Co może się stać z ofiarą handlarzy ludźmi? Do jakich celów wykorzystują pozyskane osoby? Jak się przed nimi bronić? O tym z gimnazjalistami rozmawiali ostatnio parczewscy policjanci.
Spotkanie zorganizowano w Publicznym Gimnazjum im. Władysława Jagiełły. – Funkcjonariusze przybliżyli młodzieży charakter tego procederu. Omówili metody działania sprawców oraz przedstawili sposoby jakimi się posługują przy doborze swoich ofiar. Na podstawie przytoczonych przykładów uczniowie mogli zapoznać się problematyką tego zagadnienia – informuje Artur Łopacki, rzecznik KPP w Parczewie.
Policjanci zwrócili uwagę młodych ludzi, że handel ludźmi nie musi się wiązać jedynie z wykorzystaniem seksualnym. – Są też inne formy zniewolenia, którym podlegają porwani. Należy do nich: zmuszanie do żebractwa, popełniania przestępstw a także handel dziećmi czy ludzkimi organami – wylicza rzecznik. Policjanci przekazali też młodzieży cenne wskazówki, jak się zachować, by ofiarą handlarzy ludźmi się nie stać.
Natomiast w środę, 20 września policjanci spotkali się z rodzicami uczniów Zespołu Szkół Publicznych w Sosnowicy. Tu mowa była o zagrożeniach w internecie, a dokładnie cyberprzemocy.
Rzecznik zapewnia, że niezgodna z prawem działalność w internecie, daje tym, którzy to robią złudne poczucie bezkarności i anonimowości. – Policja dysponuje odpowiednimi narzędziami aby skutecznie działać w tym zakresie. Każde urządzenie elektroniczne z dostępem do internetu pozostawia bowiem ślad. Ustalenie potencjalnego przestępstwa staje się dla policji jedynie kwestią czasu – dodaje rzecznik.
(joan)
Napisz komentarz
Komentarze