Jak przekazuje wójt Paweł Kazimierski, planowane dochody wynoszą ponad 31 mln natomiast wydatki ponad 34 mln. - Deficyt zostanie pokryty częściowo z wolnych środków posiadanych przez gminę, a częściowo z planowanego kredytu. Ponieważ przez kilka ostatnich lat gmina nie zaciągała kredytów, zadłużenie jest stosunkowo niewielkie i wynosi jedynie 7,68 proc. wartości dochodów – informuje wójt Paweł Kazimierski.
W nowy rok gmina wejdzie z już rozpoczętymi zadaniami takimi jak rozbudowa systemu wodno-kanalizacyjnego wraz z przebudową oczyszczalni ścieków, jak i z projektem przebudowy drogi powiatowej.
Przygotowaliśmy i złożyliśmy wnioski aplikacyjne na dalszą rozbudowę kanalizacji i wodociągów w gminie oraz pozyskaliśmy znaczne środki finansowe w wysokości prawie 12 milionów złotych na remont i budowę dróg gminnych i powiatowych. Środki te pochodzą ze wsparcia Funduszu Inwestycji Strategicznych a same inwestycje zrealizowane zostaną w okresie do końca 2024 roku – mówi wójt.
Wysokie dotacje na oświatę
Dodaje, że tak jak zdecydowana większość gmin w kraju z własnego budżetu Leśna Podlaska przekazuje na prowadzenie oświaty gminnej wysoką dotacje, którą w roku przyszłym oszacowano na kwotę ok 3,5 miliona złotych. - Niestety, od lat subwencje oświatowe są zbyt niskie i nie pokrywają w pełni kosztów prowadzenia szkół przez samorządy. Z nadzieją oczekujemy na możliwość wydatkowania środków europejskich. Przygotowaliśmy dokumentację na budowę w Leśnej Podlaskiej samorządowego przedszkola wraz ze żłobkiem, jeśli tylko ogłoszone zostaną właściwe konkursy będziemy gotowi do działania – zaznacza Paweł Kazimierski.
Planują remonty zabytków
W roku przyszłym gmina będzie również starać się o środki na remonty nieruchomości wpisanych do rejestru zabytków, których w gminie jest naprawdę wiele.
- Szczególne znaczenie ma dla nas rewitalizacja zabytkowego parku oraz zespołu przyklasztornego w Leśnej Podlaskiej. Szeroko patrząc na rozwój gminy, ważnym dla nas przedsięwzięciem jest również rewitalizacja i zagospodarowanie centrum miejscowości gminnej wraz z budową stadionu sportowego i obiektów rekreacyjnych, o które to inwestycje będziemy starać się już w roku przyszłym – informuje wójt.
Planowany budżet na rok przyszły, jest już kolejnym budżetem realizacji znaczących inwestycji komunalnych. Z perspektywy mieszkańców widoczne są końcowe efekty, natomiast dla administracji gminnej jest to bardzo wymagający czas planowania, przygotowania, faktycznego nadzoru i rozliczenia każdego projektu oddzielnie co jest wyjątkowo pracochłonne. - Organy gminy współdziałając z mieszkańcami i administracją samorządową wyznaczają ogólne kierunki rozwoju i decydują o realizacji i priorytetach inwestycyjnych, tym samym realizują zadania jednej z najlepszej reformy po 1989 roku w Polsce, reformy samorządowej. To właśnie dzięki tej reformie sami mieszkańcy decydują o własnych priorytetach i kierunkach działania, a tym samym o zmianach zachodzących w swoich małych ojczyznach - podsumowuje wójt Paweł Kazimierski.
CZYTA TAKŻE:
- Ten most będzie drogą awaryjną dla krajówki. Znamy wykonawcę
- Radni zaplanowali przestrzeń. Zamiast parku będzie kościół
- Gmina Łomazy: Mieszkańców czekają zmiany
- Powiat łosicki: W Platerowie i Dzięciołach drogi jak nowe
- "Nie" dla parkingu na nowym rynku, ale jest alternatywa
- Międzyrzec: „Ciężarówki jeżdżą non stop, a chodnik nadal rozkopany!”
Napisz komentarz
Komentarze