-Strażacy ochotnicy to ludzie, którzy czuwają bezinteresownie, opiekują się i szkolą, broniąc przed żywiołem. Jedyną nagrodą dla nich jest możliwość nałożenia munduru, by wystąpić w nim wśród społeczeństwa i zaproszonych gości, odbierając słowa podziękowania – mówił Wiesław Mazurek, wójt gminy Radzyń Podlaski, jednocześnie komendant gminny i zastępca komendanta powiatowego Ochotniczych Straży Pożarnych.
Na uroczystość przybyli przedstawiciele dziewięciu działających tu jednostek OSP: z Brzostówca, Bedlna, Płudów, Ustrzeszy, Branicy Radzyńskiej Kolonii, Paszk Małych i Paszk Dużych oraz Żabikowa, które gromadzą ponad 400 strażaków – ochotników. Rozpoczęła ją Msza św. polowa, którą w intencji strażaków i ich rodzin odprawił ks. Henryk Och, kapelan powiatowy strażaków.
Meldunek o rozpoczęciu uroczystości przyjął komendant wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej w Lublinie nadbrygadier Grzegorz Alinowski. Wśród zaproszonych gości znaleźli się m.in. posłowie na sejm RP: Marcin Duszek i Dariusz Stefaniuk oraz Jarosław Kwasek, prezes Zarządu PGE Dystrybucja S.A z Lublina. Obecny był komendant powiatowy PSP w Radzyniu Podlaskim brygadier Sylwester Wiąckiewicz. Specjalny list do zebranych skierował komendant główny PSP generał Andrzej Bartkowiak, który wspierał w różnego rodzaju działaniach tutejsze jednostki OSP. Podkreślał w nim m.in. – 55 lat istnienia jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w Brzostówcu to piękna historia ludzi z pasją, którzy mają świadomość, że małe gesty mają ogromne znaczenie kiedy w grę wchodzi ludzkie życie, zdrowie i mienie. Państwa działalność nie ogranicza się jedynie do strażackiej służby. Czynnie działacie również na rzecz lokalnej społeczności. Podejmujecie także przedsięwzięcia kulturalne, dobroczynne i sportowe, edukujecie i szkolicie młodzież i dzieci. Z uznaniem pochylam się nad Państwa dokonaniami. Serdecznie gratuluję wspaniałej historii pisanej poświęceniem i służbą na rzecz bliźnich – czytamy. Ważnym i wzruszającym momentem było wręczenie odznaczeń zasłużonym strażakom: m.in. złotych, srebrnych i brązowych medali „Za zasługi dla pożarnictwa”, odznaczeń „Strażak Wzorowy” oraz „ Za wysługę lat”.
Samochody oficjalnie przekazane
Po mszy św. miało miejsce poświęcenie a następnie oficjalne przekazanie trzech samochodów ratowniczo – gaśniczych dla jednostek OSP. – Ze względu na pandemię, w ostatnich latach nie organizowaliśmy gminnego Dnia Strażaka, stąd przekazane zostały oficjalnie samochody zakupione w latach 2020 i 202; trzeci otrzymaliśmy w tym roku – podkreśla wójt Mazurek. - Nowy samochód ratowniczo-gaśniczy zakupiony został w 2020r dla OSP w Bedlnie. Otrzymaliśmy go dzięki wsparciu komendanta głównego PSP. Pieniądze na jego zakup pochodziły z budżetu państwa.
Kulczyki do tego samochodu wręczył prezesowi OSP w Bedlnie Pawłowi Niebrzegowskiemu – premier Mateusz Morawiecki, który gościł w ubiegłym roku w Branicy. - Drugi, nowoczesny samochód ratowniczo gaśniczy zakupiliśmy w 2021r z pieniędzy gminy dla OSP w Brzostówcu – wyjaśnia wójt Mazurek.
Na placu przed remizą strażacką stanął też trzeci samochód, który w tym roku podarowała dla OSP w Żabikowie PGE Dystrybucja S.A w Lublinie. – Symbolicznego przekazania kluczyków dokonał prezes zarządu spółki Jarosław Kwasek, do którego kierujemy nasze podziękowania. Jest to Mitsubishii L 200, tzw. lekki samochód rozpoznawczo –poszukiwawczy, którym można poruszać się po trudnym terenie. Trafił on do OSP w Żabikowie, jednostki, która funkcjonuje Krajowym Systemie Ratowniczo – Gaśniczym; podkreśla W. Mazurek.
Gmina z tradycjami
Tradycje Ochotniczych Straży Pożarnych w gminie Radzyń Podlaski są długie. Trzy najstarsze jednostki to OSP Branica Radzyńska Kolonia ( 105 l. ), OSP Bedlno ( 98 l.) oraz OSP Paszki Duże (97 l). Pozostałe jednostki powstawały w większości w latach 60-tych minionego wieku. - Nie wszystkie przetrwały, np. OSP Białka, Zbulitów Duży czy OSP Zabiele nie wytrzymały próby czasu i rozpadły się. Ale ochotnicy z tych jednostek należą do innych, bowiem przynależność nie zawsze musi pokrywać się z miejscem zamieszkania – wyjaśnia W. Mazurek. Dodaje, iż obecnie samodzielna jednostka OSP tworzy się w Białej, największej miejscowości w gminie Radzyń Podlaski. – Od kiedy kieruję gminą, tj. od 2010r na działalność Ochotniczych Straży Pożarnych wydaliśmy ok. 15 milionów zł. Cieszymy się, że możemy służyć społeczeństwu, ale trzeba pamiętać, ze np. wyjazdy, szkolenia strażaków, ich ubezpieczenia, do tego sprzęt ratowniczy i utrzymanie obiektów – strażnic, są to znaczące koszty dla gminy – wyjaśnia wójt Mazurek. - Staramy się jednak by każdy, kto ma chęć niesienia pomocy innym, był do tego odpowiednio przygotowany- podsumowuje.
Jarosław Kwasek, prezes Zarządu PGE Dystrybucja S.A w Lublinie, która ufundowała samochód rozpoznawczo-poszukiwawczy dla OSP w Żabikowie: - PGE Dystrybucja jest Spółką Skarbu Państwa i jednocześnie jednym z największych przedsiębiorstw na Lubelszczyźnie. Jednym z priorytetów naszej działalności jest społeczna odpowiedzialność biznesu, co przejawia się intensywną współpracą z władzami samorządowymi, pielęgnacją pamięci i tożsamości narodowej czy wsparciem rozwoju dzieci i młodzieży. Każdego roku sponsorujemy liczne wydarzenia, drużyny i obiekty sportowe oraz inne działania realizowane przez gminy i podległe im podmioty. Zarówno mnie, jak i pozostałym członkom Zarządu Spółki leży na sercu dobro i rozwój naszych samorządów i ich mieszkańców, dlatego wspieramy wszelkie inicjatywy, zwłaszcza na tych terenach, których budżet nie pozwala na realizację wszystkich potrzeb.
CZYTAJ: Chcesz sobie postrzelać? Wojsko zaprasza do swoich jednostek [LISTA]
Były łzy wzruszenia i radość z bycia razem. Oficjalnie zakończono projekt "Aktywny Senior!"
Oto wyniki BO 2023. Najwięcej głosów na ścieżkę przy Akademickiej
Polska Grupa Energetyczna oficjalnie otwiera swoją siedzibę w Lublinie
Napisz komentarz
Komentarze