Co może Inspekcja Transportu Drogowego? Np. unieruchomić kierowcę na kilka miesięcy, zabierając mu prawo jazdy. Albo ukarać go wysokim mandatem.
W tym roku weszła już w życie nowa ustawa, która dała inspektorom Transportu Drogowego kolejne możliwości. Najbardziej dotkliwą karą jest wykluczenie kierowców z wykonywania zawodu na wiele miesięcy, jeśli wyjdą na jaw manipulacje związane z czasem pracy. Podobna sytuacja może spotkać kierowców, którzy w ogóle nie rejestrowali swojej aktywności za pomocą tachografów.
MSWiA rozszerza uprawnienia inspektorów ITD
Teraz Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji – jak podał Dziennik.pl – przygotowało projekt rozszerzający uprawnienia ITD w pięciu nowych sytuacjach:
- wyjazd na drogę pojazdem pomimo braku wymaganych dokumentów stwierdzających dopuszczenie do ruchu (inspektorzy będą mogli wystawić mandat za brak ważnego przeglądu technicznego; maksymalna wysokość mandatu to 3 tys. zł);
- używanie oleju opałowego do celów napędowych;
- posługiwanie się dowodem rejestracyjnym z danymi, które nie odpowiadają stanowi faktycznemu;
- prowadzenie pojazdu przez osobę bez uprawnień – obecnie policja karze za to 300-złotowym mandatem;
- korzystanie z pojazdu samochodowego w sposób niezgodny z jego przeznaczeniem.
CZYTAJ TEŻ: Składy węgla w Małaszewiczach i Terespolu. Stamtąd gminy odbiorą opał
Nie będą musieli wzywać policji
Te zmiany MSWiA tłumaczy m.in. wprowadzeniem w styczniu tego roku nowego i ostrzejszego taryfikatora mandatów oraz charakterem służby inspektorów. Po ujawnieniu wykroczenia często musza oni wzywać patrol drogówki.
W ocenie resortu rozszerzenie uprawnień do karania mandatami za wykroczenia ujawniane przez ITD pozytywnie wpłynie na efektywność prowadzonych postępowań oraz zwiększenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym.
"Inspektorzy nie będą prowadzić pracochłonnych czynności wyjaśniające w sprawach o wykroczenia i wnosić wniosków o ukaranie do sądu albo wzywać na miejsce wykroczenia funkcjonariuszy innych służb kontrolnych, w celu zastosowania postępowania mandatowego" – podkreśla MSWiA.
Bo dziś, jeśli inspektorzy ITD ujawnią niektóre wykroczenia popełniane przez kierowców, muszą wzywać policję lub kierować sprawę do sądu. Po zmianie przepisów wystawią im mandaty.
ITD na zakupach
Generalny Inspektorat Transportu Drogowego wybrał się także na zakupy. Chce kupić 33 samochody, a do nich 33 radary. Zasilą one flotę samochodów z 26 mobilnymi urządzeniami rejestrującymi Ramet AD9C (3 sztuki oczekują na legalizację w pojazdach).
Przez 9 miesięcy tego roku w taki sposób zarejestrowano ponad 27 tys. przekroczeń prędkości.
Według planu ta inwestycja ma być zrealizowana do końca listopada.
PRZECZYTAJ:
- Pride of Poland. Transakcja nie doszła do skutku, konie w stadninach
- Napisz list do Mikołaja Słowa Podlasia
- Rodziny czekają na darczyńców. Weź udział w Szlachetnej Paczce
- Na jednym z pól blisko granicy wylądował dron. Do kogo należał?
- Zaśpiewali i zagrali dla pani Basi. Koncert charytatywny w Wisznicach
- Która gmina została liderem ekonomii społecznej?
Napisz komentarz
Komentarze