4 października w Wysokim odbyło się podsumowanie czwartej edycji konkursu „Duch książki na fotografii” oraz konkursu plastycznego „Barwy romantyzmu polskiego”.
Wydarzenie rozpoczęli pracownicy Gminnej Biblioteki Publicznej w Międzyrzecu Podlaskim – Jolanta Łaziuk i Marek Pietruk – którzy wykonali utwór Adama Mickiewicza „Oda do młodości”.
Byli najlepsi w konkursach
Później przyszedł czas na poznanie laureatów konkursów. I tak, w konkursie na zakładkę do książki, pod tytułem „Barwy romantyzmu polskiego” w komisji konkursowej zasiadły: Agnieszka Baj – pracownik Filii GBP w Jelnicy, Jolanta Łaziuk – pracownik GBP w Wysokim oraz Anna Kalinowska – pracownik Filii GBP w Halasach. Wyłoniły one następujących laureatów.
W kategorii klasy I-IV wyróżnienie otrzymała Julia Karwowska z Publicznej Szkoły Podstawowej w Tuliłowie. W kategorii klasy V-VIII pierwsze miejsce zajęła Elena Zaniewicz z PSP w Misiach, drugie Lena Łosicka z PSP w Rogoźnicy, a trzecie miejsce zajął Patryk Sidorczuk z PSP w Kożuszkach. Wyróżnienie trafiło do Oliwii Chalimoniuk z PSP w Misiach.
Komisja konkursu pn. „Duch książki na fotografii” obradowała natomiast w składzie: Leszek Szczerbicki – artysta, fotografik, Maria Szmytko – sekretarz gminy Międzyrzec Podlaski, Magdalena Chodzińska – dyrektor GBP w Międzyrzecu Podlaskim, Józef Daniluk – komendant gminny OSP, Marta Jakoniuk – pracownik GOK w Międzyrzecu Podlaskim. Jury wyłoniło następujących laureatów.
CZYTAJ TAKŻE: Żydzi byli tu od wieków. Wisznice upamiętniły likwidację getta
Nagrodę główną w kategorii dzieci do lat 11 otrzymali Mikołaj Kopeć, Jan Nikiciuk, Zofia Szmytko, Dominika Krasuska, Adrianna Podgajna pod opieką Katarzyny Domańskiej, którzy reprezentowali przedszkole w Rzeczycy i zilustrowali książkę „Czerwony Kapturek” Charlesa Perraulta.
Wyróżnienie otrzymali Alan Kalinowski, Marcel Jaworski, Stanisław Puszkarski pod opieką Urszuli Karwowskiej ze szkoły w Misiach za zilustrowanie fotografią książki „Mały Książe” Antoine’a De Saint-Exupery’ego.
W kategorii młodzież w wieku 12-17 lat nagrodę główną otrzymał Mateusz Nakaziuk z opiekunem Alicją Nakaziuk – „Oskar i pani Róża” Eric Emmanuel Schmitt. Wyróżnienie powędrowało do Piotra Barczuka i Mikołaja Chmielewskiego pod opieką Hanny Siłuch ze szkoły w Misiach za fotograficzną ilustrację „Dynastii Miziołków” Joanny Olech.
Wśród dorosłych nagroda główna trafiła do Emila Nasiłowskiego, Zbigniewa Melaniuka, Emilii Olszewskiej, Marzeny Przybyłowskiej, Sławomira Litwiniuka, Renaty Kurendy, którzy jako grupa reprezentująca szkołę w Rudnikach wykonała fotografie do „Powrotu taty” Adama Mickiewicza.
Wyróżnienie otrzymali natomiast: Katarzyna Radzikowska, Justyna Duda, Andrzej Pietruk, Ewelina Filipiuk, Joanna Sawczuk, Marta Oświt, Karolina Kieruczenko, Małgorzata Gdaczyńska, Elżbieta Pawłowska za zdjęcia do „Romantyczności” Adama Mickiewicza.
CZYTAJ TEŻ: Ukradli elektronarzędzia z marketu. Straty to 7 tys. złotychTo oni są "Przyjaciółmi Biblioteki"
Kulturalna impreza była też okazją do wręczenia statuetek „Przyjaciela Biblioteki”. Wręczyła je dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Międzyrzecu Podlaskim Magdalena Chodzińska w towarzystwie wójta Krzysztofa Adamowicza.
Pierwsza statuetka trafiła do przewodniczącego rady gminy Międzyrzec Podlaski, Andrzeja Pietruka.
– To nasz taki cichy bohater, który nie szczędzi czasu i własnych środków, by wspierać bibliotekę, często ratuje nas też w trudnych sytuacjach technicznych. Po drugie jako przewodniczący rady gminy kładzie nacisk i dba o rozwój czytelnictwa w naszej gminie, rozumie potrzeby biblioteki, wspiera ją i chroni – argumentowała Magdalena Chodzińska.
Druga statuetka powędrowała natomiast do Gminnego Ośrodka Kultury w Międzyrzecu Podlaskim, z którym biblioteka od lat współpracuje, tworząc interesujące projekty.
– Współpracujemy i wspieramy się od wielu lat. W ostatnim trudnym czasie ta współpraca nabrała nowego wymiaru. Zrealizowaliśmy razem wiele dużych i małych projektów. Śmiało możemy powiedzieć, że potrafimy pracować jako jeden zgrany zespół pod tytułem instytucje kultury gminy Międzyrzec Podlaski, a przy tym każda zachowując swoją odrębność – wyjaśniała dyrektor biblioteki.
Tego dnia miało też miejsce spotkanie autorskie z pisarzem, prawnikiem, przedsiębiorcą i podróżnikiem Jackiem Łapińskim, który podkreślał, jak ważną rolę, szczególnie w życiu młodych ludzi, pełnią książki. Poruszył też temat samorozwoju i samorealizacji oraz życzliwości w relacjach międzyludzkich. Autor m.in. książki „Z uśmiechem ci do twarzy” odwiedził też uczniów gminnych szkół i filię gminnej biblioteki w Rogoźnicy.
Przeczytaj też:
- Na jakie podwyżki pensji możemy liczyć w 2023 roku? Seniorów raczej ucieszą
- Jest decyzja w sprawie stóp procentowych. Tego nikt się nie spodziewał
- Wicepremier: "Węgla nie zabraknie". Sprawdzamy składy w regionie
- Jodek potasu. Masz go w domu: nie zażywaj!
- Pożar domu w Pogorzelcu. W zgliszczach ciało mężczyny
Napisz komentarz
Komentarze