W najnowszym wydaniu Słowa Podlasia, czeka na Was, jak zwykle, mnóstwo ciekawych artykułów. Pamiętajcie, że nasz tygodnik kupicie także w elektronicznej wersji, wystarczy wejść na www.eprasa.pl. O czym piszemy w nowym numerze?
- Nie żyje kobieta, która została ranna podczas ataku nożownika w jednej z kancelarii komorniczych. Ofiara to 44-latka z Radzynia Podlaskiego, właścicielka kancelarii i komornik przy Sądzie Rejonowym w Łukowie. Mężczyzna, używając noża, zadał kobiecie 40 ciosów, powodując między innymi rany głowy, klatki piersiowej i brzucha. Policjanci, żeby go obezwładnić, musieli użyć broni palnej. Sprawca usłyszał zarzuty m.in. zabójstwa.
- Jest taki jeden dzień w roku, w którym na prezenty czekają dzieci i dorośli. Tacy, którzy wierzą i ci, którzy nie wierzą w Świętego Mikołaja. A ten 6 grudnia ma mnóstwo pracy. Dlatego znów chcemy mu pomóc. Po raz kolejny w role Mikołajów wcielą się nasze VIP-y. I to oni będą czekać na Wasze listy. Rusza akcja Mikołaje Słowa Podlasia! W aktualnym wydaniu znajdziecie kupon, który należy dołączyć do listu.
- W miniony weekend pożegnano dwóch mężczyzn zabitych wybuchem rakiety, która w zeszły wtorek eksplodowała w Przewodowie (gm. Dołhobyczów). W sobotę pochowano 62-letniego Bogusława z Przewodowa, który był kierownikiem tamtejszej suszarni zbóż, a w niedzielę pożegnano 59-letniego Bogdana z Setnik.
- Rada miasta nie od razu przychyliła się do zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego miasta Biała Podlaska pod nazwą „Lotnisko”. Jedni mówili, że nie mieli czasu się z nim zapoznać, inni pytali dla kogo te zmiany, bo informacji o potrzebach wojska, na co powołuje się miasto, w projekcie uchwały nie było. Po wymianie ciosów podczas konferencji prasowych, radni i urzędnicy odbyli debatę kolejny raz.
- Otwarta jest już Baza Rodzin w ramach tegorocznej edycji Szlachetnej Paczki. Z naszego regionu zostało zgłoszonych do pomocy łącznie ponad 100 rodzin, a ich główne potrzeby to żywność, odzież i środki czystości. Liderzy Szlachetnej Paczki opowiadają, na jakim etapie są przygotowania do Weekendu Cudów w Białej Podlaskiej, Radzyniu Podlaskim, Parczewie i Międzyrzecu Podlaskim.
- – Ten turniej to spełnienie marzeń – mówi Sebastian Szymański, wychowanek Akademii Piłkarskiej TOP 54 Biała Podlaska, który z reprezentacją Polski przygotowuje się w Katarze do pierwszego spotkania w piłkarskich mistrzostwach świata.
- Budowa przedszkola w Kąkolewnicy mogłaby się już stać faktem. Gmina pozyskała na tę inwestycję 5 mln zł z Polskiego Ładu, zamykający działalność SKR przekazał na ten cel darowiznę, gmina zabezpieczyła wkład własny, radni przyjęli uchwałę popierającą realizację inwestycji. Gdy po rozstrzygniętym przetargu przyszedł czas na podpisanie umowy z wybranym wykonawcą, pojawił się problem, radni nie dołożyli brakującej kwoty. Mieszkańcy są oburzeni.
- Do Sejmu wpłynął projekt nowelizujący ustawę o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi. Dzięki niemu wszystkie samorządy będą mogły tworzyć i prowadzić izby wytrzeźwień. Czy to dobry pomysł?
- Prężnie działające gospodynie ze Świniarowa (gm. Łosice) zdobyły w konkursie organizowanym przez Krajową Sieć Obszarów Wiejskich tytuł najaktywniejszego koła gospodyń na Mazowszu. Do grupy najaktywniejszych liderek zaliczono natomiast Wioletę Daniluk, wyróżniono też Elżbietę Semeniuk. Zdjęcie Piotra Soroki z Łosic wywalczyło drugie miejsce w 5. edycji konkursu na najlepsze zdjęcie kulinarne.
- Dziewczyna, której placek najszybciej zje pies, wyjdzie za mąż jako pierwsza. Szybkie zamążpójście wróżyło też... dziobnięcie przez gąsiora, a szczekanie psa miało przepowiadać, skąd będzie pochodził przyszły mąż. Wróżby i zwyczaje andrzejkowe na południowym Podlasiu i Lubelszczyźnie są nieodłącznym elementem naszego regionalnego folkloru. Skąd wzięła się tradycja obchodzenia w taki sposób wigilii świętego Andrzeja i jak nasi przodkowie bawili się w tym czasie?
Napisz komentarz
Komentarze