Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 09:17
Reklama dotacje rpo
Reklama

Odkryto kafle z wizerunkami mieszczan i mieszczek

Zakończyły się prace archeologiczne w Janowie Podlaskim. W czasie wykopalisk odkryto aż 52 tys. zabytków ruchomych. Wśród nich na szczególną uwagę zasługują: pozłacana patera z wizerunkiem Maksymiliana II Habsburga, fragmenty dwóch złotych kielichów, kupiecka plomba z angielską Różą Tudorów oraz cenne renesansowe kafle, na których znajdują się wizerunki mieszczan z okresu XVI wieku.
Odkryto kafle z wizerunkami mieszczan i mieszczek
Zakończyły się prace archeologiczne w Janowie Podlaskim. W czasie wykopalisk odkryto aż 52 tys. zabytków ruchomych

Autor: Anna Chodyka

Na koniec wykopalisk archeologicznych odkryto jamę zawierającą kafle garnkowe oraz bogato zdobione kafle płytowe z XVI wieku. Znajdowały się one w jednym miejscu. Na kaflach znajdowały się wizerunki mieszczan, być może janowskich. Na tej podstawie można powiedzieć jak chociażby wyglądał strój, czy fryzura w tamtym okresie. 

- Ich odkrycie to rewelacja. Dotychczas takich kafli na Południowym Podlasiu nie odkrywaliśmy. Mamy wreszcie ciekawy materiał miejski z przełomu średniowiecza i okresu nowożytnego. Mieliśmy wcześniej liczny materiał z Białej Podlaskiej, ale była ona w tamtym okresie małym miasteczkiem przy takich potęgach jakimi  wtedy były Janów Podlaski, Międzyrzec Podlaski, Parczew,  czy Łuków. Jednak, w tych trzech ostatnich z wymienionych miast nie były prowadzone prace wykopaliskowe, które obejmowałyby ścisłe centrum miejskie. To powodowało lukę w wiedzy, dotyczącą zarówno zabytków ruchomych, jak i reliktów zabudowy miejskiej– wyjaśnia archeolog Mieczysława Bienia

Zauważa, że znaleziono ciekawy materiał z prac wykopaliskowych prowadzonych na zamku biskupim w Janowie Podlaskim, czy magnackim w Białej Podlaskiej, ale one w niewielkim stopniu informują o tym jak wyglądało życie ówczesnych mieszczan. – Często mówiło się, że były to tereny zapóźnione w stosunku do zachodniej Polski. Wykopaliska archeologiczne przeprowadzone w Janowie pokazują, że w XV- XVII wieku było to bogate miasto w którym codzienne życie w niczym nie różniło się od tego w Poznaniu, Krakowie czy Gdańsku - zauważa. Wyjaśnia, że Janowie Podlaskim odkryto duże bogactwo materiału ceramicznego, kilkanaście całych naczyń i kilkadziesiąt do wyklejenia i uzupełnienia. Najprawdopodobniej udało się uchwycić fragment lokalnego garncarstwa, którego charakterystycznym elementem było wykończenie części naczynia w formie szczypania, które przypomina formowanie podlaskich pierogów.  - Zapewne duża część tych pięknych, bogato zdobionych naczyń została wykonywana na miejscu, w Janowie, przez miejscowych garncarzy – przekazuje archeolog.

PRZECZYTAJ TEŻ: Małgorzata Piekarska wydała album na 30-lecie pracy zawodowej

Kontakty z krakowskimi biskupami

Wykopaliska trwały do końca sierpnia. Ostatni tydzień prac dostarczał codziennie po kilka tysięcy zabytków. Z powodu zbliżającego się terminu zakończenia prac, nie chcąc blokować prac budowlanych archeolodzy pracowali po dziesięć, dwanaście godzin dziennie. W chwili obecnej niewielka część z 52 tysięcy pozyskanych zabytków jest już umyta. Obecnie trwa ich inwentaryzacja i mozolna analiza, ale prace nad ich oczyszczeniem, sklejaniem oraz opisaniem potrwają przynajmniej rok. Odkryto też wiele przedmiotów, które świadczą o prowadzonych kontaktach gospodarczych, handlowych w okresie XV – XVII wieku. Dobrym przykładem jest biała ceramika, której w trakcie badań archeologicznych znaleziono bardzo dużo. 

- Ceramika zapewne pochodzi z Iłży, w której tradycja garncarska sięga wczesnego średniowiecza. Iłża również była miastem biskupim, tyle że biskupów krakowskich. Tam również znajdował się ich zamek, mogły więc istnieć kontakty kościelne – zauważa Mieczysław Bienia. Na podstawie badań stwierdza też, że mieszczanie z Janowa Podlaskiego mogli być mniej obciążeni podatkami i daninami niż ci z prywatnych miast magnackich, więc mogli się lepiej rozwijać. - To co odkryliśmy świadczy o tym, że Janów Podlaski był bogatym miastem liczącym ok. 5 tys. mieszkańców - przekazuje.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Umowa na S19 od Radzynia Podlaskiego do Kocka, podpisana

Rzadkie plomby kupieckie

Znaleziono też ołowiane plomby kupieckie w tym dwie rzadkie – jedną z herbem Wieniawa, a drugą z angielską Różą Tudorów. Ta ostatnia pokazuje, że do Janowa Podlaskiego docierały również tekstylia angielskie. Wśród znalezisk jest również kilkaset fragmentów przedmiotów szklanych - pucharów, butelek, kielichów. - To materiał na bardzo dobrą wystawę, pokazującą życie dużego i bogatego podlaskiego miasta. Przebadaliśmy zaledwie dziesięć arów, czyli bardzo niewielką powierzchnię historycznego miasta, a pozyskaliśmy sporą wiedzę i znaczną ilość zabytków. Chciałbym te przedmioty po ich opracowaniu pokazać na stałej wystawie na janowskim zamku – mówi Mieczysław Bienia. Wystawę edukacyjna przygotuje także dla Zespołu Szkół w Janowie. To nie jest jeszcze ostatnie słowo, jakie powiedzieli archeolodzy w sprawie Janowa Podlaskiego, bo jest jeszcze przynajmniej jedno miejsce, gdzie chcieliby przeprowadzić badania. Na kolejnych wykopaliskach mogą zostać znalezione znacznie starsze przedmioty, np. związane z kulturą łużycką, czasami rzymskimi i wczesnym średniowieczem.W tym celu będą szukać sponsora na planowane prace, które mogłyby zacząć się już w przyszłym roku. W przyszłości archeologom zależy na prowadzeniu prac jeszcze przed rozpoczęciem inwestycji, żeby nie przedłużać  jej realizacji pracami archeologicznymi. - Znaleziska archeologiczne dobrze wykorzystane mogą stanowić dodatkową atrakcję dla inwestycji. Dobrym przykładem jest hotel Zamek Janowski, czy hotel Branicki w Białymstoku. W tym ostatnim sala do palenia cygar ma szklaną podłogę, dzięki której można oglądać fundamenty poprzedniego budynku, który stał w miejscu hotelu - podkreśla.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

eh........ 18.09.2022 21:49
Tam u was jakiś lewak pracuje ? Przecież można się domyśleć, że słowie "mieszczan" będą się mieścić kobiety i mężczyźni. To ciągłe podkreślanie w zdaniach rodzajów żeńskich jest irytujące.

Reklama
Reklamadotacje rpo
KOMENTARZE
Autor komentarza: Dajcie SpokójTreść komentarza: Taaa specjalny zespół od naganiania spragnionych wolności ludzi do głosowania na prezydenta konkretnej partii "bo inaczej nie zorganizujemy czytania ustawy, bo nam się wydaje że obecny prezydent odrzuci" Śmiech na sali.Data dodania komentarza: 21.11.2024, 18:02Źródło komentarza: Bliżej legalizacji marihuany w Polsce? Zajmą się tym Petru i JachiraAutor komentarza: c ytTreść komentarza: A krowy? Szczepić krowy, są większe od psa i kota. To o wiele więcej obywatela, na statystyczny przypadek zakaźny. Przyznajcie się, nie zrzucaliście kostek, na Stado?Data dodania komentarza: 21.11.2024, 16:57Źródło komentarza: Wścieklizna w natarciu. Wykryto ją u domowego psa i krowyAutor komentarza: ccytTreść komentarza: Za 30mln, to da się rzekę kupić ... do jakiegoś morza, niekoniecznie Bałtyku, bo tam, to już wiecieData dodania komentarza: 21.11.2024, 16:54Źródło komentarza: Radni miejscy zdecydują czy przyjmą gminne ściekiAutor komentarza: chyży rójTreść komentarza: niech najpierw szczepią psy i koty będąnce w niewoli w miescie,Dodatkowo właściciele nie sprzątają po swoich niewolnikach,Postawić strażnika miejskiego i niech wali mandaty,od tego jest.Data dodania komentarza: 21.11.2024, 10:57Źródło komentarza: Wścieklizna w natarciu. Wykryto ją u domowego psa i krowyAutor komentarza: chyży rójTreść komentarza: a to dlatego,bo trzeba używać i rozumu a im zabrakloData dodania komentarza: 21.11.2024, 10:48Źródło komentarza: Kierowała po alkoholu. Uderzyła w busa
Reklama
Reklama