Apele mieszkańców osiedla Pieńki-Grzybowa od lat odbijają się od ściany. W odpowiedzi od władz miasto i swoich radnych słyszą wprawdzie zapewnienia, że ich pretensje dotyczące stanu ulic są zasadne, że władza się pochyli, zabezpieczy fundusze, zaprojektuje. Mija kolejny rok i wracamy do tematu z tymi samymi wątkami.
Ceglana – na pewno kiedyś będzie
O ulicy Ceglanej piszemy co kilka miesięcy. Częściowo nieutwardzona, nie do końca zelektryfikowana, długa. Nie zmienia się jej stan, zaawansowanie prac ani argumentacja w dyskusjach na jej temat. Nie zmienia się również to, że wciąż ulica (przynajmniej w zapewnieniach) jest w sferze zainteresowania miasta i radnych. Tym razem piszemy o niej dlatego, że po raz kolejny pojawiła się we wnioskach do budżetu inwestycyjnego na przyszły rok. O zabezpieczenie finansowania budowy jej pierwszego etapu wnoszą radni klubu Zjednoczona Prawica.
Rok temu o ul. Ceglanej przypomnieli sobie natomiast radni Koalicji Obywatelskiej. Wprawdzie nie wpisali jej na przedkładaną urzędnikom swoją listę wniosków do budżetu na 2022 roku, ale jak wtedy zapewniał radny Mariusz Michalczuk – dyskusja na temat Ceglanej miała się wartko toczyć w komisjach rady miasta. – Na komisji budżetowej pojawiła się propozycja, by zabezpieczyć pieniądze na projekt Ceglanej w przyszłorocznym budżecie – zapewniał wówczas radny.
Z uwagi na to, że na 2023 rok radni ZP proponują już budowę pierwszego odcinka Ceglanej, pytamy w magistracie na jakim etapie jest przygotowanie inwestycji. Jak informuje nas naczelnik wydziału dróg, Renata Tychmianowicz, trwają przygotowania do rozpoczęcia procedury przetargowej, na....wykonanie projektu budowy tej ulicy.
CZYTAJ TEŻ: Dożynkowy manifest drogowy. Tak mieszkańcy komunikują się z władzą
– Planowany termin wykonania dokumentacji to II kwartał 2023 r. – informuje pani naczelnik. Czy to znaczy, że stworzony projekt otworzy drogę do latami wyczekiwanej inwestycji? – W momencie, gdy będą znane szczegółowe koszty realizacji, na podstawie dokumentacji projektowej, w II kwartale 2023 r. inwestycja zostanie zaproponowana do akceptacji Rady Miasta Biała Podlaska. W przypadku wysokich kosztów inwestycji może pojawić się potrzeba budowy ulicy w kilku etapach – wyjaśnia kolej rzeczy naczelnik Tychmanowicz.
Łowiecka – bez konkretów
Tymczasem cierpliwość tracą mieszkańcy innej ulicy na tym osiedlu. W urzędzie miasta petycje złożyli bialanie, których posesje znajdują się przy ul. Łowieckiej. Jaka to ulica? Może trudno w to uwierzyć, ale na kilkudziesięcioletnim osiedlu to ulica bez utwardzenia i oświetlenia. „Latem nad ulicą unoszą się tumany kurzu, jednak szczególnie krytyczny stan drogi ma miejsce w okresie opadów deszczu oraz zimą. Brak oświetlenie generuje dodatkowy stres, niepewność i poczucie braku bezpieczeństwa, szczególnie u dzieci (...)” – piszą mieszańcy. Zwracają uwagę, że teren ul. Łowieckiej jest atrakcyjny do zamieszkania dla rodzin z dziećmi. Co roku przybywa mieszkańców. Twierdzą, że w interesie miasta jest zadbanie o takie tereny, bo podnoszenie ich atrakcyjności i funkcjonalności umożliwi miastu zatrzymanie młodych małżeństw na swoim terenie.
Mają jednak uzasadnione wątpliwości co do zaangażowania miasta w inwestycję w ulicę Łowiecką. „W bieżącej kadencji podjęta została uchwała (...) z dn. 18 czerwca 2019 r. , zobowiązująca do przygotowania w 2019 r. dokumentacji technicznej dla budowy ulicy Łowieckiej. Niestety zadanie to nie zostało dotąd zrealizowane, o czym zostaliśmy poinformowani w rozmowie telefonicznej z pracownikiem Wydziału Dróg Urzędu Miasta Biała Podlaska w dniu 8 sierpnia 2022 r.”
CZYTAJ TAKŻE: Od lat leczy nasze zwierzęta. Dziś sam walczy z chorobą i potrzebuje naszej pomocy!
Mieszkańcy przyznają, że niepokoi ich fakt, że ulica została wpisana na listę rezerwową inwestycji w układzie uzupełniającym do planu budowy dróg i chodników w mieście na lata 2020-23 z dopiskiem „na odcinku”. „Zdecydowanie wykluczamy takie rozwiązanie i prosimy o wybudowanie ulicy na całej jej długości.”– dodają.
Jaka jest polityka miasta w kwestii ul. Łowieckiej? – Propozycja budowy ul. Łowickiej zostanie poddana pod obrady zespołu ds. aktualizacji programu budowy dróg. W przypadku akceptacji budowy ul. Łowickiej i zapewnieniu jej finansowania, rozpoczną się prace projektowe – informuje naczelnik Tychmanowicz. Dodaje, że harmonogram budów ulic na terenie miasta determinuje wspomniany już plan inwestycji drogowych, przyjęty przez radnych. W związku z tym ul. Łowiecka, jak najbardziej jest w orbicie planów miasta, jednak dopiero po zrealizowaniu inwestycji z listy podstawowej planu budowy dróg i chodników na lata 2020-23.
PRZECZYTAJ:
- Pogrzeb Elżbiety II. Jak będzie wyglądała ostatnia droga brytyjskiej królowej?
- Od soboty 17 września obowiązują nowe przepisy dla kierowców. Czekają nas kolejne zmiany
- Pani Jola potrzebuje naszej pomocy. Sama cały czas pomaga innym
- IX Gala Mistrzów. Stypendia i nagrody dla najlepszych uczniów [LISTA]
- WIRD zamiast WIBOR - pytamy bialskich specjalistów
Napisz komentarz
Komentarze