Polski Związek Emerytów i Rencistów i Inwalidów w Białej Podlaskiej rozpoczął tą imprezą nowy sezon aktywności artystycznej seniorów. Wydarzenie miało miejsce 21 października, w sali BCK przy ul. Brzeskiej 41.
– Chcieliśmy pokazać, jak seniorzy prezentują skecze, kabarety, pieśni, wiersze. Może dzięki temu ktoś się zainspiruje i włączy w nasze działania – mówi Maria Skonieczna, przewodnicząca zarządu oddziału rejonowego Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Białej Podlaskiej. Dodaje, że seniorzy chętnie przyjmują zaproszenia związku, za co im serdecznie dziękuje.
– Zawsze program jest tak ułożony, że mają w nim miejsce popisy artystyczne seniorów. Za każdym razem pokazywany jest nowy program artystyczny. W programie jest też element edukacji. Tym razem jest to prelekcja, którą poprowadziła policja, na temat bezpieczeństwa w internecie. Jeżeli wykład się spodoba, to planujemy by raz w kwartale tę edukację przeprowadzać – przyznaje Maria Skonieczna.
Nie ukrywa, że cieszy się ze spotkania, bo to okres planowania na przyszły rok. To okazja, by seniorzy włączyli w działania Związku Emerytów i Rencistów Inwalidów oraz by napisali, jakich inicjatyw oczekują, co chcieliby zobaczyć i w czym wziąć udział.
Maria Skonieczna wskazuje, że celem Dnia Osoby Starszej jest integracja i inspiracja do tego, żeby seniorzy się zapisywali na stałe zajęcia. – Ważne jest wartościowe spędzanie czasu. Planujemy np. warsztaty z ćwiczenia pamięci. Do Związku Emerytów i Rencistów wraz z kołami terenowymi należy 887 osób. W tym roku przybyło 157 osób – informuje. Seniorzy przyjechali z Białej Podlaskiej, Chotyłowa, Kodnia, Rokitna, Łomaz, Terespola. - Obecnie zachęcamy do większej aktywności osoby, które w tym roku się zapisały. Głownie dołączyły osoby młode w przedziale wiekowym 50-60 lat. Takie osoby oczekują wyjazdów do muzeów i teatrów, a odbywają się one co drugi miesiąc. Organizujemy też wyjazdy wypoczynkowe dłuższe, w tym roku byliśmy kolejny raz na turnusie rehabilitacyjnym w Darłówku, jeździmy też do Buska, Ustronia, Władysławowa – wymienia przewodnicząca.
PRZECZYTAJ: Policjanta-myśliwego zaciekawiło zdjęcie z fotopułapki. To uratowało życie 70-latka
Aktywni seniorzy
Obecnie związek prowadzi program prozdrowotny dotyczący tego, jak żyć z chorobą reumatyczną i jak pomagać sobie na co dzień. Bierze w nim udział ok. 120 osób. Związek kontynuuje współpracę z Narodowym Instytutem Reumatologii i Rehabilitacji i Geriatrii w Warszawie. – Jeździliśmy dwa razy na stacjonarne konferencje, wzięło w nich udział jednorazowo 40 osób. Konferencję obejrzeliśmy też zdalnie, z okazji Światowego Dnia Osteoporozy – przekazuje Maria Skonieczna. Związek Emerytów Rencistów i Inwalidów współpracuje też z Narodowym Funduszem Zdrowia, rzecznikiem praw pacjenta, Zakładem Ubezpieczeń Społecznych. – Teraz planujemy zrealizować wspólnie z ZUS, program Bezpiecznie, Zdrowo Bezgotówkowo – wyjaśnia Maria Skonieczna.
– Razem z chórem wspólnie przygotowaliśmy występ artystyczny. Piosenki były przeplatane poezją. Zdarza się, że po występach seniorzy sięgają po poezję danego poety. Na spotkania grupy artystycznej przynoszę teksty, które czytam. Następnie każdy może wybrać ten, który mu najbardziej odpowiada. Później można wymienić się tekstem, jeśli ktoś uzna, że lepiej się czuje w innej roli. Dotąd spotykaliśmy się raz w tygodniu w BCK – mówi polonistka Anna Tonkiel prowadząca Grupę Poetycką „Marzenie”.
Z kolei Bożena Juchimiuk przyznaje, że Jarosław Bijata świetnie prowadzi chór i współpracuje z seniorami. – Jarosław Bijata prowadzi dziewiętnastoosobowy chór „Młodzi duchem”, a my z Anną Tonkiel grupę poetycką „Marzenie” – mówi Bożena Jufimiuk. Dodaje, że ma wiele zajęć, bo uczestniczy w zajęciach Uniwersytetu Trzeciego Wieku i Teatrze Słowa, ale stara się też angażować w działalność Związku Emerytów Rencistów i Inwalidów, z którym chętnie jeździ na spektakle do Warszawy. – Często są też akcje pomocowe, więc też w nie się włączam. Lubię przybywać wśród ludzi, więc spotkania są ważne. Staramy się występami dawać radość – zaznacza Bożena Juchimiuk.
Natomiast Anna Tonkiel zna Marię Skonieczną od lat, więc jak powstała potrzeba zorganizowania grupy poetyckiej przewodnicząca związku poprosiła ją o włączenie się w działalność. – Zawodowo znam się na organizacji teatru, więc zgromadziłam przyjaciół, z którymi teraz działamy. Daje mi to dużą satysfakcję, nie chciałabym jedynie siedzieć w domu, ale coś z siebie dać innym – mówi Anna Tonkiel.
PRZECZYTAJ:
- W "Ogrodzie Sztuk" 6 artystów. Janów powraca do tradycji plenerów
- Ukrył się pod ubraniami. Jego partnerka nie chciała otworzyć policjantom drzwi
- PEC wprowadza podwyżki od 1 listopada. Co z czynszami w blokach?
- 58-latka nielegalnie produkowała alkohol. Mówiła, że na własny użytek
- Umawiały na seks z prostytutkami. "Telefonistkom" grozi 5 lat więzienia
- Kino już niebawem gotowe. Prace w pałacu zgodnie z planem
Napisz komentarz
Komentarze