Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 11:49
Reklama
Reklama

Bezpłatne kursy języka polskiego dla uchodźców z Ukrainy

W województwie lubelskim trwają bezpłatne kursy języka polskiego dla uchodźców z Ukrainy. Kursy przeznaczone są dla osób pełnoletnich, które znalazły się w Polsce w wyniku ataku Rosji na Ukrainę w dniu 24 lutego i przebywają obecnie na obszarze województwa lubelskiego oraz zamierzają tu pozostać do czasu ukończenia kursu języka polskiego.
Bezpłatne kursy języka polskiego dla uchodźców z Ukrainy
W województwie lubelskim trwają bezpłatne kursy języka polskiego dla uchodźców z Ukrainy w ramach "Lubelskie pomaga Ukrainie – nauka języka polskiego"

Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego

Samorząd Województwa Lubelskiego realizuje projekt pod nazwą "Lubelskie pomaga Ukrainie – nauka języka polskiego". Polega on na organizacji bezpłatnych kursów z podstaw języka polskiego dla uchodźców z Ukrainy. 

Kursy języka polskiego są przeznaczone dla osób pełnoletnich, które w związku z atakiem Rosji na Ukrainę wjechały do Polski 24 lutego br. lub później. Warunkiem jest przebywanie tych osób na obszarze województwa lubelskiego i pozostanie tutaj co najmniej do czasu ukończenia szkolenia językowego.  

Docelowo w ramach projektu ma zostać przeszkolonych ok. 1800 uchodźców z Ukrainy w 150 grupach szkoleniowych. Kursy prowadzone są w maksymalnie 12-osobowych grupach w systemie stacjonarnym lub zdalnym (w zależności od preferencji uczestników), w terminach i miejscach możliwie dostosowanych do potrzeb słuchaczy. Podczas kursów uczestnicy realizują 60 godzin lekcyjnych zajęć, które trwają ok. 5-8 tygodni (2 lub 3 spotkania w tygodniu po 4 godziny lekcyjne). Uczestnicy otrzymują bezpłatne materiały szkoleniowe. Zajęcia uchodźcy z Ukrainy kończą egzaminem wewnętrznym, na podstawie którego wystawione zostaną słuchaczom zaświadczenia o zrealizowanym szkoleniu i nabytych umiejętnościach. 

Obecnie w Lublinie funkcjonuje 18 grup szkoleniowych. Dodatkowo w powiecie bialskim są 3 takie grupy, w powiecie puławskim 4 grupy, w powiecie chełmskim 3 grupy oraz w powiecie zamojskim 6 grup szkoleniowych. Rozpoczęcie zajęć nastąpi w ciągu najbliższych 2-3 tygodni. W przygotowaniu jest natomiast kolejnych 21 grup w całym województwie.

Rekrutacja kandydatów trwa cały czas i będzie otwarta do czasu utworzenia 150 grup szkoleniowych, jednak nie później niż do dnia 15 czerwca 2023 r. Uchodźcy z Ukrainy nadal mogą zgłaszać się do projektu – drogą elektroniczną przez formularz zgłoszeniowy dostępny na stronie: www.lubelskie.pl lub poprzez złożenie uzupełnionego formularza papierowego – także do pobrania ze strony. Od 10 czerwca br. wpłynęło ok. 1500 formularzy zgłoszeniowych. 

Szkolenia realizowane są przez wyłonione w tym celu zewnętrzne instytucje szkoleniowe, natomiast rekrutacja uczestników projektu prowadzona jest przez Departament Kultury, Edukacji i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Marszałkowskiego  Województwa Lubelskiego w Lublinie. 

Wartość projektu "Lubelskie pomaga Ukrainie – nauka języka polskiego" – współfinansowanego z RPO WL na lata 2014-2020 – to blisko 2,5 mln zł. Projekt realizowany jest od 1 maja br. i potrwa do 31 sierpnia 2023 r. 
 

CZYTAJ: Złożyliście wniosek na ten dodatek? Można dostać nawet do 1500 zł

               Wylicytuj biżuterię pierwszej damy i pomóż Paulince Tarasiuk

               Orkiestra dęta z Kodnia gra już od 95 lat. Poznajcie jej historię

               Świętowali 100-lecie Koła Bialczan

               Warsztaty dla niepełnosprawnych w Makoszce. Poznali pracę aktora-lalkarza

               Oto wyniki BO 2023. Najwięcej głosów na ścieżkę przy Akademickiej

         


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklamadotacje rpo
KOMENTARZE
Autor komentarza: Dajcie SpokójTreść komentarza: Taaa specjalny zespół od naganiania spragnionych wolności ludzi do głosowania na prezydenta konkretnej partii "bo inaczej nie zorganizujemy czytania ustawy, bo nam się wydaje że obecny prezydent odrzuci" Śmiech na sali.Data dodania komentarza: 21.11.2024, 18:02Źródło komentarza: Bliżej legalizacji marihuany w Polsce? Zajmą się tym Petru i JachiraAutor komentarza: c ytTreść komentarza: A krowy? Szczepić krowy, są większe od psa i kota. To o wiele więcej obywatela, na statystyczny przypadek zakaźny. Przyznajcie się, nie zrzucaliście kostek, na Stado?Data dodania komentarza: 21.11.2024, 16:57Źródło komentarza: Wścieklizna w natarciu. Wykryto ją u domowego psa i krowyAutor komentarza: ccytTreść komentarza: Za 30mln, to da się rzekę kupić ... do jakiegoś morza, niekoniecznie Bałtyku, bo tam, to już wiecieData dodania komentarza: 21.11.2024, 16:54Źródło komentarza: Radni miejscy zdecydują czy przyjmą gminne ściekiAutor komentarza: chyży rójTreść komentarza: niech najpierw szczepią psy i koty będąnce w niewoli w miescie,Dodatkowo właściciele nie sprzątają po swoich niewolnikach,Postawić strażnika miejskiego i niech wali mandaty,od tego jest.Data dodania komentarza: 21.11.2024, 10:57Źródło komentarza: Wścieklizna w natarciu. Wykryto ją u domowego psa i krowyAutor komentarza: chyży rójTreść komentarza: a to dlatego,bo trzeba używać i rozumu a im zabrakloData dodania komentarza: 21.11.2024, 10:48Źródło komentarza: Kierowała po alkoholu. Uderzyła w busa
Reklama
Reklama