Decyzję o rozpoczęciu programu „Złota Rączka dla Seniora 75+” w Międzyrzecu Podlaskim podjęli radni na ostatniej sesji rady miasta 29 listopada.
Program został skonsultowany z Międzyrzecką Radą Seniorów i powstał po przedstawieniu przez dyrektora Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej potrzeb dla seniorów, w szczególności 75+, samotnie mieszkających w Miedzyrzecu w zakresie zorganizowania im pomocy w formie bezpłatnych usług naprawczych w gospodarstwach domowych.
Uzasadnieniem dla wdrożenia programu, jak czytamy w projekcie uchwały jest: „Zwiększający się udział osób starszych oraz niepełnosprawnych w społeczeństwie, zmiany w tradycyjnym modelu rodziny i odejście od modelu rodziny wielopokoleniowej oraz niewysoki status ekonomiczny seniorów, w szczególności osób samotnych, których rodziny zamieszkują poza Międzyrzecem Podlaskim są to czynniki, które powodują, iż zajęcie się poszukiwaniem rozwiązań i budowanie systemu wsparcia w miejscu zamieszkania tej grupy mieszkańców staje się koniecznością. Znaczna część tych osób 75+ nie jest w stanie samodzielnie poradzić sobie z trudnościami w codziennym funkcjonowaniu, często w zakresie drobnych technicznych, a jednocześnie ważnych dla nich spraw i czynności”.
PRZECZYTAJ: Międzyrzecki SOSW świętował Dzień Osoby Niepełnosprawnej. Program był bogaty
Celem „Złota Rączka dla Seniora 75+” jest zwiększenie poziomu bezpieczeństwa osobistego i samodzielności osób starszych. Projekt obejmuje bezpłatne poradnictwo i świadczenie pomocy w nieskomplikowanych pracach technicznych i naprawczych. To m.in. wymiana baterii, naprawa klamek i zamków, regulacja drzwi i okien, przymocowanie luster czy obrazów, montaż deski sedesowej, naprawa spłuczki czy cieknącego kranu, naprawa lub wymiana gniazdka oraz wymiana żarówki. Senior będzie mógł się tez zwrócić z prośbą o pomoc w udrażnianiu zatkanych odpływów czy wystawieniu wielkogabarytowych odpadów oraz popiołu.
Program skierowany jest do osób powyżej 75. roku życia, które mieszkają samotnie lub z drugim seniorem (czyli również osobą powyżej 75. r. ż.) lub z osobą niepełnosprawną na terenie Międzyrzeca Podlaskiego. Nie skorzystają z niego osoby starsze, których dzieci, wnuki lub prawnuki mieszkają na terenie miasta.
O zakwalifikowaniu do programu decyzję podejmie jego realizator lub upoważniony przez niego koordynator usług, a ostateczną decyzję, dotyczącą wykonania usługi, podejmie pracownik techniczny, po weryfikacji zgłoszenia już na miejscu.
Usterki i chęć skorzystania z programu będzie można zgłaszać telefonicznie. Zgłaszająca usterkę osoba może skorzystać z pomocy pracownika technicznego nie więcej niż 4 razy w roku.
PRZECZYTAJ:
- Polacy nie dali rady Francuzom. Szymański w podstawowym składzie
- Jutro odwiedzi nas św. Mikołaj. Skąd pochodzi ta tradycja i zwyczaj dawania prezentów?
- Potężny wybuch gazu w Ustroniu. 2 ofiary śmiertelne
- Kolej może stanąć. Trwa walka o pieniądze dla maszynistów
- Pracownicy GCK i UG wręczą paczki seniorom z gminy Terespol
- Lawinowo rośnie liczba chorych na grypę. Setki pacjentów w szpitalach
Napisz komentarz
Komentarze