11 września w gminie Wohyń odbyły się dożynki. Zgodnie z tradycją każda ze wsi przygotowywała na tę okoliczność dożynkowe dekoracje, którymi szczyciły się sołectwa. Dekoracje te brały zresztą udział w konkursie zorganizowany przez gminę. Trzecie miejsce zajęła dekoracja wsi Ossowa. – Bardzo się z tego wyróżnienia cieszymy, ale nie to w tym roku było naszym głównym celem – przyznaje sołtys Maria Kondratiuk.
Apelują od lat, a dziur przybywa
Mieszkańcy postanowili wykorzystać okazję związaną z prezentacją sołectw, by przypomnieć się w ważnej dla nich kwestii. Chodzi o drogę powiatową biegnąca przez wieś. – Nie była remontowana od czasu jej budowy – mówi sołtys. Dodaje, że obecnie jest tak dziurawa, że kierowcy obawiają się o zawieszenia swoich aut.
– Ludzie zaczynają już zbierać rachunki za naprawy samochodów, by później wnosić do właściciela drogi o zrekompensowanie wydatków – dodaje sołtys.
Droga jest powiatowa. Sołtys wspomina, że rok temu oglądał jej stan starosta i miał stwierdzić, że nadaje się do remontu na całym odcinku. – Czekaliśmy na tę inwestycję i czekamy dalej, bez skutku. Już dwa razy była uwzględniana we wnioskach składanych do rządowych projektów, nic z tego dotąd nie wyszło. Ludzie tracą cierpliwość, bo ile można wciąż o to samo się dopominać. Są na tej drodze odcinki, gdzie już asfaltu w ogóle nie widać – mówi sołtys.
CZYTAJ TEŻ: Złożyli hołd tym, którzy przechowali polskość na zesłaniu
Niecodzienna demonstracja
Składane w zwyczajowym trybie apele do władz gminnych i powiatowych nie przynosiły oczekiwanego przez mieszkańców efektu, więc postanowili inaczej zwrócić uwagę na problem z drogą. Tworząc instalację dożynkową prezentującą ich sołectwo pokazali drogowców z ciężarówką pełną asfaltu. Do tego były transparenty: „Rolnicy już żniwa skończyli, a drogowcy jeszcze pracy nie zaczęli” i „Drogi Powiecie, tą dziurawą drogą na dożynki do Wohynia nie przejedziecie”.
Mieszkańcy mają dość. Zwracają uwagę, że droga powiatowa przez wieś Ossowa łączy granice powiatu z DK 63, a przejechać nią miejscami już prawie się nie da. Czują się pomijani w realizowanych przez powiat inwestycjach.
Dożynkowa instalacja została zauważona przez dożynkową komisję konkursową, bo mieszkańcy wsi zajęli trzecie miejsce w konkursie. – To bardzo miłe. Dostaliśmy nagrodę finansową. Jednak nie taki był nasz główny cel – przyznaje sołtys Kondratiuk.
Będzie nowy kilometr
Demonstrację wsi zauważono też w powiecie. Już tydzień po dożynkach na drodze pojawiły się komisje z powiatu i gminy. – Nasz radny miał spotkanie w powiecie na ten temat. Zapytano nas, który odcinek drogi jest najbardziej pilny do zrobienia. Wybrano kilometr, który ma być wyremontowany jak najszybciej – informuje sołtys Maria Kondratiuk.
Przystąpienie do prac na drodze powiatowej we wsi Ossowa potwierdza starosta radzyński Szczepan Niebrzegowski. – W trakcie jest przetarg na wskazany odcinek tej drogi. Myślę, że jeśli pogoda pozwoli, to w październiku prowadzone będą już roboty – mówi starosta.
Zaznacza, że powiat o odcinku drogowym przez wieś nie zapominał. – Dwukrotnie składaliśmy wnioski na remont odcinka tej drogi, w obrębie którego była Ossowa. Niestety za każdym razem wniosek nie otrzymywał dofinansowania. To łącznie 4 km drogi, która rzeczywiście nie jest w dobrym stanie. W obecnej sytuacji to, co możemy zrobić na już, to położyć nakładkę na najbardziej złym kawałku tego odcinka, w ramach remontów bieżących. Nie będzie tu poszerzania pasa czy robienia poboczy, oraz innych dodatkowych prac. Naprawimy po prostu bardzo złą nawierzchnię. Tyle możemy na tzw. już – wyjaśnia starosta i zapewnia, że takie nakładki, robione we własnym zakresie przez powiat bardzo poprawiają stan dróg. Za przykład podaje drogę w gminie Kąkolewnica, gdzie we własnym zakresie wyremontowany został odcinek do Lipniak.
PRZECZYTAJ:
- Pogrzeb Elżbiety II. Jak będzie wyglądała ostatnia droga brytyjskiej królowej?
- Od soboty 17 września obowiązują nowe przepisy dla kierowców. Czekają nas kolejne zmiany
- Pani Jola potrzebuje naszej pomocy. Sama cały czas pomaga innym
- IX Gala Mistrzów. Stypendia i nagrody dla najlepszych uczniów [LISTA]
- WIRD zamiast WIBOR - pytamy bialskich specjalistów
Napisz komentarz
Komentarze