Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 2 listopada 2024 12:25
Reklama
Reklama baner reklamowy word biała podlaska

Zakończył się Festiwal Kuchni Świętego Marcina. Podlaska biesiada w Zamku Janów Podlaski

Tańce na parkiecie, specjalne menu, w którym królowała gęsina oraz konkursy z nagrodami. Tak minął ubiegły weekend w Zamku Janów Podlaski. Wszystko za sprawą podlaskiej biesiady, która była zwieńczeniem, trwającego tydzień, Festiwalu Kuchni Świętego Marcina.
Zakończył się Festiwal Kuchni Świętego Marcina. Podlaska biesiada w Zamku Janów Podlaski
Tańce na parkiecie, specjalne menu, w którym królowała gęsina oraz konkursy z nagrodami. Tak minął Festiwal Kuchni Świętego Marcina w Zamku Janów Podlaski

Autor: Paulina Chodyka-Łukaszuk

W listopadzie, dokładnie 11 listopada, wspominamy św. Marcina. Niegdyś ten dzień oznaczał oficjalne zakończenie roku w rolnictwie, a tradycyjnie świętowanie obejmowało wesołe zabawy z tańcami. Ze świętym Marcinem nierozerwalnie są związane tradycyjne potrawy, w tym przede wszystkim te z gęsiny. 

Dobrze wie o tym Zamek Janów Podlaski, który nawiązał do tych wyjątkowych tradycji i zorganizował w tym roku po raz pierwszy Festiwal Kuchni Świętego Marcina. 

Rozpoczął się on 11 listopada. Z tej okazji w zamkowej restauracji "U Biskupów" zagościły gęsina i rogale świętomarcińskie. 

Zwieńczeniem festiwalu była natomiast prawdziwa podlaska biesiada ze skomponowanym specjalnie na tę okazję menu. W nim oczywiście również królowała gęsina w najróżniejszej postaci. Była więc m.in. sałatka z wędzonym mięsem z gęsi, rosół na gęsinie, noga z gęsi na czerwonej kapuście oraz gulasz z gęsich żołądków. Do tego na deser można było zamówić świętomarcińskiego rogala z białym makiem lub ciastko marcinek. 

PRZECZYTAJ: Za nami maskowy bal andrzejkowy osób z niepełnosprawnością. To była wspaniała zabawa!

– Po raz pierwszy organizujemy Festiwal Kuchni Świętego Marcina. Święty Marcin jest wpisany we wschód Polski, w przełom religii katolickiej i prawosławnej, a ponieważ smaki świętomarcińskie są naprawdę kuszące, to postanowiłem zorganizować, po udanym Święcie Piwa, również święto Marcina. By była to też okazja do uhonorowania wszystkich najbardziej znanych solenizantów, którzy do 24 grudnia obchodzą swoje imieniny – opowiada dyrektor Zamku Janów Podlaski Grzegorz Orzełowski. – Chcemy, by nasi goście dziś dobrze się bawili, nie narzucamy żadnego scenariusza, choć będą na pewno toasty za wszystkich solenizantów. Na stole pojawią się dania z gęsiną w roli głównej, ale będą też potrawy z daniela, wszystko przygotowane przez naszych kucharzy ze świeżych i najlepszej jakości produktów – dodawał tuż po rozpoczęciu biesiady. 

Zamek Janów Podlaski przygotował tego wieczoru konkursy z nagrodami, w tym taneczny, a każdy przy wejściu otrzymał numerek, bo w trakcie biesiady odbyło się losowanie. Do szczęśliwców powędrowały vouchery na hotelowe usługi. Atmosfera przez cały wieczór i noc była wyborna, na parkiecie uczestnicy biesiady tańczyli do hitów zespołu ABBA oraz oczywiście disco-polo.

Uczestnicy biesiady w Zamku Janów Podlaski ruszyli z uśmiechami na twarzy na parkiet. (fot. Paulina Chodyka-Łukaszuk)

Warto wspomnieć, że podczas biesiady swoje imieniny świętowali słynni solenizanci ostatnich i nadchodzących tygodni: Marcin (11 listopada), Andrzej (30 listopada), Barbara (4 grudnia), Mikołaj (6 grudnia) i Ewa (24 grudnia), którzy z okazji Festiwalu Kuchni Świętego Marcina mogli liczyć na specjalne zniżki na noclegi w Zamku Janów Podlaski.

Dyrektor hotelu mówi też o najbliższych planach. 

– Szykujemy możliwość spędzenia u nas świąt Bożego Narodzenia. To już tradycja naszego hotelu, że duże rodziny przyjeżdżają do Zamku Janów Podlaski, mają swój stół, prezenty. W tym czasie wypoczynku i świętowania Bożego Narodzenia, nasz hotel jest idealnym miejscem na spędzenie tego wyjątkowego czasu. Przygotowujemy się też roztańczonego sylwestra, podczas którego godnie powitamy rok 2023 – podkreśla Grzegorz Orzełowski. 

A na koniec mamy dla was kilka ciekawostek, związanych ze Św. Marcinem. Miał on spotkać na swojej drodze ubogiego człowieka, który był prawie nagi. Podzielił się więc z nim płaszczem żołnierskim. Dlatego został patronem ubogich i żołnierzy. Inna z historii o św. Marcinie głosi, że gdy chciano nadać mu sakrę biskupią – on tego odmówił. Ukrył się przed wysłannikiem papieża, ale jego kryjówkę zdradziła swoim gęganiem gęś. Za wydanie św. Marcina ludowi, gęsi swą karę ponoszą do dziś... Od tego wziął się zwyczaj pieczenia gęsi na 11 listopada.

Niegdyś Dzień Świętego Marcina oznaczał oficjalnie zakończenie roku gospodarskiego w rolnictwie i zakończenie jesieni. Tradycyjne świętowanie obejmowało wesołe zabawy z tańcami, wróżby i charakterystyczne potrawy, nawiązujące do barwnej legendy o żywocie świętego. Wiązał się z tym zwyczaj zanoszenia tłustych gęsi do dworu, do klasztoru i do kościoła. Niektóre wsie, organizowały w dzień św. Marcina konkursy na najokazalszą gęś.

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ:


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: KierowcaTreść komentarza: Spawaczu lepiej mieć zdane prawo jazdy w Łomży, niż dostane w twoim regionie za jajka i masło...Data dodania komentarza: 2.11.2024, 07:04Źródło komentarza: Nie będzie taryfy ulgowej. Prawo jazdy zabiorą na zawszeAutor komentarza: JACKETreść komentarza: A W WARSZAWIE BON ENERGETYCZNY BĘDZIE NAJPÓŹNIEJ BO RODZIN BIEDNYCH NIEMAData dodania komentarza: 1.11.2024, 22:57Źródło komentarza: Bon energetyczny 2024. Kiedy wypłata?Autor komentarza: WARSZAWATreść komentarza: A W WARSZAWIE BĘDZIE NA KONIEC BO W WARSZAWIE BIEDNYCH RODZIN NIEMA BO WARSZAWA BOGATA ALE LUDZIE BIEDNI ŻYJĄ TYLKO ŚWITA RZĄDZĄCA I DEVELOPRZY SĄ BOGACI A RODZINY Z DZIEĆMI NAJBIEDNIEJSIData dodania komentarza: 1.11.2024, 22:54Źródło komentarza: Bon energetyczny 2024. Kiedy wypłata?Autor komentarza: Clark GriswaldTreść komentarza: Gdyby te same fajki obklejone były polskimi znakami akcyzy, to byłyby zdrowe i reklamowane na każdym kroku. Fajki oklejone banderolami konkurencyjnej mafii zostaną spalone w cementowni żeby plebs dał zarobić odpowiedniej mafii.Data dodania komentarza: 1.11.2024, 11:50Źródło komentarza: Koroszczyn. Papierosy warte milion złotych w brykiecie [ZDJĘCIA]Autor komentarza: RomanTreść komentarza: Ależ człowieku,chyba doskonale wiesz że kazdy ,,wladca" miasta wymienia podleglych sobie prezesow,dyrektorów rożnych bytów samorządowych,na uleglych- z roznych względow.Każdy ,,władca"chce w miarę bezproblemowo/bezstresowo,w spokoju urzędować,czyli przetrwać.Żaden nie chce miec niepewnego dyrektora czy prezesa,który bądzie mu podkladał świnie i kopał dolki pod nim,lub będzie w jakiś inny spsob opornikiem.Z takimi żegnamy się,dajemy jakieś odprawy/nagrody,a za plecami mówimy ,,a paszoł wont",ty taki i owaki.W kazdej mieścinie jest wiele bytow samorządowych jak; szkoly,szpital,przedszkola,zaklady oczyszczania,wodociągi,komunalne mieszkania, biblioteki,a jak w mieście jest szalet miejski, tam też może wymienić kierownika kibla- ,na mającego większe kompetencje i umiejętności w zarzadzaniu tym przybytkiem,( bardzo potrzebnym).Jest więc szerokie pole manewru na odwolania,wymiany,roszady i przesunięcia..Panstwowym firmom może naskoczyć,z nimi musi dobrze życ, i zawsze zyje,bo CI mogą zrobić mu koło piora.Więc mowa burmistrza to tylko taka pierdoprzykrywka,bo coś powiedzieć musiał dla takich ,,zbulwersowanych" ludzi jak Ty.Czas Tobie było przywyknąć😊Data dodania komentarza: 1.11.2024, 10:23Źródło komentarza: Wypadek na radzyńskiej pływalni. Ratownicy zawieszeni, dochodzenie w toku
Reklama
Reklama