Założycielami Ochotniczej Straży Pożarnej w Szóstce byli w 1922 roku Jakub Kalinka i Józef Kalinka. Jakub był pierwszym prezesem jednostki, a Józef komendantem, a prócz nich w skład pierwszego zarządu weszli sekretarz Grzegorz Byczyk oraz gospodarz Józef Marczuk.
Powstanie, sprzeciw i… likwidacja OSP Szóstka
Powiatowa straż pożarna przydzieliła nowo powstałej jednostce pompę ręczną oraz komplety hełmów, toporki z pasami bojowymi, bosaki. Staraniem lokalnej społeczności i zbiórki pieniędzy, którą zorganizowała, udało się dokupić jeszcze dwa beczkowozy i wóz pod pompę. Czynem społecznym, z zerżniętych przydrożnych topoli, zbudowano remizę z estradą do przedstawień i zabaw tanecznych. Dochody ze spektakli zostały przeznaczone na uszycie mundurów i rogatywek.
Od początku jednostka z Szóstki brała aktywnie udział w akcjach pożarniczych.
Tuż przed wojną nastały jednak dla jednostki trudne czasy. W 1937 roku sekretarz gminy Szóstka Sylwester Łoboda zaproponował, by przeznaczyć remizę strażacką na dom noclegowy dla tułających się bezrobotnych tzw. rajzerów. Zarząd OSP Szóstka propozycję tę odrzucił, co w konsekwencji doprowadziło do rozwiązania jednostki przez władze powiatowe. Sprzęt przekazano natomiast OSP w Wygnance.
Czytaj także: Spłonęła stodoła i sprzęt. Z ogniem walczyło 26 strażaków
Odrodzenie i sukcesywny rozwój jednostki
Już po wojnie, dzięki staraniu ówczesnego wójta Piotra Kaliszuka, Ochotnicza Straż Pożarna w Szóstce została powołana ponownie. Prezesem został Antoni Kubik, komendantem Władysław Olesiejuk. Od powiatowej straży pożarnej otrzymali na wyposażenie komplety toporków z pasami bojowymi oraz bosaki. W Straży Pożarnej w Międzyrzecu Podlaskim kupiono ręczną pompę.
W roku 1952 strażacy rozpoczęli budowę domu ludowego z garażem i strażnicą. Budynek uroczyście oddano do użytku w roku 1968. Pierwszy samochód, marki Lublin przekazany z KPSP w Radzyniu Podlaskim, jednostka otrzymała w 1964 r., a tym samym stała się jednostką typu „S”.
W międzyczasie sprowadzono dla strażaków nowe hełmy, wymieniono pompę ręczną na motopompę. Jednostka wystarała się też o samochód, który następnie wymieniła na ten z motopompą. Do dyspozycji druhów z Szóstki trafiły też dwie kolejne motopompy i drabiny rozsuwane.
Na przestrzeni lat rozbudowywano dom ludowy i strażnicę. W latach 80. ogrodzono plac domu ludowego siatką, przydzieloną przez GS Drelów i zasadzono żywopłot. Z funduszu sołeckiego częściowo skanalizowano obiekt. W 1984 r. strażacy pozyskali samochód pożarniczy z autopompą i działkiem wodnym marki Star 25 GBAM 2/8+8, przekazany z KR PSP w Radzyniu Podlaskim.
To już 100 lat OSP Szóstka!
Za zgodą wójta gminy Drelów Adama Szulika z funduszu gminnego na gruncie, podarowanym przez druha Józefa Paszko, wybudowano zbiornik wodny w celu ochrony przeciwpożarowej i uroczyście otwarto w dniu 3 maja 1992 roku.
W latach 90. wykonano instalację elektryczną w strażnicy oraz dokonano remontu podłogi w domu ludowym. Co roku organizowano zabawy wiejskie, w ten sposób OSP pozyskiwała fundusze na zakup mundurów bojowych, butów skuterów czy sznurów.
W 2002 roku odbyły się obchody 80-lecia jednostki, połączone z dożynkami gminnymi. W roku 2003 jednostka pozyskała prostownik, piłę spalinową, apteczkę oraz gaśnicę. W 2004 roku wzbogaciła się o dwa węże ssawne, a w 2005 r., dzięki dofinansowaniu z Urzędu Gminy Drelów oraz Zarządu Głównego ZOSP, dokupiono dziewięć hełmów bojowych. W 2013 r. jednostka pozyskała z jednostki OSP Kwasówka samochód pożarniczy na podwoziu Volvo GBA 1,8/15, a samochód Star 25 został sprzedany dla kolekcjonera samochodów zabytkowych. W 2016 r. jednostka zakupiła agregat prądotwórczy, pompę szlamową i inny drobny sprzęt ratowniczy.
Czytaj też: W Ludwinowie zapaliła się belarka do słomy. Gasili ją ochotnicy
W tym roku OSP Szóstka obchodzi swoje 100-lecie. Jubileusz odbył się 14 sierpnia. Zarząd tworzą obecnie: Przemysław Kalinka – prezes, Mateusz Magier – wiceprezes-naczelnik, Piotr Oleszczuk – zastępca naczelnika, Marcin Maksymiuk – sekretarz, Karol Marczuk – skarbnik, Wojciech Zaremba – gospodarz i Patrycja Ledwójcik – członek zarządu.
Zaangażowanie i wzorowa współpraca
– Obecnie nasza jednostka liczy 36 członków czynnych i 10 honorowych. W naszej OSP mamy dwie drużyny pożarnicze – męska i żeńska – które biorą udział w zawodach sportowo-pożarniczych. Niedawno odmłodzony zarząd przejął stery, cały czas zależy nam na tym, by rozwijać jednostkę. Jeździmy na szkolenia, pozyskujemy pieniądze na nowy sprzęt. Wyjeżdżamy do pożarów, miejscowych zagrożeń, bierzemy udział w akcjach poszukiwawczych – opowiada prezes OSP Szóstka Przemysław Kalinka.
Strażacy co roku uczestniczą w zawodach sportowo-pożarniczych, zajmując czołowe miejsca: drugie miejsce drużyny męskiej w 2013 r., drugie miejsce drużyny żeńskiej w 2013 r., 2014 r. i 2019 r. i trzecie miejsce w strażackiej lidze strzeleckiej w 2017 r.
Lokalna społeczność zawsze może liczyć na druhów, którzy angażują się w różne inicjatywy. Do tego bardzo dobrze współpracują z miejscową parafią pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, biorąc udział w czuwaniach przed Wielkanocą czy zabezpieczając procesje. – Nasza współpraca z urzędem gminy również jest wzorowa. Wójt Piotr Kazimierski zawsze odpowiada na nasze prośby pomocy czy dofinansowania. Nie ma z tym żadnych problemów. Podobnie zresztą nasza współpraca układa się z innymi jednostkami z terenu gminy Drelów czy sąsiadującymi – podkreśla prezes.
OSP Szóstka doczekała się sztandaru
Ważnym elementem sierpniowych uroczystości było odznaczenie jednostki OSP Szóstka Złotym Znakiem Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej oraz poświęcenie i przekazanie sztandaru. – To ważne wydarzenie w dziejach naszej jednostki, bo do tej pory, przez te 100 lat nie mieliśmy sztandaru. Bardzo nam na tym zależało i cieszymy się, że w końcu się o niego wystaraliśmy się – mówi prezes Kalinka.
Akt nadania odczytał członek Zarządu Oddziału Wojewódzkiego w Lublinie i jednocześnie starosta bialski dh Mariusz Filipiuk, natomiast przekazania w imieniu głównego fundatora – prezesa firmy Wipasz S.A. Józefa Wiśniewskiego – dokonał Stanisław Lesiuk. – To druga jednostka stulatka w naszej gminie, obok OSP Łózki. Dzisiejsza uroczystość jest wyjątkowo chwytająca za serce za sprawą sztandaru, który jest symbolem wyjątkowego oddania, walki o skrawek Polski, o skarb wartości, który symbolizuje. Za sztandar ginęli żołnierze, pod sztandarem poświęcają się ludzie, sztandar gromadzi strażaków i motywuje do jeszcze większej służby dla dobra nas wszystkich Niech ten sztandar was jednoczy, niech ta jednostka, o którą tak dbacie, służy społeczności jak najlepiej – mówił prezes Zarządu Gminnego Związku OSP RP dh Piotr Kazimierski, wójt Gminy Drelów. Docenił również ogromną pracę nowego zarządu i całej jednostki, którzy przygotowali na bardzo wysokim poziomie obchody jubileuszu, podczas którego przyznano odznaczenia i medale zasłużonych druhom.
Odznaczenia i medale z okazji 100-lecia OSP Szóstka
- Zasłużony dla Powiatu Bialskiego: Piotr Kazimierski, Marcin Kazimierczak.
- Za Zasługi dla Pożarnictwa: Złoty Medal – Zbigniew Trochimiuk; Srebrny Medal – Andrzej Ciesielski, Mirosław Magier, Robert Kalinka, Sylwester Magier, Tadeusz Hawryluk; Brązowy Medal – Marek Nekreś.
- Wzorowy Strażak: Angelika Magier, Beata Nitycz, Dorota Żyłka, Karol Marczuk, Marcin Maksymiuk, Mateusz Magier, Mateusz Marczuk, Patrycja Ledwójcik, Piotr Oleszczuk, Przemysław Kalinka, Przemysław Struczyk, Urszula Abramowicz.
- Za wysługę lat: 60 lat – Tadeusz Hawryluk, Jan Ignaciuk; 55 lat – Marian Kubik, Janusz Szykut, Tadeusz Paszko, Kazimierz Bondaruk, Zbigniew Trochimiuk; 40 lat – Marian Miechowicz, Marian Żurakowski; 35 lat – Andrzej Ciesielski, Dariusz Struczyk, Janusz Bobruk; 30 lat – Mirosław Magier; 20 lat – Robert Kalinka, Sylwester Magier, Marek Nekreś, Piotr Kazimierski; 10 lat – Przemysław Kalinka, Mateusz Marczuk, Zbigniew Jaszczuk, Przemysław Struczyk, Mateusz Magier, Piotr Oleszczuk; 5 lat – Tomasz Żelisko, Jan Dąbrowski, Marcin Maksymiuk, Dorota Żyłka, Angelika Magier, Patrycja Ledwójcik, Karol Makrczuk, Rafał Ołtuszyk, Krzysztof Osak, Beata Nitycz, Urszula Abramowicz.
Przeczytaj:
- Wybudują żłobek w Łosicach
- Dodatkowe pieniądze dla samorządów. 13 mln zł dla Białej Podlaskiej
- Alkoblokada batem na kierowców prowadzących po wypiciu alkoholu
- Już widać, czym PiS będzie grał w kampanii wyborczej. Porwie ludzi czy obudzi demony?
- Prezes radzyńskiej spółki o stracie 200 tys. zł: „Nikt nie poniósł odpowiedzialności”
Napisz komentarz
Komentarze