W warsztatach wzięli udział podopieczni trzech domów samopomocy z terenu powiatu parczewskiego: Warsztatu Terapii Zajęciowej Caritas Diecezji Siedleckiej w Parczewie, Środowiskowego Domu Samopomocy w Laskach oraz Środowiskowego Domu Samopomocy „Zielony Zakątek” w Sosnowicy.
– To już drugie spotkanie warsztatowo-integracyjne, zorganizowane przy współpracy trzech instytucji. W ubiegłym roku miały miejsce warsztaty malarsko-fotograficzne dla osób z niepełnosprawnościami. Odbyły się w Siemieniu, przy udziale uczniów ze szkół podstawowych w Siemieniu i Julipolu – wyjaśnia Elżbieta Zielińska –Gomółka, kierownik Caritas Diecezji Siedleckiej WTZ w Parczewie.
PRZECZYTAJ: Musztarda z Parczewa trafiła na stoły Francuzów
Uczestnicy tegorocznych warsztatów mieli okazję zobaczyć, jak wygląda „od kuchni” praca aktora-lalkarza, zapoznać się z technikami animacji lalki teatralnej oraz zobaczyć jak taka lalka wygląda. Potem był czas na spotkanie z końmi na terenie „Stajni Makoszka”, a także wspólne zabawy integracyjne, prezentację talentów oraz poczęstunek. Przy organizacji tegorocznych warsztatów wsparciem służyło Powiatowe Centrum Pomocy w Rodzinie, które też przekazało środki finansowe na ich realizację. Z kolei pracownicy Powiatowej Biblioteki Publicznej poprowadzili zajęcia integracyjne.
– Podopieczni warsztatów byli bardzo zadowoleni ze spotkania, czynnie też brali udział w różnych jego etapach. To jest życie, placówki te są dla nich domem, miejscem zawierania znajomości i przyjaźni, przeżywania codzienności – podkreśla ks. Paweł Zazuniak, dyrektor Caritas Diecezji Siedleckiej. – Ogromnie cenię sobie współpracę Caritas z instytucjami z terenu powiatu parczewskiego; domami samopomocy czy też Biblioteką Powiatową.
W wydarzeniu uczestniczyli też zaproszeni goście, m.in.: Grażyna Lamczyk, wójt gminy Dębowa Kłoda oraz Janusz Hodrejuk, starosta parczewski, który podkreślał wagę współpracy różnych instytucji wspierających osoby niepełnosprawne. – Zadowolenie uczestników warsztatów świadczy o tym, że takie spotkania w plenerze są potrzebne i trzeba je kontynuować – zwracał uwagę. - Takie spotkania, bez wątpienia, mają swój walor edukacyjny oraz terapeutyczny. Miejsce też miało swój niepowtarzalny klimat, a obcowanie z otaczającą przyrodą działało na zmysły i wpływało kojąco na samopoczucie uczestników – dodaje Elżbieta Zielińska-Gomółka.
Organizatorem warsztatów było Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Parczewie, Caritas Diecezji Siedleckiej Warsztat Terapii Zajęciowej w Parczewie oraz parczewska Powiatowa Biblioteka Publiczna.
PRZECZYTAJ:
- Kierowca nie przeżył wypadku. Pasażer był pijany
- Historia wyjątkowej kapliczki. Tam modlili się unici z Zabłocia i Swór
- Sękacze najpiękniejsze i najsmaczniejsze. Powiat bialski sękaczem stoi
- "Ocalałam ja, moja mama i siostry". To były straszne chwile dla mieszkańców Husinki
- Sekret Sapiehów z Kodnia i Kulebiak Jaglany z Perkowic nagrodzone Perłami
Napisz komentarz
Komentarze