Moment refleksji pojawił się podczas uroczystości na pl. Wolności w Białej Podlaskiej, gdzie przedstawiciele różnych bialskich środowisk zebrali się po mszy świętej za Ojczyznę w parafii Narodzenia NMP, by przy pomniku Niepodległej złożyć wieńce.
- 1795 - III rozbiór Polski i nastanie 123-letniej nocy zaborów. Pięć pokoleń Polaków tej nocy nie przespało. Podejmowali wspólny wysiłek, by w 1918 ponownie cieszyć się wolną i niepodległą ojczyzną. Podczas zaborów Polska znikła tylko z map politycznych świata, bo nie zginęła w sercach Polaków. Przejawiali tę polskość i przywiązanie na różne sposoby. Z podziwem patrzymy na te ograniczane, wyrywane zaborcom formy suwerenności jakim były Księstwo Warszawskie, Królestwo Polskie, wysiłek powstań Listopadowego i Styczniowego. Z wdzięcznością wspominamy działalność na polu sztuki, naszych narodowych wieszczy: Sienkiewicza, Mickiewicza, Norwida, oraz dzieła Chopina, Matejki i wielu innych. Wreszcie z dumą przywołujemy nazwiska ojców niepodległości: Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Ignacego Daszyńskiego, Wincentego Witosa, Wojciecha Korfantego, Ignacego Jana Paderewskiego. Warto, świętując polską niepodległość, pokazywać tych wielkich Polaków, szczególnie tych sześciu wymienionych, którzy potrafili współpracować, choć dzieliło ich prawie wszystko. W sprawach najwyższych mamy obowiązek przemawiania jednym głosem – mówił podczas uroczystości w centrum miasta prezydent Michał Litwiniuk.
- Bycie dobrym Polakiem dziś w czasach pokoju, to bycie dobrym uczniem, wdzięcznym, posłusznym dzieckiem swoich rodziców, zaangażowanym w obowiązki zawodowe pracownikiem, samorządowcem, przedstawicielem władzy rządowej, przedstawicielem służb mundurowych, we wszystkich rolach zawodowych, społecznych i życiowych bycie solidnym człowiekiem, bo ten solidny człowiek przyczynia się do budowy dobrobytu i stabilności naszej Niepodległej - dodał prezydent Litwiniuk.
Prezydent wspomniał też o egzaminie z polskości, jaki zdajemy dziś w obliczu wojny w Ukrainie. - Dziś zdajemy egzamin z polskiego patriotyzmu pomagając naszym sąsiadom w walczącej Ukrainie, przeciwstawiających się brutalnej i bezprawnej agresji – mówił i zaznaczał, że egzamin zdają też dziś politycy, bo patriotyzm to również umiejętność trwania w sojuszach. - Mamy swoje polskie obowiązki wobec UE, bo to w niej lokuje się nasze polityczne i ekonomiczne bezpieczeństwo – zaznaczał.
Podczas uroczystości odczytany został przez przedstawicieli wojska list od ministra obrony narodowej, Mariusza Błaszczaka. Radna Sejmiku województwa, Barbara Barszczewska przekazała natomiast życzenia od marszałka województwa Jarosława Stawiarskiego. Przy okazji zwróciła się do zebranych z takim przekazem: - To święto jest podniosłe i ważne dla Polaków. Wiemy o tym, że były 123 lata ciemnej nocy, ale odzyskaliśmy wreszcie niepodległość, a ja wole mówić że sobie wywalczyliśmy tę wolność i tym powinniśmy się dziś cieszyć. Dziękujemy za to wszystkim, którzy mam to wywalczyli, szanujmy to i dbajmy o to, by nasza ojczyzna się jak najlepiej rozwijała. Pamiętajmy, że w czasie 20-lecia międzywojennego wykształciliśmy wspaniałe pokolenia ludzi wielkich, odważnych , kochających Polskę. Czy my również dziś wychowujemy takich samych ludzi, czy również pozostawimy po sobie taki ślad? A niepotrzebne jest wpajanie żadnych nowych wartości, które są wprowadzane teraz i nie wiem skąd się wzięły. Są trzy najważniejsze wartości: Bóg, honor i Ojczyzna.
W ramach świętowania 11 listopada w Białej Podlaskiej odbył się również Bieg Niepodległości w parku Radziwiłłów. Dzień wcześniej bialanie świętowali podczas koncertu „Niepodległa – tu i teraz”. Zaprezentowały się podczas niego ZPiT Podlasie oraz zespół wokalny „Chwilka”.
Napisz komentarz
Komentarze