusz – 50-lecie ogrodu. W 2003 r. ROD zajął II miejsce w konkursie „Najlepszy Ogród”, z kolei w 2005 r. stanął na podium w konkursie „Najpiękniejszy Ogród”. W 2007 r. uroczyście obchodzono 55-lecie ogrodu im. J. I. Kraszewskiego. Wręczono też dyplom za wkład w rozwój ogrodów działkowych. W 2008 r. prowadzono inwestycje w ogrodzie, założono oświetlenie przy Al. Gara i wykonano ogrodzenie od Al. 1000-lecia, wyremontowano też dach i odnowiono elewację w budynku biura. Tego roku ROD zajął IV miejsce w konkursie „Najlepszy ogród działkowy” – wymienia Barbara Poszalska.
Dodaje, że w 2009 r. członkowie ROD im. J. I. Kraszewskiego uczestniczyli w I Kongresie Polskiego Związku Działkowców w Warszawie. Tego roku zajęli też V miejsce w konkursie „Najlepszy Ogród”. Zorganizowali również uroczystość z okazji Dnia Działkowca „Smaki i zapachy naszych działek”. Miało miejsce też spotkanie „Ziemniak zwyczajny-nadzwyczajny”, odbyła się akcja „Sprzątanie świata”. W 2010 zorganizowano „Święto Niezapominajki”. W tym czasie ROD zajął IV miejsce w konkursie „Rodzinny Ogród Działkowy 2010”. Członkowie ROD wzięli też udział w dożynkach „Nasz chleb powszedni” i „Działkowego wina smak”.
Przeżyli pożar
Barbara Poszalska przypomina też, że działkowcy udali się też na wycieczkę do Woli Okrzejskiej, Romanowa, Kocka i Lublina oraz na Targi Ogrodnicze. Skorzystali też z letniego wypoczynku w Pobierowie nad Bałtykiem. - W 2011 r. odbył się II Kongres PZD w Warszawie, w 30 rocznicę powstania Rodzinnych Ogrodów Działkowych. Właściciele działek wzięli udział w konkursach: „Rabaty wiosenne”, „Oczko wodne”, „Skalniaki”, „Pnącza” oraz w dożynkach „Niezwykłe działkowe ziółka”. Z kolei w lipcu 2014 r. odbyło się spotkanie Polskiego Związku Działkowców, na którym zapadła decyzja o pozostaniu ROD w stowarzyszeniu – mówi właścicielka działki i kronikarka.
Zauważa, że źle w historii ROD zapisał się 31 lipca 2016 r. ponieważ doszło do podpalenia budynku biura. Spłonął sprzęt ogrodniczy, nagłaśniający, komputerowy, zniszczona została też dokumentacja. W maju 2017 r. na zebraniu walnym postanowiono o budowie Domu Działkowca. Zebranie walne w 2018 r. odbyło się już w nowym budynku. W 2019 r. wybrano nowy zarząd, w lipcu 2020 r. podjęto uchwałę o budowie sieci elektroenergetycznej, a rok później podłączono sieć elektroenergetyczną na terenie działek przy Al. Tysiąclecia i założono monitoring.
W bieżącym roku członkowie ROD wzięli udział w konkursie „Wzorowa działka 2022”, podczas którego nagrodzono Marzenę Zieńczuk. W konkursie „Estetyczna działka 2022” zostało wyróżnionych piętnaście osób z ROD im. J. I. Kraszewskiego.
Napisz komentarz
Komentarze