Dwusalowa pracownia endoskopowa, w pełni wyposażona i z salą wybudzeń – tym od niedawna dysponuje SP ZOZ w Radzyniu Podlaskim. Jak mówi Robert Lis, dyrektor szpitala, placówka dotychczas dysponowała bardzo skromną przestrzenią do wykonywania badań endoskopii i kolonoskopii.
– Dotychczasowa pracownia wciśnięta była między oddziały chirurgii i ortopedii. Nowa otrzymała inną lokalizację, na trzecim piętrze, w oddzielnym segmencie. Zyskaliśmy pełnowymiarową, dwusalową pracownię z salą wybudzeń. Myślę, że mamy prawo mówić, że jest to pracownia bezpieczna, przyjazna pacjentom i personelowi, bo wygoda pracy jest też istotna – mówi dyrektor Robert Lis. – Razem z modernizacją pomieszczeń pod pracownię, wyposażyliśmy ją również w nowy sprzęt: gastroskopy, kolonoskopy i kolumnę wizyjną.
Pracownia powstała dzięki pieniądzom, jaki powiat pozyskał z Rządowego Funduszu Inicjatyw Lokalnych w kwocie 2 mln zł.
– To bardzo ważna inwestycja dla naszego samorządu. My w tej kadencji postawiliśmy na przeciwdziałanie różnym schorzeniom, bo jak wiadomo, lepiej zapobiegać niż leczyć. Dzięki programom rządowym szeroko pozyskujemy środki na inwestycje szpitalne, które mogą ułatwić diagnostykę – mówi Szczepan Niebrzegowski, starosta radzyński. – Do środków z RFIL powiat nie musiał dokładać pieniędzy, by pracownia powstała. Natomiast jako powiat przeznaczyliśmy 150 tys. zł z własnych środków na zakup gastroskopu, żeby uzupełnić sprzęt tej pracowni.
PRZECZYTAJ: Zderzenie dwóch samochodów w Bezwoli. Jedna osoba nie żyje
Jak mówi dyrektor Lis, już na dniach szpital rozpocznie program badań przesiewowych, które będą prowadzone w pracowni endoskopowej.
– To pracownia z XXI w., śmiem twierdzić – mówi natomiast doktor Katarzyna Niewęgłowska – gastroeterolog, kierownik pracowni endoskopowej. – Spełniamy wszelkie normy lokalowe, mamy nowoczesny sprzęt, wyszkolony personel. Dla mnie jest to ukoronowanie drogi zawodowej, a pracuję w szpitalu radzyńskim od 26 lat. Tu zrobiłam wszystkie trzy specjalizacje i chciałabym tu pracować do emerytury, a w takim miejscu będzie to przyjemnością. Myślę, że pracownią endoskopową na takim poziomie nie dysponuje inny szpital powiatowy w tej części województwa.
Do tej pory na badanie planowane w pracowni endoskopowej czas oczekiwania wynosił 12-16 tygodni. Dr Niewęgłowska liczy na to, że w nowych realiach, w przeciągu roku uda się znacznie skrócić ten okres.
– Myślę, że w ciągu roku zwiększymy wydajność pracowni o 400 proc. miesięcznie i czas oczekiwania na badania planowe skróci się do 6-8 tyg. To moje marzenie i taki jest standard światowy – mówi dr Katarzyna Niewęgłowska, kierownik pracowni.
Badania w nowej pracowni szpitala mają być dla pacjentów bardziej przyjazne. – Pracujemy na najnowocześniejszych torach wizyjnych i bardzo nowoczesnych endoskopach, dysponujemy aparatami z regulowaną sztywnością. Ten sprzęt znacznie zwiększa komfort badań dla pacjenta. Stosujemy też wszelkiego rodzaju znieczulenia, tak płytkie jak i pełne znieczulenie anestezjologiczne – dodaje dr Niewęgłowska. Przypomina jednocześnie, że gastroskopia i kolonoskopia to podstawowe dziś narzędzia do badania układu przewodu pokarmowego. – Trzeba sobie uświadomić, że występujące patologie układu pokarmowego dotyczą dziś około 50 proc. populacji. Endoskopia jest w stanie zdiagnozować wiele chorób górnego odcinka układu pokarmowego Natomiast kolonoskopia to najlepsze nasze narzędzie do wykrywania raka jelita grubego, który u nas jest drugą przyczyną śmiertelności wśród nowotworów. Wcześniej wykryty jest w pełni wyleczalny. W czasie kolonoskopii możemy wykryć stany przedrakowe. W czasie kolonoskopii możemy usunąć polipy i pacjent nigdy nie zachoruje.
23 listopada, podczas otwarcia pracowni endoskopowej w radzyńskim szpitalu, odsłonięta została pamiątkowa tablica poświęcona dr. Jarosławowi Drabko, znanemu specjaliście w tej dziedzinie, który został patronem otwartego działu. Otwartą pracownię poświęcił przybyły na uroczystość bp siedlecki Kazimierz Gurda.
TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ:
- Rodziny czekają na darczyńców. Weź udział w Szlachetnej Paczce
- Na jednym z pól blisko granicy wylądował dron. Do kogo należał?
- Zderzenie dwóch samochodów w Bezwoli. Jedna osoba nie żyje
- Zaśpiewali i zagrali dla pani Basi. Koncert charytatywny w Wisznicach
- Która gmina została liderem ekonomii społecznej?
- Kierował 18-latek, zginęła jego 13-letnia siostra
Napisz komentarz
Komentarze