Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 23 listopada 2024 01:40
Reklama dotacje rpo
Reklama

Zakończył się Festiwal Kuchni Świętego Marcina. Podlaska biesiada w Zamku Janów Podlaski

Tańce na parkiecie, specjalne menu, w którym królowała gęsina oraz konkursy z nagrodami. Tak minął ubiegły weekend w Zamku Janów Podlaski. Wszystko za sprawą podlaskiej biesiady, która była zwieńczeniem, trwającego tydzień, Festiwalu Kuchni Świętego Marcina.
Zakończył się Festiwal Kuchni Świętego Marcina. Podlaska biesiada w Zamku Janów Podlaski
Tańce na parkiecie, specjalne menu, w którym królowała gęsina oraz konkursy z nagrodami. Tak minął Festiwal Kuchni Świętego Marcina w Zamku Janów Podlaski

Autor: Paulina Chodyka-Łukaszuk

W listopadzie, dokładnie 11 listopada, wspominamy św. Marcina. Niegdyś ten dzień oznaczał oficjalne zakończenie roku w rolnictwie, a tradycyjnie świętowanie obejmowało wesołe zabawy z tańcami. Ze świętym Marcinem nierozerwalnie są związane tradycyjne potrawy, w tym przede wszystkim te z gęsiny. 

Dobrze wie o tym Zamek Janów Podlaski, który nawiązał do tych wyjątkowych tradycji i zorganizował w tym roku po raz pierwszy Festiwal Kuchni Świętego Marcina. 

Rozpoczął się on 11 listopada. Z tej okazji w zamkowej restauracji "U Biskupów" zagościły gęsina i rogale świętomarcińskie. 

Zwieńczeniem festiwalu była natomiast prawdziwa podlaska biesiada ze skomponowanym specjalnie na tę okazję menu. W nim oczywiście również królowała gęsina w najróżniejszej postaci. Była więc m.in. sałatka z wędzonym mięsem z gęsi, rosół na gęsinie, noga z gęsi na czerwonej kapuście oraz gulasz z gęsich żołądków. Do tego na deser można było zamówić świętomarcińskiego rogala z białym makiem lub ciastko marcinek. 

PRZECZYTAJ: Za nami maskowy bal andrzejkowy osób z niepełnosprawnością. To była wspaniała zabawa!

– Po raz pierwszy organizujemy Festiwal Kuchni Świętego Marcina. Święty Marcin jest wpisany we wschód Polski, w przełom religii katolickiej i prawosławnej, a ponieważ smaki świętomarcińskie są naprawdę kuszące, to postanowiłem zorganizować, po udanym Święcie Piwa, również święto Marcina. By była to też okazja do uhonorowania wszystkich najbardziej znanych solenizantów, którzy do 24 grudnia obchodzą swoje imieniny – opowiada dyrektor Zamku Janów Podlaski Grzegorz Orzełowski. – Chcemy, by nasi goście dziś dobrze się bawili, nie narzucamy żadnego scenariusza, choć będą na pewno toasty za wszystkich solenizantów. Na stole pojawią się dania z gęsiną w roli głównej, ale będą też potrawy z daniela, wszystko przygotowane przez naszych kucharzy ze świeżych i najlepszej jakości produktów – dodawał tuż po rozpoczęciu biesiady. 

Zamek Janów Podlaski przygotował tego wieczoru konkursy z nagrodami, w tym taneczny, a każdy przy wejściu otrzymał numerek, bo w trakcie biesiady odbyło się losowanie. Do szczęśliwców powędrowały vouchery na hotelowe usługi. Atmosfera przez cały wieczór i noc była wyborna, na parkiecie uczestnicy biesiady tańczyli do hitów zespołu ABBA oraz oczywiście disco-polo.

Uczestnicy biesiady w Zamku Janów Podlaski ruszyli z uśmiechami na twarzy na parkiet. (fot. Paulina Chodyka-Łukaszuk)

Warto wspomnieć, że podczas biesiady swoje imieniny świętowali słynni solenizanci ostatnich i nadchodzących tygodni: Marcin (11 listopada), Andrzej (30 listopada), Barbara (4 grudnia), Mikołaj (6 grudnia) i Ewa (24 grudnia), którzy z okazji Festiwalu Kuchni Świętego Marcina mogli liczyć na specjalne zniżki na noclegi w Zamku Janów Podlaski.

Dyrektor hotelu mówi też o najbliższych planach. 

– Szykujemy możliwość spędzenia u nas świąt Bożego Narodzenia. To już tradycja naszego hotelu, że duże rodziny przyjeżdżają do Zamku Janów Podlaski, mają swój stół, prezenty. W tym czasie wypoczynku i świętowania Bożego Narodzenia, nasz hotel jest idealnym miejscem na spędzenie tego wyjątkowego czasu. Przygotowujemy się też roztańczonego sylwestra, podczas którego godnie powitamy rok 2023 – podkreśla Grzegorz Orzełowski. 

A na koniec mamy dla was kilka ciekawostek, związanych ze Św. Marcinem. Miał on spotkać na swojej drodze ubogiego człowieka, który był prawie nagi. Podzielił się więc z nim płaszczem żołnierskim. Dlatego został patronem ubogich i żołnierzy. Inna z historii o św. Marcinie głosi, że gdy chciano nadać mu sakrę biskupią – on tego odmówił. Ukrył się przed wysłannikiem papieża, ale jego kryjówkę zdradziła swoim gęganiem gęś. Za wydanie św. Marcina ludowi, gęsi swą karę ponoszą do dziś... Od tego wziął się zwyczaj pieczenia gęsi na 11 listopada.

Niegdyś Dzień Świętego Marcina oznaczał oficjalnie zakończenie roku gospodarskiego w rolnictwie i zakończenie jesieni. Tradycyjne świętowanie obejmowało wesołe zabawy z tańcami, wróżby i charakterystyczne potrawy, nawiązujące do barwnej legendy o żywocie świętego. Wiązał się z tym zwyczaj zanoszenia tłustych gęsi do dworu, do klasztoru i do kościoła. Niektóre wsie, organizowały w dzień św. Marcina konkursy na najokazalszą gęś.

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ:


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklamadotacje rpo
KOMENTARZE
Autor komentarza: Dajcie SpokójTreść komentarza: Taaa specjalny zespół od naganiania spragnionych wolności ludzi do głosowania na prezydenta konkretnej partii "bo inaczej nie zorganizujemy czytania ustawy, bo nam się wydaje że obecny prezydent odrzuci" Śmiech na sali.Data dodania komentarza: 21.11.2024, 18:02Źródło komentarza: Bliżej legalizacji marihuany w Polsce? Zajmą się tym Petru i JachiraAutor komentarza: c ytTreść komentarza: A krowy? Szczepić krowy, są większe od psa i kota. To o wiele więcej obywatela, na statystyczny przypadek zakaźny. Przyznajcie się, nie zrzucaliście kostek, na Stado?Data dodania komentarza: 21.11.2024, 16:57Źródło komentarza: Wścieklizna w natarciu. Wykryto ją u domowego psa i krowyAutor komentarza: ccytTreść komentarza: Za 30mln, to da się rzekę kupić ... do jakiegoś morza, niekoniecznie Bałtyku, bo tam, to już wiecieData dodania komentarza: 21.11.2024, 16:54Źródło komentarza: Radni miejscy zdecydują czy przyjmą gminne ściekiAutor komentarza: chyży rójTreść komentarza: niech najpierw szczepią psy i koty będąnce w niewoli w miescie,Dodatkowo właściciele nie sprzątają po swoich niewolnikach,Postawić strażnika miejskiego i niech wali mandaty,od tego jest.Data dodania komentarza: 21.11.2024, 10:57Źródło komentarza: Wścieklizna w natarciu. Wykryto ją u domowego psa i krowyAutor komentarza: chyży rójTreść komentarza: a to dlatego,bo trzeba używać i rozumu a im zabrakloData dodania komentarza: 21.11.2024, 10:48Źródło komentarza: Kierowała po alkoholu. Uderzyła w busa
Reklama
Reklama