Jak wskazuje Paweł Łysańczuk, zastępca burmistrza Międzyrzeca Podlaskiego, miasto od dłuższego czasu boryka się z licznymi aktami wandalizmu, zwłaszcza w parku Potockich i na niedawno powstałym kompleksie rekreacyjno-sportowym na międzyrzeckich jeziorkach.
- Regularnie niszczona jest tam infrastruktura - ławki, elementy małej architektury, toalety publiczne, wyposażenie obiektów sportowych oraz roślinność. Naprawa powstałych szkód naraża miasto na duże koszty, choć tak naprawdę płacą mieszkańcy miasta – mówi Paweł Łysańczuk. Dodaje, że kilkoro sprawców udało się złapać dzięki monitoringowi miejskiemu, inni do dziś pozostają nieuchwytni. - Wandalizm to problem społeczny, z którym mamy do czynienia wszędzie, także w Międzyrzecu. Dlatego zwracam się z gorącą prośbą do osób, które są świadkami każdego typu wandalizmu, aby nie byli obojętni wobec takich zachowań.
O tym, że akty niszczenia mienia występują bardzo często mówi też wójt gminy Konstantynów Romuald Murawski. - To niszczenie wiat przystankowych, niszczenie koszy na śmieci, czy przypadki wandalizmu przy zespole pałacowo- parkowym w Konstantynowie, zdarzają się wybite szyby oraz niszczenie elewacji - wymienia. Przekazuje też, że władze gminy podejmują szereg działań, aby temu zapobiec, m.in. zamontowano system kamer, proszono policję o wzmożone kontrole, powiadamiano rodziców w przypadku stwierdzenia niszczenia mienia przez ich dzieci, proszono dyrekcje szkół, aby przypominały uczniom o pilnowaniu ładu i porządku wokół siebie.
Miasto przeciwdziała
- W Białej Podlaskiej zdarzają się przypadki niszczenia mienia, podobnie jak we wszystkich miastach naszego kraju. Może to być np. niszczenie elewacji na budynkach i w przejściach, niszczenie infrastruktury drogowej jak znaki, kosze, tablice informacyjne, plakaty, banery, wybicie szyb, niszczenie samochodów czy urządzeń zamontowanych przez miasto na placach zabaw w parkach itp. – wymienia naczelnik gabinetu prezydenta Białej Podlaskiej Wojciech Sosnowski.
Zauważa, że miejsca w których to się dzieje są różne, ale najczęściej są to miejsca gromadzenia się dużej liczby osób. - Czyny te są popełniane zarówno przez młodzież jak i osoby nietrzeźwe. Miasto przeciwdziała takim zachowaniom poprzez rozbudowę sieci monitoringu miejskiego oraz poprzez patrolowanie zagrożonych miejsc przez straż miejską – mówi Wojciech Sosnowski. Dodatkowo wspólnie z policją jest opracowana mapa miejsc zagrożonych, gdzie prowadzone są regularne kontrole.
Co może zaskoczyć, aktów wandalizmu od ostatnich trzech lat, nie odnotowano, jak przekazuje zastępca wójta Andrzej Krywicki, w gminie Kodeń.
Komisarz Barbara Salczyńska-Pyrchla informuje, że w ubiegłym 2021 roku policja odnotowała 109 przestępstw stwierdzonych dotyczących uszkodzenia/zniszczenia mienia z czego odnotowano 5 czynów karalnych popełnionych przez nieletnich. - Od początku 2022 roku odnotowaliśmy 93 stwierdzone przestępstwa z art. 288 kk czyli zniszczenie/uszkodzenie cudzej rzeczy, w tym 4 czyny karalne nieletnich. W bieżącym roku wykrywalność tej grupy przestępstw szacuje się na wysokim poziomie niemal 80 procent i jest wyższa od ubiegłorocznej - komunikuje oficer prasowa Komendy Miejskiej Policji w Białej Podlaskiej.
PRZECZYTAJ: Śmiertelne wypadki z pieszymi. Policja: Odblaski mogą uratować życie!
Celnicy z zarzutami. Kluczowe były zeznania Białorusinów?
Rusza budowa Karuzeli. Zakończenie prac w przyszłym roku
Ruszyła akcja WORD. Zainaugurowali "Bezpieczną drogę do szkoły"
Zderzenie dwóch osobówek. Jedna osoba ranna
Napisz komentarz
Komentarze