Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 17:31
Reklama
Reklama Baner reklamowy - warsztat samochodowy - pogotowie

Wandale niszczą zabytki ważne dla południowego Podlasia

Wandalizm jest powszechnym zjawiskiem, dotyka też miasta i mniejsze miejscowości południowego Podlasia. Często dochodzi do niszczenia zabytków, np. w parku Potockich w Międzyrzecu Podlaskim czy w parku Radziwiłłowskim w Białej Podlaskiej. By zaradzić aktom wandalizmu montowany jest monitoring, wzmożone są też patrole straży miejskiej. Czy to wystarczy by ochronić cenne dla kultury miejsca?
Wandale niszczą zabytki ważne dla południowego Podlasia

Autor: pixabay.com

Źródło: Pixabay.com

Jak wskazuje Paweł Łysańczuk, zastępca burmistrza Międzyrzeca Podlaskiego, miasto od dłuższego czasu boryka się z licznymi aktami wandalizmu, zwłaszcza w parku Potockich i na niedawno powstałym kompleksie rekreacyjno-sportowym na międzyrzeckich jeziorkach. 

- Regularnie niszczona jest tam infrastruktura - ławki, elementy małej architektury, toalety publiczne, wyposażenie obiektów sportowych oraz roślinność. Naprawa powstałych szkód naraża miasto na duże koszty, choć tak naprawdę płacą mieszkańcy miasta – mówi Paweł Łysańczuk. Dodaje, że kilkoro sprawców udało się złapać dzięki monitoringowi miejskiemu, inni do dziś pozostają nieuchwytni. - Wandalizm to problem społeczny, z którym mamy do czynienia wszędzie, także w Międzyrzecu. Dlatego zwracam się z gorącą prośbą do osób, które są świadkami każdego typu wandalizmu, aby nie byli obojętni wobec takich zachowań.

O tym, że akty niszczenia mienia występują bardzo często mówi też wójt gminy Konstantynów Romuald Murawski. - To niszczenie wiat przystankowych, niszczenie koszy na śmieci, czy przypadki wandalizmu przy zespole pałacowo- parkowym w Konstantynowie, zdarzają się wybite szyby oraz niszczenie elewacji - wymienia. Przekazuje też, że władze gminy podejmują szereg działań, aby temu zapobiec, m.in. zamontowano system kamer, proszono policję o wzmożone kontrole, powiadamiano rodziców w przypadku stwierdzenia niszczenia mienia przez ich dzieci, proszono dyrekcje szkół,  aby przypominały uczniom o pilnowaniu ładu i porządku wokół siebie.

Miasto przeciwdziała

 - W Białej Podlaskiej zdarzają się przypadki niszczenia mienia, podobnie jak we wszystkich miastach naszego kraju. Może to być np. niszczenie elewacji na budynkach i w przejściach, niszczenie infrastruktury drogowej jak znaki, kosze, tablice informacyjne, plakaty, banery, wybicie szyb, niszczenie samochodów czy urządzeń zamontowanych przez miasto na placach zabaw w parkach itp. – wymienia naczelnik gabinetu prezydenta Białej Podlaskiej Wojciech Sosnowski

Zauważa, że miejsca w których to się dzieje są różne, ale najczęściej są to miejsca gromadzenia się dużej liczby osób. - Czyny te są popełniane zarówno przez młodzież jak i osoby nietrzeźwe. Miasto  przeciwdziała takim zachowaniom poprzez rozbudowę sieci monitoringu miejskiego oraz poprzez patrolowanie zagrożonych miejsc przez straż miejską – mówi Wojciech Sosnowski. Dodatkowo wspólnie z policją jest opracowana mapa miejsc zagrożonych, gdzie prowadzone są regularne kontrole.

Co może zaskoczyć, aktów wandalizmu od ostatnich trzech lat, nie odnotowano, jak przekazuje zastępca wójta Andrzej Krywicki, w gminie Kodeń

Komisarz Barbara Salczyńska-Pyrchla informuje, że w ubiegłym 2021 roku policja odnotowała 109 przestępstw stwierdzonych dotyczących uszkodzenia/zniszczenia mienia z czego odnotowano 5 czynów karalnych popełnionych przez nieletnich. - Od początku 2022 roku odnotowaliśmy 93 stwierdzone przestępstwa z art. 288 kk czyli zniszczenie/uszkodzenie cudzej rzeczy, w tym 4 czyny karalne nieletnich. W bieżącym roku wykrywalność tej grupy przestępstw szacuje się na wysokim poziomie niemal 80 procent i jest wyższa od ubiegłorocznej - komunikuje oficer prasowa Komendy Miejskiej Policji w Białej Podlaskiej.

PRZECZYTAJ: Śmiertelne wypadki z pieszymi. Policja: Odblaski mogą uratować życie!

                        Celnicy z zarzutami. Kluczowe były zeznania Białorusinów?

                        Rusza budowa Karuzeli. Zakończenie prac w przyszłym roku

                        Ruszyła akcja WORD. Zainaugurowali "Bezpieczną drogę do szkoły"

                        Zderzenie dwóch osobówek. Jedna osoba ranna

                        


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklamadotacje rpo
KOMENTARZE
Autor komentarza: Dajcie SpokójTreść komentarza: Taaa specjalny zespół od naganiania spragnionych wolności ludzi do głosowania na prezydenta konkretnej partii "bo inaczej nie zorganizujemy czytania ustawy, bo nam się wydaje że obecny prezydent odrzuci" Śmiech na sali.Data dodania komentarza: 21.11.2024, 18:02Źródło komentarza: Bliżej legalizacji marihuany w Polsce? Zajmą się tym Petru i JachiraAutor komentarza: c ytTreść komentarza: A krowy? Szczepić krowy, są większe od psa i kota. To o wiele więcej obywatela, na statystyczny przypadek zakaźny. Przyznajcie się, nie zrzucaliście kostek, na Stado?Data dodania komentarza: 21.11.2024, 16:57Źródło komentarza: Wścieklizna w natarciu. Wykryto ją u domowego psa i krowyAutor komentarza: ccytTreść komentarza: Za 30mln, to da się rzekę kupić ... do jakiegoś morza, niekoniecznie Bałtyku, bo tam, to już wiecieData dodania komentarza: 21.11.2024, 16:54Źródło komentarza: Radni miejscy zdecydują czy przyjmą gminne ściekiAutor komentarza: chyży rójTreść komentarza: niech najpierw szczepią psy i koty będąnce w niewoli w miescie,Dodatkowo właściciele nie sprzątają po swoich niewolnikach,Postawić strażnika miejskiego i niech wali mandaty,od tego jest.Data dodania komentarza: 21.11.2024, 10:57Źródło komentarza: Wścieklizna w natarciu. Wykryto ją u domowego psa i krowyAutor komentarza: chyży rójTreść komentarza: a to dlatego,bo trzeba używać i rozumu a im zabrakloData dodania komentarza: 21.11.2024, 10:48Źródło komentarza: Kierowała po alkoholu. Uderzyła w busa
Reklama
Reklama