W najnowszym wydaniu Słowa Podlasia, czeka na Was, jak zwykle, mnóstwo ciekawych artykułów. Pamiętajcie, że nasz tygodnik kupicie także w elektronicznej wersji, wystarczy wejść na www.eprasa.pl. O czym piszemy w nowym numerze?
- W trybie nadzwyczajnym na sesji powiatu bialskiego stanął temat sprzedaży siedziby Powiatowego Urzędu Pracy. Projekt uchwały podpisany przez wicestarostę Janusza Skólimowskiego trafił do biura rady powiatu 24 listopada z prośbą o procedowanie go w dniu następnym. Tak się jednak nie stało, a zasadność debatowania w ogóle nad złożonym pomysłem ostro skrytykował przewodniczący rady powiatu.
- 150 osób jest przeciwnych budowie kurzej fermy, którą planuje firma Wipasz. Wójt Jerzy Troć przekazuje, że wydał zgodę na budowę 14 budynków inwentarskich w Kopytowie. Z kolei przewodniczący rady powiatu Mariusz Kiczyński wskazuje, że to nie jedyna planowana inwestycja firmy Wipasz w tej gminie.
- W zbiorniku retencyjnym Opole-Podedwórze w powiecie parczewskim brakuje wody. Jak zauważa wójt gminy Jabłoń Dariusz Łobejko sytuacja jest niebezpieczna, bo grozi śnięciem wszystkich ryb, co może być podobne do tego, co się wydarzyło na Odrze.
- Mieszkańcy ulicy Kościuszki w Międzyrzecu Podlaskim obawiają się o swoje bezpieczeństwo. Chodnik na całej długości ulicy jest obecnie w remoncie, piesi nie mają więc wyboru i muszą chodzić po jezdni. – Nie rozumiem, jak można pozwolić na zdjęcie chodnika na całej długości ulicy, w szczycie sezonu, kiedy Wipasz prowadzi natężony skup kukurydzy, ciężarówki jadą w obie strony niemal bez przerwy – denerwuje się w liście do władz miasta jedna z mieszkanek.
- Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek odwiedził siedzibę stowarzyszenia Wspólny Świat. Na ręce prezes Anny Chwałek wręczył bon wartości 340 tys. zł, z przeznaczeniem na budowę boiska dla podopiecznych Wspólnego Świata. Wręczył też Annie Chwałek medal uznania, za całokształt pracy na rzecz dzieci cierpiących na autyzm.
- Trwa zbiórka funduszy na zakup leku, który hamuje skutki nowotworu u bialskiego lekarza weterynarii, Janusza Sielskiego. – Terapia działa! Wszystkim darczyńcom dziękujemy i prosimy o dalsze wsparcie – mówi syn lekarza Jacek Sielski.
- Na przyszły rok władze Terespola przesunęły termin oddania do użytku bloku komunalnego przy ul. Piłsudskiego. Wykonawca prac budowlanych zażądał dopłaty do finalnej kwoty, którą miał zarobić. W mieście planowana jest tymczasem budowa bloku w ramach Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej.
- Dzięki kontenerowej elektrowni polowej (KEP) żołnierze WOT przywrócili zasilanie energetyczne w największej szkole powiatu radzyńskiego. W ten sposób powodzeniem zakończyły się ćwiczenia przeprowadzone w ramach projektu „Przyjazna Energia-22”, realizowanego wraz z PGE S.A.
- Przesiedlenia, okupacja 1939 r., ówczesna nowa rzeczywistość i… Boże Narodzenie, to temat ostatnich dociekań badacza dziejów regionalnych Mariana Czmocha. Od kilku lat zajmuje się m. in. tematem Polaków wysiedlonych z Pomorza i zasiedlonych na terenie Ziemi Łosickiej. W rozmowie z Joanną Gąską wspomina „Pomorzaków”, którzy znaleźli schronienie u miejscowych rodzin.
- Międzynarodowa konferencja naukowa "Prawa człowieka w nauczaniu papieża Jana Pawła II", której przewodniczył dr hab. Przemysław Litwiniuk, odbyła się 30 listopada w Watykanie. Jej częścią była też audiencja generalna u papieża Franciszka, na Placu Św. Piotra. Ojciec Święty przekazał błogosławieństwo mieszkańcom podlaskiej ziemi i uczestniczącej w spotkaniu delegacji powiatu bialskiego.
- Leśny żłobek – tak w dosłownym tłumaczeniu z języka angielskiego (forest nursery) określa się szkółkę leśną. To bardzo trafna nazwa miejsca, w którym hodowane jest młode pokolenie drzew.
- Firma Tircars znalazła się na liście laureatów konkursu „Pracodawca – organizator pracy bezpiecznej”. Spółka zajęła I miejsce w województwie lubelskim i I miejsce ex aequo z 2 innymi laureatami w swojej kategorii w rankingu ogólnopolskim. – To dla nas ogromne wyróżnienie – mówi współwłaścicielka firmy Beata Jurkitewicz.
- Mamy początek grudnia i wielkimi krokami zbliżają się święta Bożego Narodzenia. W niepowtarzalną, świąteczną atmosferę z pewnością wprowadzą nas bożonarodzeniowe jarmarki, których co roku nie brakuje w naszym regionie. Przygotowaliśmy dla Was kiermaszowy harmonogram na południowym Podlasiu.
Napisz komentarz
Komentarze