Jak na organizm działa jodek potasu?
Tarczyca wychwytuje jod z krwi, w postaci również jodku potasu. Przyjęcie jodku potasu ma uchronić przed wychwytywaniem jodu radioaktywnego w przypadku katastrofy atomowej, w wyniku której pojawi się chmura z radioaktywnym jodem. Chodzi o to, by tarczyca, która produkuje hormony niezbędne do życia, użyła do tego jodu „dobrego”, a nie radioaktywnego. Podanie tabletek jodku potasu znacznie ogranicza, czy wręcz całkowicie blokuje wychwytywanie jodu promieniotwórczego.
Czytaj też: Sękacze najpiękniejsze i najsmaczniejsze. Powiat bialski sękaczem stoi
Czy są przeciwwskazania do przyjęcia jodku potasu?
Są przeciwwskazania do przyjęcia jodku potasu, tak jak przy przyjęciu każdego leku, ze względu na składniki preparatu, które się w nim znajdują. Przeciwwskazaniem do przyjęcia jodku potasu są znane uczulenia na składniki leku oraz choroby tarczycy. W przypadku chorej tarczycy, przed przyjęciem jodu potasu należy skonsultować się z lekarzem prowadzącym. Większość chorób tarczycy jest przeciwwskazaniem, ale nie wszystkie.
Jakie mogą być skutki uboczne przyjęcia jodku potasu?
Skutki uboczne mogą wystąpić, kiedy jodek potasu przyjmie osoba mająca na niego uczulenie bądź chora na tarczycę, gdyż może to wywołać nadczynność tarczycy. Jest też szereg innych działań niepożądanych, które nie są częste, ale mogą wystąpić. To np. zmiany skórne, najczęściej w formie wysypki, obrzęk ślinianek, bóle głowy. Uważa się, że korzyści są ważniejsze, bo przyjęcie dawki jodku potasu może uchronić przed rakiem tarczycy. Promieniowanie jonizujące ma działanie rakotwórcze, którego skutki obserwujemy nawet kilkanaście lat po narażeniu na radioaktywny jod.
Przeczytaj:
Napisz komentarz
Komentarze