Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 20:06
Reklama dotacje rpo
Reklama Baner reklamowy - warsztat samochodowy - pogotowie

Sękacze najpiękniejsze i najsmaczniejsze. Powiat bialski sękaczem stoi

VIII Bialski Festiwal Sękaczy w Kodniu zgromadził liczne grono wytwórców oraz wielbicieli smaku regionalnego produktu, jakim jest sękacz. Jak podkreśla starosta Mariusz Filipiuk warto dbać o promocję tego smakołyku charakterystycznego dla południowego Podlasia, a festiwal to bardzo dobra okazja do podkreślenia walorów sękaczy.
Sękacze najpiękniejsze i najsmaczniejsze. Powiat bialski sękaczem stoi
VIII Bialski Festiwal Sękaczy w Kodniu zgromadził liczne grono wytwórców oraz wielbicieli smaku regionalnego produktu, jakim jest sękacz

Autor: Klaudia Matejek

W ostatnią niedzielę, 25 września odbył się w Kodniu VIII Bialski Festiwal Sękaczy. Jak zauważa starosta Mariusz Filipiuk powiat bialski sękaczami stoi. Dodaje, że jest to wspaniały produkt, który był dotychczas zbyt mało promowany. - Mamy wielu wspaniałych twórców sękaczy w powiecie, niemal w każdej gminie są wytwórcy tego wspaniałego produktu. Uważam, że powinniśmy stawiać na promocję, temu jest poświęcony VIII Festiwal Sękacza. Nasze sękacze trafiają na wiele kontynentów świata. Będąc z wizytą w Watykanie u papieża, oczywiście zawieźliśmy sękacz wyprodukowany przez wytwórców z naszego powiatu. Każda jedna wizyta wśród naszych partnerów zagranicznych to również podarowanie im sękacza. Powinniśmy wspierać wytwórców i pomagać im w promocji, by sękacze z pokolenia na pokolenie były dalej wytwarzane – zaznacza starosta Mariusz Filipiuk.

Wójt gminy Kodeń Jerzy Troć podkreśla, że organizacja Festiwalu Sękaczy to dla gminy wyróżnienie. - Sękacz to produkt tradycyjny regionu, a jak wiadomo Kodeń, ma więcej takich produktów, które również są dziś prezentowane. Promocją regionalny produktów zajmuje się też słynna Panna Apteczkowa czyli Paulina Pietrusik z Kodnia – mówi Jerzy Troć.

Nie ukrywa, że ma nadzieję, że Festiwal Sękaczy stanie się cykliczną imprezą organizowaną w Kodniu, ale jak przyznaje to zależy od starosty. - Wydarzenie ma charakter turystyczny, gdyż widzę osoby, które przyjechały z innych miejscowości. Jest to okazja do zaprezentowania swoich wypieków. W sumie zostało przygotowanych ok. dwadzieścia stoisk. Wystawcy są z całego powiatu bialskiego, w tym ze Sławatycz, Sosnówki, Międzyrzeca Podlaskiego, Studzianki, Zakalinek, Huszczy – wymienia wójt Jerzy Troć.

Wypieki pełne serca

- Nasze sękacze przyjechały ze Sudzianki w gminie Łomazy, wypiekane są metodą tradycyjną, na ogniu w piecu opalanym drzewem – podkreśla Agnieszka Stanilewicz. Jej sękacze wykonywane są z jajek wiejskich, z masła śmietankowego 82 proc. tłuszczu.

- Moja mama Eugenia piecze sękacze od ponad 30 lat. Początkowo pomagałam jej jako dziecko w ubijaniu jajek czy kręceniu wałkiem ciasta, a teraz wypiekam sękacze samodzielnie - opowiada. Dziennie udaje jej się upiec do pięciu sękaczy z czterdziestu jajek, ale zazwyczaj wypieka trzy dziennie. Jak wyjaśnia, sękacze kupowane są na prezenty, kiedy ktoś jedzie zagranicę, najczęściej trafiają do Niemiec i Hiszpanii. Kupowane są też jako prezenty dla lekarzy i na różne imprezy okolicznościowe np. wesela, imieniny. Dużo sękaczy pieczonych jest też dla księży. - Pieczenie sękaczy to bardzo ciężki kawałek chleba, dużo się trzeba napracować przy tym. Wykonuję to hobbystycznie, w wolnym czasie – mówi Agnieszka Stanilewicz.

Marta Przemysławska z Zakalinek Kolonia w gminie Konstantynów wypieka sękacze od 12 lat wspólnie z synem. – Pieczenia sękaczy nauczyła mnie sąsiadka, która zajmuje się tym od dawna. Przekonała mnie też do sprzedaży wypieków. Przekazała przepis i pokazała jak zawijać wałek, jak opiekać. Sękacze smakują uczestnikom festiwalu, często mnie komplementują. Może dlatego, że wkładam w nie całe serce – zaznacza.

Dodaje, że zapotrzebowanie na sękacze jest przez cały rok. – Szaleństwo jest zwłaszcza przed świętami, wtedy pieczemy od rana do wieczora. Jak się bardzo postaramy, udaje nam się zrobić nawet 10 sękaczy dziennie. Jest to praca od 6 rano do 21 wieczorem. Największą satysfakcję daje mi zadowolenie ludzi. Kiedy klient wraca do mnie po kolejnego sękacza, jestem szczęśliwa. To jest budujące, dlatego chyba tym się zajmuję – mówi Marta Przemysławska.

Dorota Laskowska z Huszczy wypieka sękacze od 20 lat. Przepis dostała od swojej teściowej, która nie piekła na zarobek, tylko na własne potrzeby. – Jeżeli ciasto jest dobrze ukręcone, używa się do jego produkcji swojskich jajek i białko jest dobrze ubite, to ciasto powinno się udać. Ważne jest pieczenie na drzewie brzozowym lub olchowym – zdradza swój przepis gospodyni z Huszczy. 

Zgromadzeni, podczas festiwalu mogli obejrzeć występy zespołów artystycznych, zobaczyć pokaz wypieku sękacza, a także obejrzeć pokaz rękodzieła artystycznego i strojów ludowych. Cały festiwal zwieńczyło ogłoszenie wyników i wręczenie nagród w ramach konkursów na najpiękniejszy i najsmaczniejszy sękacz. 17 wypieków zgłoszonych w konkursie „Najpiękniejszy i najsmaczniejszy sękacz”, na podstawie walorów smakowych i wyglądu, oceniła komisja w składzie Dominika Maksymiuk, Barbara Kociubińska-Koza i Bożena Uziak.


Wyniki konkursu „Najpiękniejszy i najsmaczniejszy sękacz”:

1. miejsce – Anna Niedźwiedź, Studzianka;

2. miejsce – Teresa Frończuk, Horodyszcze;

3. miejsce – Krystyna Krótkiewicz, Kodeń.

Wyróżnienia:

1. Eugenia i Agnieszka Stanilewicz, Studzianka;

2. Edyta Mostowiec, Rogoźnica;

3. Marzena Sokołowska, Sosnówka

 

PRZECZYTAJ: Zamkowe Święto Piwa w Janowie Podlaskim!

                       Pokaż, na co Cię stać! Zostań mistrzem wśród drwali!

                       I Tydzień Wieczorów Teatralnych w gminie Międzyrzec Podlaski

                       Zamkowe Święto Piwa w Janowie Podlaskim!

                       Seniorzy będą mogli bezpłatnie zwiedzić muzeum. Wiemy, kiedy

                       "Ocalałam ja, moja mama i siostry". To były straszne chwile dla mieszkańców Husinki

Powiązane galerie zdjęć:


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Dajcie SpokójTreść komentarza: Taaa specjalny zespół od naganiania spragnionych wolności ludzi do głosowania na prezydenta konkretnej partii "bo inaczej nie zorganizujemy czytania ustawy, bo nam się wydaje że obecny prezydent odrzuci" Śmiech na sali.Data dodania komentarza: 21.11.2024, 18:02Źródło komentarza: Bliżej legalizacji marihuany w Polsce? Zajmą się tym Petru i JachiraAutor komentarza: c ytTreść komentarza: A krowy? Szczepić krowy, są większe od psa i kota. To o wiele więcej obywatela, na statystyczny przypadek zakaźny. Przyznajcie się, nie zrzucaliście kostek, na Stado?Data dodania komentarza: 21.11.2024, 16:57Źródło komentarza: Wścieklizna w natarciu. Wykryto ją u domowego psa i krowyAutor komentarza: ccytTreść komentarza: Za 30mln, to da się rzekę kupić ... do jakiegoś morza, niekoniecznie Bałtyku, bo tam, to już wiecieData dodania komentarza: 21.11.2024, 16:54Źródło komentarza: Radni miejscy zdecydują czy przyjmą gminne ściekiAutor komentarza: chyży rójTreść komentarza: niech najpierw szczepią psy i koty będąnce w niewoli w miescie,Dodatkowo właściciele nie sprzątają po swoich niewolnikach,Postawić strażnika miejskiego i niech wali mandaty,od tego jest.Data dodania komentarza: 21.11.2024, 10:57Źródło komentarza: Wścieklizna w natarciu. Wykryto ją u domowego psa i krowyAutor komentarza: chyży rójTreść komentarza: a to dlatego,bo trzeba używać i rozumu a im zabrakloData dodania komentarza: 21.11.2024, 10:48Źródło komentarza: Kierowała po alkoholu. Uderzyła w busa
Reklama
Reklama