Za nami I Wieczory Teatralne Klubów Seniora Gminy Międzyrzec Podlaski, które trwały od 14 do 21 października. W tym czasie na 4 scenach w Zaściankach, Berezie, Rzeczycy i Tłuśćcu pojawiło się 50 aktorów. – Widzowie obejrzeli 5 przedstawień oraz film – bajkę. Publiczność dopisała, sale były pełne, a spektakle zostały przyjęte z radością i entuzjazmem, co miało swoje odbicie w oklaskach i bisach – przekazuje Daniel Świąder jeden z pomysłodawców wieczorów teatralnych.
Wyjątkowe spektakle seniorów
To było pierwsze tego typu przedsięwzięcie na tak dużą skalę. Widzowie zobaczyli następujące przedstawienia: „Letnicy na wsi” – pełną humoru opowieść o nauce przedsiębiorczości, współpracy pokoleń i urokach życia na wsi; „Andrzejkowe wieczorki” oraz „Wesele” – rozśpiewaną opowieść o weselu i zwyczajach weselnych lat 50. – W spektaklu wykorzystano ok. 20 pieśni ludowych i 15 przyśpiewek. Łącznie na scenie pojawiło się 5 muzyków oraz 10 aktorów – śpiewaczy. W dniu premiery spektaklu zmarł pan Jan Giersz – muzyk, biorący udział w tworzeniu pierwotnej wersji „Wesela z lat 50.“. Spektakl był hołdem oddanym twórcy i przyjacielowi – podkreśla Daniel Świąder.
SPRAWDŹ TEŻ: Trwają remonty dróg powiatowych w gminie Międzyrzec Podlaski
Na zakończenie w Tłuśćcu seniorzy odegrali „Przystanek na trasie Moskwa – Berlin – gdzie glina zmienia się w złoto”, czyli historię warszawianki, którą los kieruje tak, że chcąc nie chcąc musi spędzić w Tłuśćcu trochę czasu, poznając miejscowość oraz jej mieszkańców oraz spektakl „Dlaczego Kożuszki”, czyli występ seniorów z Kożuszek, którzy zdradzą sekret, skąd wzięła się nazwa ich miejscowości. Za reżyserię trzech spektakli odpowiadał Daniel Świąder, a ich scenografię Natalia Potocka. Z kolei za scenariusz do „Andrzejkowych wieczorków” odpowiedzialny był Klub Seniora w Rzeczycy, a za reżyserię Bożena Wawryniuk.
Wspólnie tworzymy kluby seniora
– Na naszych oczach dokonują się głębokie zmiany społeczne. Sztuka i jej szczególna rola w procesie leczenia stosowana i opisywana była w Polsce już w latach 50. Teatr społecznościowy oprócz funkcji integracyjnej w wymiarze pokoleniowym jest przestrzenią reorganizacji środowiskowej w znaczeniu społecznym i kulturowym. Jako arteterapeuci działamy z intencją wskazania naszym podopiecznym, że wiek senioralny nie jest podążaniem w kierunku śmierci, ale w kierunku życia. Czerpaniem pełni satysfakcji poprzez dalszą aktywność opartą na współpracy i współdziałaniu – podkreślają pomysłodawcy cyklu teatralnych spotkań Daniel Świąder i Natalia Potocka.
I Wieczory Teatralne Klubów Seniora Gminy Międzyrzec Podlaski odbyły się w ramach dużego projektu pn. „Wspólnie tworzymy kluby seniora”, który realizuje samorząd w partnerstwie z Międzyrzecką Spółdzielnią Socjalną RAZEM. Koordynatorem projektu jest Elżbieta Chodzińska.
Dzięki niemu powstało 6 klubów: w Berezie, Koszelikach, Kożuszkach, Rzeczycy, Tłuśćcu oraz Zaściankach.
Najstarsi mieszkańcy gminy regularnie korzystają z bogatej oferty zajęć, prowadzonych przez wykwalifikowaną kadrę instruktorską. Uczestniczą m.in. w warsztatach krawieckich, plastycznych, dbałości o wygląd, pierwszej pomocy oraz warsztatach zdrowy kręgosłup. Uczęszczają na zajęcia zdrowego odżywiania, a także na zajęcia śpiewacze i teatralno-muzyczne. Realizują kurs języka angielskiego oraz poznają tajniki informatyki na zajęciach komputerowych.
Od początku realizacji projektu seniorzy uczestniczyli już w 4 633 godzinach różnorodnych zajęć. Byli na 16 z 33 zaplanowanych wycieczek, zwiedzając m. in. Toruń, Białystok, Warszawę czy Kraków.
Projekt „Wspólnie tworzymy kluby seniora” realizowany będzie do końca lipca 2023 r. Całkowita jego wartość to 4 907 376,60 zł.
CZYTAJ TEŻ:
- Atak na biuro posłanki Pawłowskiej: "Utopię Cię w szambie!"
- To już ostatni moment na złożenie tego wniosku. Chodzi o pieniądze
- XI Targi Pracy i Edukacji. Zobaczcie, jak było w Akademii Bialskiej
- Nietrzeźwi i alkohol w centrum Janowa. „Na to patrzy młodzież!”
- Pride of Poland - Francuz nie zapłacił za konie. Brakuje miliona euro
Napisz komentarz
Komentarze