Inicjatywa pod nazwą „Przy rzemiośle o kulturze” to kolejna edycja projektu zawodowego w ramach Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży. Realizowane w Europejskim Centrum Kształcenia i Wychowania OHP w Roskoszy działania miały na celu wzbogacanie wiedzy, podnoszenie kwalifikacji zawodowych młodzieży, integrację, ale także edukację międzykulturową i promowanie wspólnych wartości: wolności, tolerancji oraz wzajemnego szacunku. Międzynarodowa wymiana młodzieży była okazją do podjęcia twórczych działań, wspierających zarówno rozwój osobisty uczestników, jak też poczucie świadomości europejskiej.
Przy rzemiośle o kulturze. Międzynarodowa wymiana młodzieży
Projekt rozpoczął się 22 października i trwał 9 dni. Wzięło w nim udział 38 osób z Polski, Litwy i Niemiec. – Uczestnicy przeprowadzili gry i zabawy integracyjne, poznawali podstawowe pojęcia i zwroty w języku polskim, niemieckim i litewskim, uczyli się współpracy w międzynarodowej grupie, poszanowania różnorodności i tolerancji oraz nawiązywali dialog międzykulturowy. Wieczorami młodzi ludzie poznawali kulturę swoich krajów podczas wieczorków narodowych, rozwijali swoje zainteresowania poprzez kreatywne formy spędzania czasu wolnego a także integrowali się przy ognisku wspólnie śpiewając młodzieżowe przeboje muzyczne – relacjonuje Małgorzata Zając z ECKiW OHP w Roskoszy.
Dodaje, że najważniejsze działania projektowe odbywały się na terenie wioski ginących zawodów w Roskoszy. Codziennie realizowane były tam zajęcia praktyczne w warsztatach kowala i piekarza/cukiernika, podczas których młodzież zdobywała nowe umiejętności zawodowe pod czujnym okiem instruktora.
– Zajęcia te były prowadzone przez wykwalifikowanych rzemieślników, pracujących w ginących zawodach. Program szkoleń był bardzo różnorodny i intensywny, w sumie zrealizowano prawie 30 godzin szkoleniowych – podkreśla Małgorzata Zając.
Młodzież poznała historię wybranego zawodu oraz zapoznała się z maszynami i narzędziami charakterystycznymi dla wyposażenia poszczególnych warsztatów i z wielkim zapałem przystąpiła do zajęć praktycznych. – Młodzi piekarze i cukiernicy ręcznie wyrabiali i formowali ciasto, z którego powstawały przepyszne bułeczki, rogaliki, ciasteczka i chleby, uczyli się rozpalać tradycyjny piec chlebowy oraz wypiekali tradycyjny sękacz podlaski. Z kolei kowale zapoznali się z narzędziami i poznali podstawowe techniki kowalskie m.in. zginanie, wydłużanie, hartowanie, przekuwanie, zgrzewanie, co zaowocowało wykuwaniem różnego rodzaju wyrobów artystycznych, użytkowych i tradycyjnych podków. Z dużym zainteresowaniem spotkał się pokaz podkuwania koni, podczas którego omówiono i zaprezentowano podstawowe techniki czyszczenia i podkuwania kopyt końskich – relacjonuje Małgorzata Zając.
CZYTAJ TAKŻE: Zgłoś się na jarmark bożonarodzeniowy w Białej Podlaskiej
Przygotowanie do wejścia na rynek pracy
Projekt również na celu przygotowanie młodych osób do wejścia na rynek pracy. Odbył się panel z doradcą zawodowym, a uczestnicy zostali poddani analizie ich mocnych i słabych stron. Porównano też szanse i warunki pracy w tych samych zawodach w trzech różnych krajach.
W czasie wolnym od zajęć uczestnicy projektu zwiedzili Zamek w Janowie Podlaskim, Muzeum Południowego Podlasia w Białej Podlaskiej, Zamek Królewski, Łazienki Królewskie i Stare Miasto w Warszawie. Niezapomnianym wrażeniem był też wjazd na taras widokowy na 30. piętrze Pałacu Kultury i Nauki oraz wieczorny spacer po Królewskim Ogrodzie Światła w Wilanowie.
Projekt „Przy rzemiośle o kulturze” został podsumowany podczas uroczystej kolacji. Dyrektor ECKiW OHP Karol Sudewicz wręczył uczestnikom certyfikaty, poświadczające udział w projekcie i zdobyte umiejętności zawodowe. Organizatorzy zaplanowali już następną edycję projektu w przyszłym roku.
Przeczytaj:
- PiS próbuje przykryć słowa Kaczyńskiego o Polkach, które „dają w szyję”. Zdaniem Polaków – obraził kobiety
- Pomóżmy Bartkowi wygrać walkę z nowotworem! Wesprzyjmy zbiórkę
- W święto Niepodległej wspominamy przeszłość, patrząc w przyszłość (GALERIA)
- Wójtowie uhonorowani za zasługi. Medale wręczył wojewoda
- Złote gody 47 małżeństw z miasta i gminy Międzyrzec Podlaski
Napisz komentarz
Komentarze